SME
Streda, 27. október, 2021 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Stretli sa dve mimoriadne úspešné vlády, povedal Fico o rokovaní v Ledniciach

Na záver v poradí piatej historickej schôdzky oboch kabinetov sa podpísalo viacero dohôd a memoránd.

Český premiér Bohuslav Sobotka a slovenský premiér Robert Fico.Český premiér Bohuslav Sobotka a slovenský premiér Robert Fico. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Stretli sa dve krajiny, ktoré nie sú len demokratické a hodnotovo blízke, ale sú v tomto období aj mimoriadne úspešné. Na koniec pondelkového spoločného rokovania vlád Slovenskej republiky a Českej republiky v moravskom zámku Lednice to vyhlásil slovenský premiér Robert Fico (Smer).

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Dnes sa stretli dve mimoriadne úspešné vlády. Dnes sa stretli predstavitelia dvoch mimoriadne úspešných štátov a myslím si, že to, čo bolo dohodnuté, aj potvrdzuje kvalitu, ktorú sme za tých ostatných 25 rokov spoločne dosiahli," uviedol Fico.

Skryť Vypnúť reklamu

Podpísalo sa viacero dohôd

Podľa toho sú čísla, ktoré dnes prezentujú slovenská a česká vláda, historické. "Či už ide o hospodársky rast, finančnú disciplínu, nezamestnanosť, rast reálnych miezd. A je našou povinnosťou, ako predsedov vlád, tieto úspechy prezentovať, pretože stále pretrváva tendencia púšťať sa len do negatívnych vecí," ozrejmil.

Na záver v poradí piatej historickej schôdzky oboch kabinetov sa podpísalo viacero dohôd a memoránd. Predsedovia vlád podpísali spoločné vyhlásenie, v ktorom deklarovali záujem naďalej prehlbovať vzájomné vzťahy a spoluprácu vo všetkých oblastiach. Identifikovali aj nové priority spolupráce, napríklad v oblasti obrany, bezpečnosti, vnútra, dopravy či životného prostredia.

Dobrá spolupráca a spoločný postup Česka a Slovenska vytvára predpoklady pre stabilnú a priateľskú atmosféru v celom regióne strednej Európy, vyzdvihol v záverečnej reči český premiér Bohuslav Sobotka. Koordinácia postojov oboch krajín na úrovni Európskej únie môže podľa neho prispievať k lepšiemu presadzovaniu ich národných záujmov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Tesná spolupráca slovenskej a českej vlády, ako sme ju realizovali v uplynulých štyroch rokoch, k tomu výrazným spôsobom prispela. Obe krajiny dnes majú stabilnú pozíciu v Európe, v rámci Severoatlantickej aliancie a pevne verím, že úzka spolupráca a koordinácia bude pokračovať v ďalších mesiacoch a rokoch," uviedol Sobotka.

Spoločné podujatia pri výročiach

Okrem bilaterálnych tém sa vlády venovali aj koordinácii spoločných podujatí a osláv pri príležitosti výročí v roku 2018: 100. výročia vzniku Československa, 50. výročia Pražskej jari a 25. výročia novodobej samostatnosti ČR a SR. "Teraz chceme vypracovať spoločný zoznam osláv tak, aby sme zaistili na kľúčových akciách dôstojné zastúpenie ako predstaviteľov z českej, tak aj zo slovenskej strany," vysvetlil český premiér.

Skryť Vypnúť reklamu

"Bol by som nerád, keby sme rok 2018 vnímali len ako príležitosť na nejaký historický seminár," uviedol na margo chystaných osláv Fico.

"Určite aj úvahy historikov a politológov majú svoje miesto, ale našou povinnosťou je tento exkluzívny rok využiť na dve veci. Predovšetkým na perfektnú prezentáciu Českej republiky a Slovenskej republiky v zahraničí a súčasne na potvrdenie kvality našich vzťahov. Ak toto nedokážeme, tak sme zlyhali," zdôraznil.

Vzájomná podpora

Predsedovia vlád rokovali okrem iného aj o možnostiach slovensko-českej spolupráce, pokiaľ ide o modernizáciu kolesovej a pásovej techniky armád. "Ak môžeme vyrobiť kolesové vozidlo 4x4 alebo 8x8 v spolupráci medzi ČR a SR, prečo by sme ho neurobili. Prečo nedáme priestor slovenským a českým firmám na spoluprácu a uvažujeme o dovoze týchto vozidiel neviem odkadiaľ," priblížil Fico.

Skryť Vypnúť reklamu

Vlády sa dohodli na vzájomnej podpore kandidatúr oboch krajín pri agentúrach, ktoré sa budú presúvať po odchode Veľkej Británie do Európskej únie. Slovensko má záujem získať liekovú agentúru, Česko bankovú agentúru. Slovensko tiež bude podporovať, aby sa na rozhovoroch o vznikajúcom jadre Európskej únie mohlo zúčastniť ako pozorovateľ aj Česko, ktoré nie je členom eurozóny.

"Nechcel by som, aby dochádzalo k situáciám, že sa iba krajiny, ktoré platia eurom, na niečom dohodnú a potom už iba tento návrh presadia. Preto je dobré, aby sme si vzájomne dôverovali, aby sme vytvárali súdržnú Európu a štatút pozorovateľa je proste normálny praktický nástroj, ktorý by nám v tom mohol pomôcť," uviedol k tomu Sobotka.

Spolupráca rozhlasov

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) a Český rozhlas budú naďalej rozvíjať vzájomnú spoluprácu, ktorej základy vznikli ešte v časoch vzniku Československého rozhlasu v roku 1923. Vyplýva to zo spoločného prehlásenia generálnych riaditeľov RTVS Jaroslava Rezníka a ČRo Reného Zavorala, ktoré podpísali v rámci spoločného rokovania slovenskej a českej vlády.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako vo vyhlásení informoval PR manažér RTVS Juraj Kadáš, významnou príležitosťou na užšiu spoluprácu oboch inštitúcií je najmä 100. výročie vzniku samostatného Československa, 25. výročie vzniku samostatnej Slovenskej a Českej republiky a 50. výročie Pražskej jari, ktoré všetky pripadajú na rok 2018.

RTVS a ČRo budú podľa Kadáša svoje aktivity koordinovať aj v rámci Visegrádskej štvorky, Európskej vysielacej únie i v ďalších medzinárodných štruktúrach, na činnosti ktorých sa podieľajú.

Koordinácia zastupiteľských úradov

Z bilaterálneho rozhovoru, ktorý viedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (nominant Smeru) s rezortným partnerom Lubomírom Zaorálkom vyplynulo, že zastupiteľské úrady Slovenskej a Českej republiky budú koordinovať svoje aktivity pri zabezpečovaní osláv nadchádzajúcich výročí v roku 2018 a to 100 rokov od vzniku Československej republiky, 50 rokov od Pražskej jari a 25 rokov od osamostatnenia sa štátov.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako minister Lajčák uviedol, chcú si tieto výročia pripomenúť dôstojne, s vyzdvihnutím dejinnej úlohy osobností a ich odkazu pre súčasnosť.

"Slovensko a Česká republika udržiavajú dlhodobo nadštandardné vzťahy, a naša v stredoeurópskom priestore unikátna skúsenosť spoločnej histórie vrátane pokojného rozchodu je inšpiráciou pre mnohých iných. Je preto záujmom oboch strán, aby sme si dôstojne pripomenuli dejinné udalosti a historické momenty, ktoré sme spoločne prežili. Je to tiež príležitosť kultivovať naše dnešné vzájomné vzťahy," povedal.

Partneri vyzdvihli, že obe krajiny sa hlásia k spoločným hodnotám vrátane európskych, a k spoločným tradíciám vrátane antifašistickej. "Československo bolo dobrý a úspešný projekt a splodilo dva úspešné demokratické štáty, ktoré sú jasne ukotvené v európskom priestore, vyznačujúce sa ekonomickou stabilitou a úspešnou transformáciou," konštatoval Lajčák.

Skryť Vypnúť reklamu

Vzťahy nie sú len formálne

Robert Fico počas svojho príhovoru na úvod spoločného zasadnutia slovenskej a českej vlády povedal, že vzťahy Slovenska a Česka nie sú len formálne, ale sú založené na konkrétnych príkladoch. Máme spoločné nazeranie na hodnoty ako demokracia a ľudské práva.

„Nezabúdajme na to v týchto turbulentných časoch, keď sú často iné krajiny predmetom veľmi drobného a podrobného preskúmavania,“ povedal. Podľa premiéra nás spája aj to, že chceme byť silnými a spoľahlivými hráčmi v Európskej únii. Podľa slovenského premiéra obe vlády spája, že chcú pretaviť dobré ekonomické výsledky do vyššej životnej úrovne ľudí. Okrem bilaterálnych vzťahov sa Fico venoval aj širšej spolupráci v rámci Visegrádskej štvorky, Slavkovského formátu a EÚ.

Skryť Vypnúť reklamu

Premiér Fico podľa svojich slov svojho kolegu Bohuslava Sobotku ubezpečil, že pokiaľ ide o integráciu do jadra, kde je Slovensko viac integrované, keďže je v eurozóne, že bude podporovať inkluzivitu, čiže aby sa každá krajina, ktorá má záujem patriť do užšieho klubu, mohla na rozhodnutiach zúčastniť. „Preto vítam myšlienku, pokiaľ ide o pozorovateľský štatút v eurozóne,“ povedal slovenský predseda vlády.

Pozorovateľský štatút v eurozóne navrhuje Česká republika pre krajiny, ktoré nemajú euro, ale chcú sa zúčastňovať na rokovaniach eurozóny s tým, že by nemali hlasovacie právo.

Dôležitý regionálny formát

Pokiaľ ide o V4, Fico povedal že ide o dôležitý politický a regionálny formát. Súhlasí s tým, že práve V4 môže spájať tradičný západ a tradičný východ. „To nám však ako krajinám nemôže brániť, aby sme paralelne vedľa V4, ktorá nie je iba o stretávaní sa premiérov, si budovali svoje vlastné strategické cesty s Nemeckom, Francúzskom,“ dodal Fico.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň uviedol, že nechce vyvolávať pochybnosti o dôležitosti V4. Záleží nám, aby tento formát pokračoval, dodal.

Fico upozornil, že ak je niečo tak dobré, ako spoločné slovensko-české vzťahy, nemusí to tak ostať navždy. „Vzťahy musíme kultivovať, polievať, a poviem to poľnohospodárskym výrazom, musíme ich sem-tam aj pohnojiť,“ povedal Fico.

Ako vysvetlil, bariéry vo vzťahoch dnes vidno napríklad v podobe jazykov, keď mladšie generácie si už nie vždy automaticky rozumejú.

Ministri si vymenili názory aj na prebiehajúce diskusie o budúcnosti Európy, spoluprácu v jej jadre - vrátane zintenzívnenia kontaktov s Nemeckom a Francúzskom - a regionálnu spoluprácu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

  1. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
  2. Ako by ste chceli bývať? Zapojte sa do prieskumu o bývaní
  3. Adecco: Personálna agentúra má byť pre klienta partnerom
  4. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
  5. Chcete dočasné tetovanie, používajte Hennu
  6. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
  7. Takto ochránite peniaze pred infláciou
  8. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
  9. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
  10. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
  1. EUBA udelila čestné vedecké hodnosti „doctor honoris causa“
  2. Miška ochrnula z minúty na minútu, teraz pre ňu svitá nová nádej
  3. Zázračné účinky Arónie na zdravie
  4. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
  5. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
  6. Chcete dočasné tetovanie, používajte Hennu
  7. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
  8. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
  9. Spoľahlivá energia a úspora technológiami
  10. P3 stavia pri Lozorne novú halu
  1. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova 10 178
  2. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku 9 462
  3. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 9 349
  4. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie 5 250
  5. Peniaze začali strácať hodnotu, treba sa brániť! 4 574
  6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 703
  7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 018
  8. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite 2 477
  9. Nechajte kryptomeny na Fumbi 2 193
  10. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 2 010
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Afganky v uliciach Kábulu demonštrujú za svoje práva. Taliban ich po prebratí moci odstavuje a utláča.

Ak to necháme na prirodzený vývoj, môže vyrovnanie postavenia mužov a žien trvať generácie.


25. okt
Haugenová na stretnutí s britskými poslancami.

Deti nie sú v bezpečí, varuje whistleblowerka.


24 h
Nataša Holinová

S antirúškarmi a Rostasovým antisemitizmom naložili príkladne.


2 h

Neprehliadnite tiež

Dočasne poverený prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran.

Treba prijať novelu o organizovaní podujatí i vychovávať fanúšikov.


TASR 14m
Minister financií Igor Matovič.

Poslanci odídení zo Za ľudí Valášek a Kollár reformu zdravotníctva podporia.


TASR 30m
Poslankyňa NR SR Jana Bittó Cigániková (SaS)

Aj v čiernych okresoch je podľa Bittó Cigánikovej možná väčšia sloboda.


TASR 40m
Prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Čaputová rešpektuje rozhodnutie o nepredĺženie väzby obvineného Gašpara a ďalších.


TASR 1 h
Skryť Zatvoriť reklamu