BRATISLAVA. Už takmer tri týždne očakáva premiér Robert Fico zo Smeru meno nového ministra školstva, ale SNS stále nie je schopná nájsť za Petra Plavčana náhradu.
Nástupcom Plavčana, ktorý musel odísť pre pochybné rozdeľovanie eurofondov, by sa malo podľa šéfa poslaneckého klubu SNS Tibora Bernaťáka zaoberať predsedníctvo strany. "Termín predsedníctva ešte nie je známy," povedal.
Problémy s kádrami priznal aj predseda SNS Andrej Danko v rádiu Expres. Meno ministra by však mohli oznámiť do konca týždňa, povedal.

Ministra plánuje hľadať medzi odborníkmi na ministerstve, oznámil Danko už dávnejšie. Do úvahy by tak pripadala napríklad aj šéfka služobného úradu ministerstva Helena Poláková. Jej meno sa spomínalo aj po vlaňajších parlamentných voľbách.
Za tápaním SNS pri hľadaní Plavčanovho nástupcu nie je podľa politológa Pavla Baboša z Univerzity Komenského len nedostatok odborníkov v strane, ktorý sa ukázal, už keď mala obsadiť svoje tri ministerstvá po voľbách a musela siahnuť po nestraníkoch.
"Máloktorý nestranný odborník si trúfne viesť ministerstvo, keď nevidí úprimný záujem o reformu. Namiesto toho sú na ministerstve až príliš viditeľné obchodné záujmy dvoch vládnych strán, ktoré mali spor," vysvetľuje Baboš.
Narážal na Smer a SNS, ktoré sa v koaličnej kríze sporili aj o to, kto nesie zodpovednosť za kauzu pochybného rozdeľovania eurofondov pre vedu a výskum.
Členovia v nevedomosti?
Prezident Andrej Kiska vyzval minulý týždeň Danka aj Fica, aby našli ministra čo najskôr a aby ním bol človek, ktorý bude školstvo riadiť reformne. Dočasne ho riadi ministerka pôdohospodárstva za SNS Gabriela Matečná.
Regionálne organizácie SNS podľa informácií SME navrhovali za ministra aj podpredsedníčku strany Evu Smolíkovú, bývalého ministra školstva Jána Mikolaja, ktorý však kandiduje za žilinského župana či Dankovho poradcu Lukáša Machalu. Jeho otcom bol Drahoslav Machala, ktorý v minulosti radil Vladimírovi Mečiarovi aj Robertovi Ficovi.
Nestraník na ministerstve nemusí byť podľa Baboša len odrazom slabej odbornosti prípadných kandidátov z radov SNS. "Je otázne, či Danko nechce zabrániť tomu, aby iní vysokopostavení členovia videli dianie a spôsob fungovania na ministerstve." Hovorí, že by to mohlo znížiť ich dôveru a lojalitu k Dankovi.
Galko: Dehonestujú sa sami
Poslancov SNS čaká aj rozhodovanie o ministrovi práce Jánovi Richterovi zo Smeru. Ešte pred týždňom viacerí nevylučovali, že vo štvrtok budú hlasovať s opozíciou za Richterov pád pre kauzu Čistý deň.
Smolíková povedala, že by mal odstúpiť, po piatkovej koaličnej rade je to však nepravdepodobné. Priznal to aj podpredseda SNS Anton Hrnko. Rokovať o postupe pri hlasovaní bude klub SNS.

Opozícia sa už raz pokúšala Richtera odvolať. Bez hlasov poslancov SNS sa jej to nepodarí ani na druhý raz.
"V žiadnom prípade to nie je márne, my ho neodvolávame podľa toho, ako sa vyspí nestabilný partner, ale preto, čo urobil," hovorí Ľubomír Galko z SaS.
Richter odobral akreditáciu resiocializačnému zariadeniu Čistý deň, kde sú podozrenia zo zneužívania klientok, až rok po tom, ako sa kauza prevalila.
Opozícia podľa Galka počká, ako sa poslanci SNS zachovajú. "Po všetkom, čo bolo povedané, sa dehonestujú sami, ak návrh nepodporia a zachovajú sa ako poslušní pajáci koalície."
Dodatok sa môže opäť posunúť
Koalícia sa po týždňoch napätej komunikácie medzi Dankom a Ficom dohodla na príprave dodatku ku koaličnej zmluve, ktorú šéf SNS vypovedal. Vytvorila pracovnú skupinu, kde je za Smer šéf Úradu vlády Igor Federič, za SNS Bernaťák a za Most-Híd podpredseda strany Ábel Ravasz.
Pôvodne Fico hovoril, že dodatok by mohol byť hotový k 1. septembru. Neskôr Bernaťák termín posunul na polovicu septembra. "Neviem, či je to reálne aj do tohto termínu," hovorí dnes.
Skupinu podľa neho čakajú ešte viaceré stretnutia a konzultovať bude aj so stranami, prípadne s ministerstvom financií. Obsah dodatku nie je známy.

Beata
Balogová
