BRATISLAVA. Opozíciou aj verejnosťou kritizovanú novelu zákona o pamäti národa v pondelok odporučil Ústavnoprávny výbor Národnej rady schváliť. Napriek tomu, že väčšina koaličných poslancov v pondelok na výbore návrh odporučila plénu schváliť, poslanec za Most-Híd Peter Kresák sa hlasovania zdržal.
Nevie si predstaviť, že by podporil legislatívny návrh, v ktorom sa ruší funkcia konkrétnej osoby, v tomto prípade predsedu Ústavu pamäti národa (ÚPN) Ondreja Krajňáka.
Poslanci návrh novely prerokujú v druhom čítaní počas nadchádzajúcej schôdze parlamentu.
Nič sa nemení
Jeden z predkladateľov novely poslanec za SNS Jaroslav Paška v pondelok uviedol, že zákonom po personálnej stránke v ÚPN nič nemenia.

„Snažíme sa postupovať korektne, aby zostal šéf pracovať v úrade, snažili sme sa vytvoriť podmienky, aby Dozorná a Správna rada ÚPN mohli svoje výhrady naplniť pri ďalšom výkone svojej funkcie,“ odôvodnil na výbore Paška.
Podľa neho „ÚPN nefunguje dobre, keď jeho zložky sa navzájom spochybňujú. Nerobí to dobré prostredie na to, aby skúmal to obdobie, ktoré skúmať má“.
S návrhom nesúhlasí
Poslanec z Mosta-Híd Peter Kresák s návrhom novely nesúhlasí a podľa neho to nie je právne čisté riešenie.
„Jedine zaviesť do zákona dôvod, pre ktorý by ho bolo možné z funkcie odvolať a ak sa naplní, tak človek príde o funkciu. Ale aby zanikla niekomu funkcia, s tým mám problém,“ povedal Kresák.

Opoziční poslanci z OĽaNO a SaS vystúpili proti novele zákona už pred rokovaním v prvom čítaní, aj dnes Ondrej Dostál (SaS) vyjadril názor, že návrh je čisto účelový.
„Predkladatelia sa chcú zbaviť súčasného šéfa ÚPN,“ povedal s tým, že zákon podľa neho rieši personálny konflikt vo vedení ÚPN.
Poslanec Ján Marosz (OĽaNO-NOVA) v pondelok navrhoval, aby predkladatelia návrh novely z rokovania parlamentu stiahli. Jeho návrh však neprešiel.
Ľudskoprávny výbor nerokoval
Členovia parlamentného výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny mali v pondelok rokovať o novele zákona o pamäti národa, proti ktorej vystupuje Ústav pamäti národa (ÚPN), opozícia aj verejnosť. Výbor však nebol uznášaniaschopný.
Za koalíciu prišla na zasadnutie len Edita Pfundtner (Most-Híd). Výbor sa znova uskutoční v utorok (5.9.) o 11.00 h.
"Neviem, či to mám brať tak, že sa hanbia verejne diskutovať o problémoch, ktoré sú v ÚPN," uviedla predsedníčka výboru Erika Jurinová (OĽaNO). Jedna členka výboru sa podľa jej slov ospravedlnila s predstihom, ďalší traja sa ospravedlnili tesne pred začatím výboru a ostatní až po tom, čo sa im ozvala tajomníčka výboru.
Novela zákona
Koaliční poslanci Jaroslav Paška (SNS), Mária Janíková (Smer), Edita Pfundtner (Most-Híd), Ľubomír Želiezka (Smer) a Martina Šimkovičová (nezaradená) predložili na júnovú schôdzu parlamentu návrh novely zákona o sprístupnení dokumentov o činnosti bezpečnostných zložiek štátu 1939 - 1989 a o založení Ústavu pamäti národa a o doplnení niektorých zákonov (zákon o pamäti národa).
Návrh novely upravuje podrobnosti o vzniku a činnosti organizačných zložiek, o ich postavení a vzťahy medzi nimi, ktoré upravuje organizačný poriadok.

Výkon funkcie doterajšieho predsedu Správnej rady ÚPN by sa schválením novely skončil k 15. októbru 2017, pričom doterajší predseda správnej rady Ondrej Krajňák naďalej ostane členom tejto rady do konca funkčného obdobia, na ktoré bol zvolený, teda do roku 2019.
Ak poslanci novelu schvália, účinná by mala byť od 15. októbra 2017. Navrhovaným znením zákona sa štatutárnym orgánom stáva Správna rada ústavu ako kolektívny orgán.
To znamená, že ním už nebude len samotný predseda správnej rady. Predkladatelia argumentujú, že nové riadenie bude efektívnejšie a transparentnejšie.