BRATISLAVA. Minister vnútra Robert Kaliňák si počká na konkrétnu podobu návrhu SNS o ústavnej úprave držby zbraní.
"Predpokladám ale, že reflektuje poslednú európsku smernicu v súvislosti so zbraňami, ktorá je naozaj podivuhodná v tom negatívnom slova zmysle," uviedol po spoločnom zasadnutí slovenskej a českej vlády v moravskej obci Lednice.
Držanie zbraní
Smernica Európskej únie, ktorá má za cieľ obmedziť držbu niektorých druhov zbraní, je podľa Kaliňáka skôr zameraná na PR ako na reálny súboj s terorizmom.
Podľa Kaliňáka obmedzuje držbu legálne držaných zbraní, ktorými podľa neho nikdy žiaden teroristický útok spáchaný nebol.
"Podľa mňa je horšie to, že trestá aj tých, ktorí robia v niektorých prípadoch záslužnú činnosť," povedal s tým, že smernica môže poškodiť napríklad aj kluby vojenskej histórie.
"Zachádzame trošku do absurdna alebo extrémov, ktoré nie sú nevyhnutné," zdôraznil.
Slovensko nie je jediné
Podľa ministra vnútra Slovensko v oblasti možnej zákonnej úpravy držby zbraní, ktorá by mala korigovať spomenutú smernicu, v európskom meradle nie je rozhodne jediné.

"V niektorých európskych krajinách sa to deje a je to takisto určitá reakcia na túto smernicu," uviedol Kaliňák.
"Uvidíme, aký návrh príde, musíme sa na to pozrieť," dodal s tým, že očakáva, že ho SNS po kompletnom vypracovaní predstaví na Koaličnej rade.
Predseda parlamentu a zároveň predseda SNS Andrej Danko cez víkend v relácii RTVS O 5 minút 12 avizoval, že Slovenská národná strana pripravuje novelu zákona o práve na držbu zbraní.
„Ústava je dnes jediný dokument, do ktorého vieme dostať ochranu práv slobôd, v ktorých sa cítime slabo a nekomfortne vo vzťahu k Európskej únii,“ povedal Danko.
Predseda SNS vysvetlil, že ak právo nosenia zbraní nedostaneme do ústavy, môže sa európska legislatíva dotknúť napríklad poľovníkov.