BRATISLAVA. Slovenské orgány boli dosiaľ pri téme drobných čiastočiek plastov vo vode pokojné. Plastový odpad vo vode sa väčšinou rieši v prípade morí a oceánov, prípadne ako dôsledok prania. Prítomnosť takýchto častíc sa u nás nezisťuje a nevyžadujú to ani predpisy.
„Prítomnosť plastových mikročastíc vo vodovodoch nebola doteraz orgánmi verejného zdravotníctva zaznamenaná a ani sa v súčasnosti nezisťuje,“ povedala Zuzana Drobová z Úradu verejného zdravotníctva.
Až výskum mimovládnej organizácie Orb Media zverejnený v SME ukazuje, že mikroplasty sú aj vo vodovodnom potrubí na Slovensku.

Zatiaľ nie je jasné, aký dosah na zdravie tieto mikročastice majú, tvrdí ekologický aktivista venujúci sa plastom Daniel Lešinský.
No z toho, čo sa vie o mikročasticiach z iných materiálov, sa podľa neho možno domnievať, že v ľudskom tele sa môžu usadiť natrvalo. Po čase by mohli spôsobiť vážne problémy.
Otázka škodlivosti mikroplastov vo vode však podľa odborníkov závisí najmä od toho, o aké konkrétne plasty ide. Teda či sú to čisté plasty, alebo ich zmesi, alebo kompozity, hovorí expert na makromolekulové látky Pavol Alexy zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Rozhoduje aj veľkosť vlákien.
„Nanorozmery už vedia preniknúť cez bunkovú stenu a môžu urobiť veľký problém,“ vysvetľuje Alexy. Keďže však zverejnený výskum hovorí o veľkosti častíc na úrovni sto mikrometrov, nemalo by podľa Alexyho ísť o taký vážny problém. Za predpokladu, že tieto plasty neobsahujú ďalšie látky, by ich telo mohlo bez výraznejších problémov vylúčiť.
„Malo by to klasicky prejsť tráviacim traktom a vylúčiť sa z tela von ako inertný materiál, avšak treba povedať, že syntetické plasty nie sú požívatinou, a teda nemajú čo v jedle či nápojoch hľadať,“ dodal Alexy.
Problematickejšie by bolo, ak by mikroplasty neboli v čistej forme a obsahovali by aj látky, ktoré sa postupne uvoľňujú a škodia ľudskému telu.
„Plasty obsahujú kadečo – farbivá, plnivá, ďalšie organické látky, pigment či teoreticky aj ťažké kovy. Škodlivosť by závisela od všetkých týchto zložiek,“ vymenovala Andrea Miškufová, ktorá sa venuje recyklačným technológiám na Technickej univerzite v Košiciach.
No bez ohľadu na to, o akú formu plastov ide, takéto mikročastice v pitnej vode považujú oslovení odborníci za problém, ktorý treba riešiť.
„Ak sa tieto mikročastice naozaj nachádzajú v našej pitnej vode, je to výzva pre vodárenské spoločnosti - zaviesť účinnú filtráciu,“ tvrdí Lešinský.