BRATISLAVA. Keď na jeseň 2015, niekoľko mesiacov pred parlamentnými voľbami, premiér Robert Fico zo Smeru oznámil, že jeho vláda podá žalobu pre utečenecké kvóty, analytici aj opozícia v tom videli marketingový ťah. Dnes, keď Európsky súdny dvor žalobu zamietol, hovorí, že rozhodnutie rešpektuje.
"Na politickom postoji mojej vlády, pokiaľ ide o kvóty a migrantov, sa absolútne nič nemení," povedal Fico. Slovensku podľa neho nehrozia žiadne postihy za odmietnutú žalobu.
"Je to politická prehra," hovorí partner advokátskej kancelárie Maple & Fish Viliam Karas, ktorý sa venuje právu Európskej únie. Slovensku síce nehrozia žiadne sankcie, no ako neúspešný žalobca bude musieť uhradiť súdne trovy. "O ich výške rozhoduje súd, ale nie sú to závratné sumy, radovo ide o desiatky tisíc eur," vysvetľuje Karas.

Komisia na Slovensko zrejme tlačiť nebude
Fico upozornil, že rozhodnutie o kvótach platí do 26. septembra a žiadne nové riešenie Európska únia neprijala. Často sa odvoláva aj na to, že kvóty, ktoré mali pomôcť Grécku a Taliansku riešiť nápor utečencov, nedodržujú ani ďalšie európske krajiny. Solidarita Slovenska podľa neho spočíva v tom, že ponúklo peniaze a techniku na ochranu vonkajších hraníc.
Súd však podľa niektorých europoslancov rozhodnutím odmietol výhovorky, prečo utečencov neprijímať. Krajiny, ktoré doteraz kvóty bojkotovali, by mali konečne konať, hovoria Ska Kellerová a Claude Moraes z Európskeho parlamentu.
Pred dvoma rokmi Fico otvorene povedal, že rozhodnutie Európskej rady o kvótach nebude rešpektovať. Slovensko nakoniec prijalo podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka zo Smeru 16 utečencov. Kvóty však vláde určili prijať 652 utečencov z Grécka a 250 utečencov z Talianska.
Je na Európskej komisii, či bude od vlády žiadať, aby stanovený počet utečencov dodatočne prijala, upozorňuje Karas. Rozhodnutie komisie sa však podľa neho neviaže na verdikt súdu, a preto nepredpokladá, že by ich plnenie vymáhala. "Mohla to urobiť už dávno."
Európska únia by sa po verdikte mala sústrediť na plnenie právne záväzných predpisov, odkázala hovorkyňa Európskej komisie na Slovensku Ingrid Ludviková. "Vzhľadom na stále vysoké množstvo žiadateľov v Taliansku a Grécku oprávnených na premiestnenie, očakávame, že členské štáty zvýšia svoje úsilie pomôcť v tejto situácii," povedala.
Pred voľbami sa odpovedi vyhol
Žalobu v decembri 2015 Fico odôvodnil tým, že Slovensko chce vyhrať, a nie prehrať. "Prečo dopredu hovoríme, aké bude rozhodnutie?" odpovedal na otázku, či bude rešpektovať rozhodnutie súdu, aj keď žalobu odmietne.
Z utečencov Smer urobil pred vlaňajšími voľbami hlavnú tému, hoci cez Slovensko žiadni neprechádzali. Z prieskumov verejnej mienky však počas utečeneckej krízy vyplývalo, že väčšina ľudí ich prijať na Slovensko odmieta.

Ficove časté vyjadrenia, ako ochráni ľudí pred náporom utečencov a je pripravený zažalovať aj Brusel, boli súčasťou niekoľkomesačnej predvolebnej kampane.
Vláda teraz podľa ministra zahraničných vecí za Smer Miroslava Lajčáka rozhodne o ďalšom postupe. "Náš postoj ku kvótam je politický postoj, ktorý je rovnaký naprieč politickým spektrom a podporený názorom obyvateľstva," povedal o rozsudku.
So Slovenskom podalo žalobu na kvóty aj Maďarsko. Tamojšieho premiéra Viktora Orbána navyše vtedy kritizovali, že v čase utečeneckej krízy budoval na hraniciach ploty.
Presne pred rokom na ekonomickom fóre v poľskej Krynici Orbán povedal, že za náporom utečencov nie je vojna v Sýrii, ale "že Európa je slabá a zabezpečuje dobrý život". Fico vtedy vyhlásil, že vníma ohrozenie "našej identity, kultúry a náboženstva".

Beata
Balogová
