BRATISLAVA. Uznesenie o nesúhlase s návrhom opozície na odvolanie ministra práce Jána Richtera (Smer) prijala vláda jednomyseľne, podporili ho aj ministri za SNS. Uviedol to minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) pred rokovaním vlády uviedla, že ministri za SNS tam idú s dohodou, že sa zdržia hlasovania.
Bez diskusie
"Pozícia vlády o Richterovi bola jednomyseľne akceptovaná, nebolo potrebné hlasovanie," ozrejmil Lajčák.
Podľa šéfa rezortu diplomacie nedošlo na zasadnutí vlády k diskusii ohľadom tohto bodu. "Premiér konštatoval, že došlo k jednomyseľnému schváleniu a prešli sme k ďalšiemu bodu," opísal priebeh rokovania.

"Na vláde sa hlasuje výnimočne," vysvetlil Lajčák. "Ja si osobne pamätám, že sa hlasovalo, iba keď som bol ešte s HZDS a SNS. V minulom volebnom období som nehlasoval ani raz, čo som bol pri tom, ani v tomto, čiže tieto veci sa jednomyseľne schvaľujú, aj tento materiál," doplnil.
Ministerka pôdohospodárstva za SNS Gabriela Matečná pred rokovaním vlády avizovala, že ona a minister obrany
Peter Gajdoš sa pri hlasovaní o ministrovi práce Jánovi Richterovi zdržia.
"Dohodli sme sa, že sa zdržíme hlasovania," vysvetlila Matečná s tým, že nešlo o pokyn predsedu SNS Andreja Danka.
Matečná zároveň nepotvrdila, že sa podobne zachovajú aj poslanci strany v parlamente. "Neviem, aký je postoj poslaneckého klubu, keďže nie som v poslaneckom klube SNS," dodala.
Dôležité sú koaličné hlasy
Podľa ministra hospodárstva Petra Žigu (Smer) nie je dôvod, aby Richter nemal ich dôveru. "Ja to vnímam tak, že v tejto veci sa pred nejakým časom vyjadroval už aj parlament a vyslovil mu dôveru, takže nemám pocit, že sa objavili nejaké skutočnosti," doplnil. K postoju ministrov za SNS sa Žiga nechcel vyjadrovať. "Nebudem to komentovať," povedal.
"Podstata je, aby minister nebol odvolaný hlasmi koaličných poslancov. Tam sa, povedal by som, lámu ľady ohľadom koalície," uviedol na margo postoja SNS k Richterovi minister kultúry Marek Maďarič (Smer).
"Myslím si, že aj v minulosti to bolo, keď sa koaličné strany v nejakých prípadoch zdržali takéhoto hlasovania, alebo sa ho nezúčastnili," podotkol.
Smiešne hry opozície
Poslanci Smeru by sa na odvolávaní Richtera nemali zúčastniť, navrhol to Fico s tým, že ide o zneužívanie inštitútu vyslovenia nedôvery a o "smiešne hry opozície".

"Zajtra začína schôdza, my sme prijali jasné stanovisko vlády dnes, že je to klasické zneužívanie inštitútu odvolávania ministra zo strany opozície," uviedol Fico na tlačovej konferencii po zasadnutí kabinetu.
"Pripadá mi smiešne keď takí ľudia, ako je pán Kollár a podobne, podpisujú také návrhy, pretože ak mafián, kamarát všetkých mafiánov na svete, pravdepodobne obchodník z drogami, a už nechcem povedať čo s mladými dievčatami, a toto má byť nejaký etalón morálky, a ak takíto ľudia, ako pán Galko, ktorý odpočúval ešte aj kamionistu, nechal odpočúvať všetky svoje sekretárky, tak prepáčte, ja si myslím, že asi bude najsprávnejšie, to je môj návrh, neviem či ho ostatní prijmú alebo neprijmú, ale ja si myslím, že na takomto divadle by sme sa vôbec nemali zúčastňovať, nikto. Nech si rozprávajú tam, koľko chcú," reagoval premiér.
Kauza Čistý deň
O návrhu na odvolanie ministra práce bude parlament rokovať vo štvrtok popoludní. Dôvodom je kauza resocializačného zariadenia Čistý deň v Galante, pri ktorej Richter podľa opozície zlyhal. Výhrady voči jeho pôsobeniu má aj koaličná SNS.
Jedným z dôvodov odvolania má byť aj "netransparentné a korupčné správanie". Podľa vládneho kabinetu však ministerstvo práce v prípade Čistý deň postupovalo maximálne transparentne.
Opakovane poskytlo maximálnu súčinnosť parlamentnému výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny aj výboru pre sociálne veci pri výkone poslaneckých prieskumov a minister o postupe rezortu informoval aj verejnosť.
Pôsobenie Richtera na poste ministra práce podľa vlády charakterizuje sústavné vylepšovanie systému sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. Vláda tiež pripomína jeho výsledky ako výrazný pokles počtu ľudí, ktorí sú odkázaní na pomoc v hmotnej núdzi, či nezamestnanosti na historicky najnižšiu úroveň.
"Takýto prístup svedčí o vysokej kompetentnosti ministra pri vedení rezortu," dodáva kabinet vo svojom stanovisku.
Rokovanie vlády:
- Mesto Bardejov dostane od ministerstva financií dotáciu 300-tisíc eur na výstavbu mosta v mestskej časti Dlhá Lúka na rieke Kamenec. K poškodeniu mosta prišlo pri povodniach, ktoré mesto postihli v rokoch 2001, 2006 a 2008.
- Štát prevezme zodpovednosť za päť lokalít, na ktorých sa nachádza environmentálna záťaž. Ich pôvodca zanikol alebo nebolo možné určiť zodpovednú osobu. Tento krok má umožniť čerpanie eurofondov na sanáciu envirozáťaží. Pod ministerstvo životného prostredia prejdú lokality v bratislavskom Ružinove (Prístav), Kysuckom Novom Meste (NN Slovakia), kalové pole v Zubrohlave (ZŤS Námestovo) a bývalé kasárne v Kežmarku. Ministerstvo obrany získa lokalitu v Jamníku (kasárne Mokraď). Sanácie sa majú prioritne financovať z eurofondov.
- Vláda odsúhlasila účasť slovenskej delegácie na 72. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN, ktorú povedie prezident Andrej Kiska. Zároveň schválila štátneho tajomníka rezortu diplomacie Ivana Korčoka a stáleho predstaviteľa SR pri OSN v New Yorku Michala Mlynára za predstaviteľov slovenskej delegácie.
- Ťažba dreva sa na Slovensku dlhodobo zvyšuje, pričom jedným z hlavným dôvodov je rast kalamitnej ťažby. Ministerstvo pôdohospodárstva to konštatuje v Správe o lesnom hospodárstve za rok 2016 alebo v takzvanej Zelenej správe. Vlani sa podľa správy na Slovensku vyťažilo vyše 9,3 milióna kubických metrov dreva, čo je o necelé percento viac než v roku 2015. Kalamitná ťažba pritom predstavovala viac ako polovicu tohto množstva. Dôvodom sú vetrové kalamity a následné premnoženie škodcov.