BRATISLAVA. Populácia kuvika obyčajného podľa ornitológov na Slovensku klesá, za posledné desaťročia sa jeho stav znížil minimálne o tretinu. Podľa najnovšieho výskumu na Slovensku žije asi 550 párov tejto malej sovy.
Kým vedci na Slovensku zaznamenali pokles populácie kuvika o 31 až 45 percent, v Česku situácia dosiahla kritické hodnoty, keď populácia kuvika klesla o 87 až 94 percent.
Populácia klesá
Za hlavnú príčinu dlhodobého poklesu populácie považuje Ochrana dravcov na Slovensku zánik kosených a vypásaných trávnatých porastov, ktoré zarastajú vysokou burinou, v ktorej má kuvik len nízku šancu uloviť potravu.
Pri modernizácii budov sa uzatvárajú podkrovia, takže táto sova stráca aj miesta na hniezdenie.
„Osud kuvika obyčajného nám nie je ľahostajný, preto dlhodobo realizujeme aktivity na jeho záchranu. Intenzívne spolupracujeme s majiteľmi poľnohospodárskych družstiev,“ uviedol Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku.
Ornitológovia napríklad vyrábajú a inštalujú nové, bezpečné hniezdne búdky, ktorých vletový otvor je ošetrený plechovým límcom chrániacim mláďatá pred predátormi.
„Cieľom je zabrániť ďalšiemu poklesu populácie. Pridať sa k záchrane kuvika môže prekvapivo každý. Voľbou produktov z lokálnej produkcie a bio výrobkov podporujeme nielen domácu ekonomiku, ale i ohľaduplné využívanie krajiny, kde kuvik nájde dostatok hmyzu a drobných hlodavcov,“ doplnil Veselovský.
Prirodzené prostredie
Prirodzeným prostredím kuvika je podľa Veselovského nížinná krajina, prípadne pahorkatina, s trávnatými plochami a pasienkami. Na Slovensku najčastejšie hniezdi v rôznych výklenkoch hospodárskych budov.
Väčšina párov žije v trvalom zväzku, pričom nemení hniezdne stanovište. Mláďatá po opustení rodičov migrujú na blízke lokality vzdialené maximálne do pár desiatok kilometrov. Jeho jedálny lístok tvoria chrobáky, kobylky, myši či menšie druhy vtákov.
„Snáď žiadna sova nie je opradená toľkými mýtmi ako kuvik. Naši starí rodičia ho považovali za posla zlých správ. Verili, že jeho hlas je predzvesťou smrti. V gréckej mytológii sa stal symbolom múdrosti vďaka priazni bohyne Atény,“ uzavrel Veselovský.