BRATISLAVA. Ústavy Slovenskej akadémie vied (SAV) sa zmenia na verejné inštitúcie, upraví sa aj ich financovanie. Umožní to zákon o verejnej výskumnej inštitúcii (VVI), ktorý vo štvrtok poslanci Národnej rady schválili.
Ústavy SAV sa zmenia
SAV v súčasnosti spravuje majetok štátu, no ten má prejsť na VVI. Vedci tak budú môcť tento majetok predať alebo inak zhodnocovať.

Ak bude chcieť SAV nakladať s prioritným majetkom do hodnoty 25.000 eur, bude potrebný súhlas ministerstva financií.
Ak pôjde o prioritný majetok v hodnote nad 25.000 eur, bude sa vyžadovať zároveň aj súhlas vlády. SAV napríklad nebude môcť darovať trvalo nepotrebný majetok neziskovej organizácii.
Verejná výskumná inštitúcia bude osobitný typ právnickej osoby. Jej hlavnou úlohou bude najmä výskumná činnosť.
Pôjde o právnickú osobu, ktorá bude na rozhraní medzi verejnoprávnou inštitúciou a neziskovou organizáciou.
Vlastný majetok
Na rozdiel od viacerých doterajších výskumných organizácií, ktoré sú rozpočtovými organizáciami alebo príspevkovými organizáciami, bude VVI disponovať vlastným majetkom.

Jej hlavným zdrojom budú finančné prostriedky poskytované zriaďovateľom zo štátneho rozpočtu. Takéto inštitúcie sa budú môcť pritom uchádzať aj o ďalšie prostriedky z verejných zdrojov, najmä rezortné dotácie či iné granty. VVI by mohla aj podnikať.
Poslanec Alojz Baránik (SaS) sa do právnej normy neúspešne snažil dostať jednoznačné určenie zodpovednosti riaditeľa a rovnako aj správnej a dozornej rady za hospodárenie s príjmami inštitúcie vrátane darov.
Zákon o verejných výskumných inštitúciách sa pripravoval od jesene 2014. Transformácia ústavov SAV mala pôvodne prebehnúť k 1. 1. 2016. Teraz sa počíta s dátumom 1. 7. 2018.
Nové možnosti
Prijatie tohto zákona znamená pre Slovenskú akadémiu vied otvorenie možnosti stať sa plnoprávnym a konkurencieschopným členom európskeho výskumného priestoru, pretože sa dostaneme do rovnakej právnej a ekonomickej roviny, ako sú podobné inštitúcie v susedných krajinách," reagoval šéf SAV Pavol Šajgalík.
Zmena umožní SAV podľa neho jednoduchšiu participáciu na európskych projektoch. "Ale v neposlednom rade, čo chcem zdôrazniť, aj priamejší a intímnejší kontakt s podnikateľským a súkromným sektorom, kde SAV do dnešných dní zaznamenáva istý deficit," doplnil.
Parlament sa zaoberal aj:
- Poslanci posunuli do druhého čítania vládny návrh novely zákona o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií. Návrh zákona v nadväznosti na prax reaguje na potrebu spresnenia niektorých aspektov uznávania dokladov o vzdelaní a uznávania odborných kvalifikácií v Slovenskej republike, vzhľadom na širokú platformu zmien vykonaných prijatím zákona o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií v roku 2015.
- Poslanci schválili v prvom čítaní vládnu novelu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov. Novela zákona dopĺňa definíciu pozemku o pozemok, ktorý je v katastri nehnuteľností klasifikovaný ako zastavané plochy a nádvoria, pričom však slúži na poľnohospodárske účely. Zmeny by sa mali dotknúť aj hnojív. Poslanci parlamentu totiž posunuli do druhého čítania aj novelu zákona o hnojivách. Predkladaným zákonom by sa mali upraviť aplikačné postupy používania hnojív tak, aby nedošlo k bodovému znečisteniu pôdy a aby sa predišlo možnej kontaminácii povrchových a podzemných vôd a následným vstupom nežiaducich látok do potravového reťazca.
- Novela zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách prešla v parlamente do druhého čítania. Zámerom novely je liberalizácia trhu prevádzkovateľov staníc technickej kontroly (STK) a pracovísk emisnej kontroly. Ich sieť je totiž limitovaná ministerstvom dopravy a výstavby, ktoré určovalo ich počet pre každý okres. Aktuálne je 142 staníc technickej kontroly a 220 pracovísk emisnej kontroly. Zároveň sa zníži výška pokút za nepodrobenie vozidla technickej a emisnej kontrole v určených lehotách. Pokiaľ si prevádzkovateľ vozidla dodatočne splní svoju povinnosť a podrobí vozidlo technickej a emisnej kontrole, prípadne vyradí vozidlo, tak pokuta sa bude považovať za uhradenú, ak do pätnástich dní bude zaplatená vo výške jednej tretiny.
- Novela zákona o Štátnom fonde rozvoja bývania (ŠFRB), ktorú schválil parlament, zavedie dva nové účely podpory nájomného bývania - pri obstarávaní technickej vybavenosti a kúpe pozemku pre výstavbu a užívanie nájomných bytov. Financovanie bude zabezpečené v rámci schválených limitov výdavkov rozpočtu ŠFRB na príslušný rok. V súčasnosti podľa ministerstva dopravy a výstavby nie je možné vyčísliť výšku poskytnutých podpôr, pretože nie je zrejmé, koľko oprávnených žiadateľov využije túto formu financovania navrhovaných nových účelov.