SME

Šéf odchádzajúcich lekárov: Nevyťahujeme si lukratívne hrozienka zo zdravotníctva, ako tvrdí minister

Keby liečba pacientov s mozgovými príhodami bola taká lukratívna, ako tvrdí Drucker, NÚSCH by sa na ňu zameral, vraví lekár IVAN VULEV.

Ivan Vulev je prednosta Kliniky diagnostickej a intervenčnej rádiológie NÚSCH. Zároveň je spolumajiteľom firmy Cinre, ktorá bude zastrešovať nové centrum v nemocnici Penty. Spolu s ním boli pri rozhovore so SME aj jeho kolegovia Rastislav Bažík a Tibor Balazs.Ivan Vulev je prednosta Kliniky diagnostickej a intervenčnej rádiológie NÚSCH. Zároveň je spolumajiteľom firmy Cinre, ktorá bude zastrešovať nové centrum v nemocnici Penty. Spolu s ním boli pri rozhovore so SME aj jeho kolegovia Rastislav Bažík a Tibor Balazs. (Zdroj: Foto SME Jozef Jakubčo)

Z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb odchádzate k prvému novembru. Už ste pobalený?

"Nie."

Pracujete teda normálne, ako keby sa nič nedialo?

"Áno. Chceme upokojiť našich pacientov, ktorí nás pomerne často v týchto dňoch kontaktovali s touto otázkou."

Prečo odchádzate?

"Nesťažujeme sa na podmienky, ktoré tu boli, v zmysle, že by sme s nimi boli nespokojní. Ústav má však iné priority, ktoré chce rozvíjať. Rešpektujeme to. Chce dať priestor ďalším veľmi dôležitým programom a na program liečby, ktorému sa venujeme my, nemá nastavenie. Ani prístrojové, ani klinické."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Lekári zo srdcovo-cievneho ústavu idú do súkromného centra v priestoroch Penty Čítajte 

Môžete priblížiť program, ktorému sa venujete?

"Je to intervenčná radiológia, ktorá je hlavne o akútnej liečbe. Ide o akútne stavy, veľmi často život ohrozujúce.

Napríklad krvácania mozgových vydutí alebo vydutí kdekoľvek v tele. Alebo hroziace krvácania týchto vydutí.

Sú to aj ischemické mozgové príhody, ktorých menežment sa za posledné dva roky výrazne zmenil. Týchto pacientov hlavne s veľkými uzávermi mozgových ciev vieme veľmi aktívne riešiť. Centrum, ktoré sa v priebehu nasledujúcich mesiacov dobuduje a pôjdeme doň, spĺňa všetky kritériá špičkového centra intervenčnej radiológie."

Kto je cieľovou skupinou vašej liečby?

"Sú to ľudia s rôznymi druhmi cievnych ochorení. Veľkú skupinu z nich tvoria ochorenia ciev mozgu, to znamená mozgové vydutia a mozgové príhody."

SkryťVypnúť reklamu

Prečo dalo výpoveď naraz deväť lekárov?

"Materiálno-technické podmienky, ako sa ukázalo, je možné vytvoriť veľmi rýchlo, keď do toho vstúpi privátny sektor.

Ale personálne zabezpečenie je obrovský problém. Tím, ktorý to vie robiť 24 hodín, je poskladaný z väčšieho počtu lekárov. Spomínaný program liečby môžeme spustiť iba všetci, ktorí ho robíme dnes. Preto sú výpovede nevyhnutné v takom počte."

Nie je jedným z dôvodov, pre ktorý odchádzate do súkromného centra, aj to, že tam budete mať vyššie platy? Podľa informácií SME by mali byť až dvojnásobne vyššie oproti vašim súčasným. Je to pravda?

"Nie."

"S riaditeľom ústavu Mongim Msollym som o tom hovoril dva mesiace predtým, než sme dali výpoveď.

Ivan Vulev, prednosta Kliniky diagnostickej a intervenčnej rádiológie NÚSCH

Ale vyššie azda budú?

"Áno."

V súvislosti s vaším odchodom hovorkyňa ústavu Dobroslava Krajačičová povedala, že jeho vedeniu je veľmi ľúto, že ste ho neoznámili v dostatočnom predstihu. Kedy ste váš odchod oznámili ústavu?

SkryťVypnúť reklamu

"S riaditeľom ústavu Mongim Msollym som o tom hovoril dva mesiace predtým, než sme dali výpoveď. Mali sme havarijnú núdzovú prevádzku na jedinom angiografe.

V tom čase som rezignoval na post člena predstavenstva a spoločne ako tím sme sa rozhodli, že ideme do súkromného centra. Riaditeľovi som povedal, že k 1. novembru budeme chcieť túto zdravotnú starostlivosť zabezpečovať inde."

Aká bola reakcia riaditeľa?

"Nechcel by som to komentovať."

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C52ND na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Penta

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  2. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  3. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  4. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  7. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  8. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 329
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 809
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 214
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 620
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 378
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 119
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 749
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 508
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Lekárov vyzýva, aby dôslednejšie zvažovali ich predpis


TASR 2
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Témou bola aj zahraničnopolitická situácia.


TASR 3
Juraj Šeliga

Šeliga ponúkol Zurianovi dokumenty, týkajúce sa prípadu.


SITA 6

Správa národného parku hovorí o arogancii a bezohľadnosti.


TASR 5
SkryťZatvoriť reklamu