BRATISLAVA. S pomocou utečencom mešká Slovensko nielen v dodržiavaní povinných kvót, pre ktoré sa vláda Smeru neúspešne súdila s Bruselom, ale aj pri plnení dobrovoľných sľubov.
Druhá vláda Roberta Fica ešte v roku 2015 sľúbila, že Slovensko prijme sto ľudí, 60 z táborov v Taliansku a 40 z Grécka. Ani to sa dosiaľ nepodarilo naplniť. Ministerstvo vnútra prijalo len 16 ľudí, z toho sedem vo februári. Ide o najnižšie číslo z krajín V4.
Očakávania boli oveľa vyššie. Podľa pôvodne schválených kvót malo Slovensko prijať až 902 ľudí - z toho 652 z Grécka a 250 z Talianska. Rozhodnutie Rady EÚ z roku 2015 sa malo naplniť do dvoch rokov, ktoré uplynú 26. septembra.
Sankcie Slovensku, hoci nedodržiava záväzky, nehrozia. Neovplyvnil to ani fakt, že spolu s Maďarskom v týchto dňoch neuspelo so žalobou na Radu EÚ, ktorou protestovali proti povinnosti prijať určené počty migrantov.
Fico dokonca ocenil, že koncom mesiaca uplynie termín pôvodného záväzku, keďže tým podľa neho padá aj celá povinnosť. Odmietavý postoj k migrantom, ktorý sa najmä pred parlamentnými voľbami stal súčasťou agendy Smeru, meniť nehodlá.

„Naďalej budeme veľmi aktívne pracovať na tom, aby solidarita, ktorá je súčasťou európskeho života, bola prejavená iným spôsobom ako len núteným prijímaním migrantov z iných krajín,“ povedal.
Prečo krajina zatiaľ otáľa aj s dobrovoľnými záväzkami, nevysvetil.
Gabčíkovo je prázdne
Ešte v decembri 2015 Slovensko prijalo 149 asýrskych kresťanov, ktorých ubytovali v rodinách v Nitre a okolí. Vyše dvadsať z nich sa neskôr radšej vrátilo domov do Iraku.