SME

Pri Pamätníku obetiam holokaustu vzdali hold obetiam rasového násilia

Pamätný deň podľa Danka pripomína čas perzekúcií a vojnových zločinov ľudáckeho režimu.

Robert Fico a Marek Maďarič.Robert Fico a Marek Maďarič. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Predseda vlády Robert Fico, členovia vlády SR a veľvyslanci viacerých krajín pri príležitosti Dňa obetí holokaustu a rasového násilia položením vencov pri Pamätníku obetiam holokaustu na Rybnom námestí v Bratislave vzdali hold všetkým obetiam.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Premiér Robert Fico, ktorý nad pietnou spomienkou prevzal záštitu, si obete holokaustu uctil položením venca a napokon pre neodkladné pracovné povinnosti s príhovorom nevystúpil. Riaditeľ Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan mu poďakoval a dodal, že ostane v histórii zapísaný ako „krstný otec pamätného Dňa obetí holokaustu a rasového násilia“.

SkryťVypnúť reklamu

Otrasná skúsenosť

„Židovská katastrofa bola otrasná skúsenosť, bola to najväčšia masová vražda v dejinách. Musíme ukázať, že to bola skúsenosť ľudstva, nielen židovská skúsenosť. Tí za ňu len draho zaplatili. Musíme ukázať a ukazovať, že nacizmus niekde vznikol, odniekiaľ prišiel a nezmizol do neznáma,“ povedal Mešťan a položil si rečnícku otázku, či sa holokaust môže opakovať. „Odpovedám áno. Nie v rovnakom meradle, na rovnakých miestach a s tými istým ľuďmi. Čokoľvek sa v histórii udialo, môže sa stať znova,“ uviedol riaditeľ múzea.

Izraelský veľvyslanec na Slovensku Zvi Aviner Vapni začal svoj príhovor citátom laureáta Nobelovej ceny Elieho Wiesela, ktorý prežil holokaust. „Boli to tmavé, nemorálne časy, keď sa obyčajní ľudia premenili v mučiteľov a keď etika zmizla,“ parafrázoval amerického spisovateľa Vapni a pripomenul, že každý deň, nielen pamätný, sa musíme pýtať, prečo sa to stalo. „Dopustila to nenávisť, ohavná ideológia a hnusná propaganda, ktoré v tom čase boli prítomné,“ povedal veľvyslanec.

SkryťVypnúť reklamu

Podobné ideológie

Vapni upozornil na to, že aj 76 rokov po tom, ako sa holokaust na Slovensku začal, sa ľudia hlásia k podobným ideológiám. „Ako je možné, že v roku 2017 slovenský verejný činiteľ vyzýva ľudí, aby si prečítali Protokoly sionských mudrcov? Táto kniha plná nenávisti je jedným z najväčších konšpiračných, antisemitských textov, aký bol kedy napísaný,“ vyhlásil Zvi Aviner Vapni v reakcii na nedávny výrok poslanca Mariana Kotlebu a pripomenul, že na Protokoloch sionských mudrcov ríšsky kancelár Adolf Hitler založil svoju ideológiu.

„Musíme konať. A čas, aby sme konali, nastal práve teraz. Máme tri povinnosti – pamätať, pripomínať a zastaviť to,“ povedal Vapni v príhovore a zdôraznil, že je potrebné spomínať na obete a pripomínať si hrdinských ľudí, ktorí riskovali svoje životy v druhej svetovej vojne. „Viem o tom, že tu, na Slovensku, i vo svete sú silné osobnosti a morálni ľudia. Cítim veľkú odvahu a odhodlanie konať dobro,“ vyhlásil veľvyslanec a dodal, že spolu dokážeme tento fenomén či ideológiu zastaviť ešte predtým než vypukne.

SkryťVypnúť reklamu

V mene preživších sa na pietnej spomienke prihovorila rodená Bratislavčanka Chava Schelach. „Nemala som ani deväť rokov, keď ma ako malú Evu Majerovú označili prívlastkom ,nepotrebná‘. To bol akt, ktorý ma odsúdil na smrť,“ povedala pamätníčka holokaustu a dodala, že jej jediným zločinom bolo jej náboženské presvedčenie. Chava Schelach bola prevezená do koncentračneho tábora Bergen-Belsen a na rozdiel od jeden a pol milióna židovských detí a 45 členov svojej rodiny mala to šťastie, že prežila. „Otec by bol spokojný, že som tu, a myslím, že by poprosil, aby som za všetkých povedala, že neexistuje odpustenie za najväčší zločin v dejinách ľudstva. Človek nemôže byť vždy hrdinom, ale vždy môže byť človekom,“ povedala Chava Schelach a dodala, že pamätníci holokaustu majú ťažké posolstvo - žiť napriek všetkému.

SkryťVypnúť reklamu

Na záver spomienky predniesol smútočnú modlitbu bratislavský rabín Baruch Myers a riaditeľ Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan odovzdal prvý výtlačok encyklopédie Spravodlivých medzi národmi bývalému prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi, ktorý sa osem rokov zúčastňoval oceňovania spravodlivých medzi národmi, podpredsedovi Európskej komisie Milošovi Šefčovičovi, ktorý v minulosti pôsobil ako veľvyslanec v Izraeli, a ministrovi kultúry Marekovi Maďaričovi, ktorý pomohol zabezpečiť finančné prostriedky na zriadenie Múzea holokaustu v Seredi.

Maďarič: Nebezpeční ľudia

Samotný minister kultúry po pietnom akte povedal, že je veľmi nebezpečné, že osoby, ktoré sa otvorene hlásia k myšlienkam extrémizmu, sú aj verejne a politicky činné.

"Samozrejme, že títo ľudia si dávajú pozor, aby neprekročili hranicu, kedy je možné na nich uplatniť zákon a stíhať ich. Tam, kde sa to deje, tak som rád, keď orgány činné v trestnom konaní aj stíhajú ľudí. A treba maximálne odsúdiť, ak sa napríklad propagujú také knihy, ktoré kedysi práve inšpirovali aj také zlo, akým bol nacizmus, a ktoré v konečnom dôsledku viedli aj k holokaustu. Treba to odsúdiť a treba urobiť všetko pre to v rámci demokratického systému, aby sme týchto ľudí vytlačili na okraj, aby sme ich porazili," konštatoval Maďarič, ktorý zároveň dodal, že Slovensko čaká v blížiacich sa novembrových voľbách do vyšších územných celkov skúška.

SkryťVypnúť reklamu

Dankovo vyhlásenie

Slovenská republika je demokratický štát, ktorý si ctí práva všetkých občanov. Preto je trvalou morálnou povinnosťou každého slovenského občana pripomínať si všetky ľudské príkoria, ktoré spôsobili na území našej vlasti totalitné režimy.

Uvádza sa to vo vyhlásení predsedu parlamentu Andreja Danka k Pamätnému dňu holokaustu a rasového násilia. Tento pamätný deň podľa Danka pripomína čas perzekúcií a vojnových zločinov ľudáckeho režimu.

"Slovenský národ má historickú pamäť a nezabúda na svojich 57 628 židovských spoluobčanov, ktorí boli deportovaní do pracovných táborov a táborov smrti. Nie sme zástancami kolektívnej viny, pretože Slováci dokázali svoju ľudskosť a statočnosť tým, že počas slovenského štátu 1939 - 1945 zachránili stovky Židov," zdôraznil Danko.

SkryťVypnúť reklamu

Odmietnuť treba akýkoľvek pokus

Prečítajte si tiež: Zomrel najstarší muž na svete. Prežil obe vojny aj holokaust Čítajte 

Podľa predsedu parlamentu je v rámci uctenia si obetí holokaustu potrebné rozhodne odmietnuť akýkoľvek pokus znovu oživiť hnedú totalitu, ktorá priniesla slovenskému národu veľa bolesti a utrpenia.

"Nezabúdajme ani dnes na tiene minulosti. Tie sa vynárajú s čoraz väčšou nástojčivosťou a skrývajú sa pritom za vznešené národné a kresťanské ideály. Buďme moderný a sebavedomý národ. Nedovoľme skupinám ľudí, ktorí šíria nenávisť medzi národmi, zasiať zlo do našich sŕdc," dodal Danko.

Deviaty september

Poslanci Národnej rady schválili 31. októbra 2001 zákon, ktorým stanovili 9. september ako spomienku na obete holokaustu a výzvu k zápasu proti všetkým prejavom rasizmu, neznášanlivosti, xenofóbie a akejkoľvek forme útlaku a diskriminácie.

SkryťVypnúť reklamu

Transport prvých tisíc židovských žien vypravili 25. marca 1942 z Popradu, posledný transport v prvej vlne deportácie vyviezol celé rodiny 20. októbra toho istého roku.

Slovenská vláda za deportáciu každého Žida zaplatila 500 ríšskych mariek, ako to požadovalo Nemecko.

Päťdesiatsedem transportov smerovalo do oblasti Lublinu a do Osvienčimu, do koncentračných táborov vyviezli bezmála 58-tisíc Židov, z ktorých prežilo len niekoľko stoviek. Druhá vlna deportácií od jesene 1944 zasiahla približne 13-tisíc ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 405
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 12 084
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 018
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 723
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 544
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 047
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 243
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Desať stredných škôl v kraji zlepší vďaka grantu svoje prostredie.


SITA
Výstrahy na piatok.

Platia výstrahy.


TASR
Vlajky pred Prezidentským palácom v Bratislave.

Aliancia je základným pilierom bezpečnosti, komentujú politici.


SITA a 1 ďalší
Európsky parlament.

Voľby do europarlamentu budú na Slovensku 8. júna.


TASR

Sportnet

Futbalisti 1. FC Tatran Prešov.

Druhý tím tabuľky stráca jeden bod na Komárno, ktoré má zápas k dobru.


TASR
Juraj Slafkovský.

Slovenský krídelník je vo výbornej forme. Bodoval v deviatich dueloch v rade a pripísal si v nich desať bodov.


TASR
Momentka zo zápasu Ferencváros Budapešť - Tatran Prešov.

Stovka fanúšikov Prešova sa postarala o búrlivú atmosféru aj v Budapešti.


SITA
Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu