BRATISLAVA. Štát sa chystá zbytočne draho prenajať 152 sanitiek pre svoje záchranky v Bratislave a Košiciach, vypočítala Slovenská komora zdravotníckych záchranárov.
"Teraz to vyzerá na 230-tisíc eur za jedno vozidlo so servisom na päť rokov. Nová sanitka s vybavením stojí bežne 90-tisíc eur," píše komora na sociálnej sieti o vyhlásenom tendri.
Ministrovi zdravotníctva za Smer Tomášovi Druckerovi preto pred tromi týždňami poslala list so 14 otázkami, na ktoré jej dodnes neodpovedal.
Sanitky chce Drucker obstarať vo verejnej súťaži, ktorej celkovú hodnotu odhadol na viac ako 35 miliónov eur. Plánuje ich prenajať na päť rokov, potom by sa stali majetkom dvoch štátnych záchraniek.
"Ministerstvo zdravotníctva dostalo spomínaný list 24. augusta," povedala jeho hovorkyňa Zuzana Eliášová. Odpovede má už podľa nej pripravené a komore ich pošle v najbližších dňoch.
Prvé vozidlá by mali Záchranná zdravotná služba Bratislava a Záchranná služba Košice, ktoré patria pod ministerstvo zdravotníctva, dostať na budúci rok.
Štátne záchranky patria k trom najväčším záchrankám na Slovensku. Rovnocenne im konkuruje len súkromná služba Falck, ktorá má u nás najviac pozemných staníc záchrannej služby.
Záchranári sa podľa vlastných slov snažia vyhnúť tomu, aby sa opakoval predražený tender na nákup sanitiek z roku 2009. Za vtedajšieho ministra zdravotníctva Richarda Rašiho zo Smeru kúpila bratislavská štátna záchranka 140 sanitiek za výrazne premrštenú cenu.
Ročne za služby 28-tisíc eur
Prepočet komory vychádza z informácií, ktoré o tendri zverejnilo ministerstvo.

Mesačné náklady na jednu sanitku počas jej päťročného prenájmu odhaduje ministerstvo na 3873 eur. Po 60 mesiacoch, čo je prenájom na päť rokov, tak náklady na jedno vozidlo presiahnu 232-tisíc eur.
V roku 2017 je možné na Slovensku, v Česku či Poľsku obstarať sanitku typu B, ktorú chcú získať štátne záchranky, vrátane sanitnej zástavby a medicínskeho vybavenia za 90-tisíc eur, vysvetľuje Michal Weinciller viceprezident komory. Suma podľa neho platí pre množstvo sanitiek, o ktoré sa súťaží v tendri.
Ak by jednu sanitku ministerstvo obstaralo za túto cenu, tak by za jej päťročný servis, zákonné a havarijné poistenie, výmenu zimných a letných pneumatík, údržbu zdravotníckeho zariadenia, revíziu prístrojov či náhradné vozidlo v prípade jej poruchy dalo približne 140-tisíc eur, počíta viceprezident.
Na jeden rok a sanitku tieto služby vychádzajú zhruba na 28-tisíc eur. "To sú nereálne vysoké náklady," vraví Weinciller. "Napríklad za 10-tisíc eur sa na Volkswagene menia celé motory, to by museli teda robiť každý rok, aby sa dopracovali k takejto sume."