Aká nálada vládne v Európskej komisii (EK) v súvislosti so slovenským škandálom s prerozdeľovaním eurofondov?
„Nemyslím si, že to nejako ovplyvňuje náladu. Náladu v EK ovplyvňuje predovšetkým Biela kniha, ktorú publikovala na jar tohto roka ako reflexiu na situáciu v EÚ, na brexit, na mnohé nálady, ktoré nahrávajú populistom a euroskeptikom.
To je rozhodujúca téma a predseda EK čoskoro predstaví správu o stave Európskej únie, v ktorej by mal vyjadriť názory na to, kam bude Únia ďalej smerovať.
Biela kniha bola neutrálna a ponúkala niekoľko scenárov. Na budúci týždeň budeme vedieť, aké je stanovisko.“
Komisia pozastavila niektoré výzvy z Operačného programu Výskum a inovácie, ovplyvní to nejakým spôsobom jej stanovisko?
„Je to skôr taká kvapka v tvorbe nálady pre prípravu budúceho rozpočtu. Z dlhodobého hľadiska nie je až taká dôležitá implementácia rozpočtu, pretože tie peniaze už raz boli rozdelené, rozhodnutie bolo prijaté a nikto ho nebude meniť.
Teraz je kritické obdobie, keď EK položí na stôl návrh nového rozpočtu a nových programov. Ak nejaký finančný nástroj nefunguje veľmi dobre a je tam priestor na jeho zneužívanie, odrazí sa to aj na náladách v EK aj v ostatných členských krajinách.“
Je teda možné, že pre podozrenia pri rozdeľovaní eurofondov dostaneme najbližšie menej peňazí?
„To je veľká otázka budúceho rozpočtu. Ten bude s najväčšou pravdepodobnosťou menší, minimálne o podiel Veľkej Británie. Bude na rozhodnutí členských krajín, či nejako doplnia tých chýbajúcich 12 percent.
Ale, samozrejme, vzťah tam je, vždy sa pozerá na to, aké efektívne je využívanie týchto peňazí, veď vždy sú to niekoho peniaze. Ten niekto ich tam musí priniesť a všetci majú záujem o to, aby boli využité čo najefektívnejšie. A ak to nejde, budú hľadať iné možnosti, ako ich využiť.“

V akej fáze je momentálne posudzovanie sporných slovenských výziev na vedu a výskum?
„Uplynul príliš krátky čas na to, aby sa niečo pohlo. EK požiadala Slovensko, aby vysvetlilo tú časť a podalo správu o tom, ako boli projekty vybrané, ako boli vybraní hodnotitelia a ako bola výzva nastavená.
EK nefunguje ako polícia, je postavená na základe dospelého a zodpovedného správania. Dopredu je dohodnuté len to, na čo sa peniaze použijú. EK schvaľuje operačné programy, ktoré peniaze nasmerujú. Keď sa toto dohodne, tak sa predpokladá, že sa to bude implementovať tak, ako sa má, a zodpovednosť za delenie nesie každý sám.“
Aký je váš osobný pohľad na kauzu s prerozdeľovaním eurofondov?