BRATISLAVA. Násilný útok, pri ktorom útočník použije hrubý vulgarizmus spolu so slovom černoch, nie je podľa senátu Najvyššieho súdu pod vedením Štefana Harabina rasistický.
Muža, ktorý bol obvinený z rasovo motivovaného útoku, tak sudca prepustil z väzby.
Harabinov senát konštatoval, že označenie černoch v tomto prípade nie je rasizmus, ale len označenie osoby s určitými fyziologickými znakmi.
Proti takémuto rozhodnutiu sa ohradila predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová, podľa ktorej ide o účelovú obhajobu páchateľa.

O ďalšom kontroverznom rozhodnutí ako prvá informovala RTVS. Útočníka budú za útok na francúzskeho študenta čiernej pleti po prepustení z väzby ďalej stíhať na slobode, prípad je momentálne na špeciálnej prokuratúre.
Fyziologické označenie
Vo februári napadli útočníci v banskobystrickom bare francúzskeho študenta, ktorý tam bol na študijnom pobyte. Páchateľ mu pri útoku rozrezal tvár od spánku až po pery rozbitým pohárom.
V pokračovaní útoku mu zabránili až okolostojaci, páchateľ podľa prokuratúry na študenta kričal vulgarizmus v spojení so slovami čierny a černoch.
Ako rasovo motivovaný útok sa prípad dostal na špeciálnu prokuratúru a podozrivý bol už na druhý deň vo väzbe. Dôvodom bolo, že podobný trestný čin už predtým spáchal. Po dvoch týždňoch ho však z väzby prepustil Harabinov senát s tým, že nebolo dokázané, že by išlo o rasizmus.
“Pokiaľ by chcel obvinený použiť voči poškodenému hanlivé pomenovanie o farbe pleti, použil by napríklad výraz „neger".
„
„V prípade použitia slovného spojenia "k***t černoch" na adresu poškodeného to nie je možné vyhodnotiť ako dôkaz, že obvinený konal z rasovej pohnútky.
Pokiaľ by chcel obvinený použiť voči poškodenému hanlivé pomenovanie o farbe pleti, použil by napríklad výraz „neger,“ píše sa v odôvodnení rozhodnutia.
Harabinov senát taktiež rozhodol, že nie je neštandardné, ak počas bitky jej aktéri používajú nadávky a spájajú ich s rôznymi vlastnosťami. Ako príklad uviedol, že pri bitke sa môže vykrikovať aj k****t plešatý alebo zubatý.
Možnosť disciplinárky
Zatiaľ nie je jasné, či predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová podá na Štefana Harabina ďalší disciplinárny návrh. Text rozhodnutia však odsúdila.

„Slovné spojenie, ktoré je uvedené v rozhodnutí, podľa predsedníčky Najvyššieho súdu jednoznačne vyjadruje rasovú nenávisť,“ povedal pre RTVS hovorca súdu Boris Urbančík.
Tvrdí, že takto situáciu zrejme hodnotí aj bežný človek a nie je na to potrebné právnické vzdelanie.
„Vždy, samozrejme, závisí od kontextu, v tomto prípade s tým, že daný výrok sprevádzal aj fyzický útok a napadnutie. Ja osobne by som nepochybovala, že tu bol rasový motív,“ hovorí pre RTVS Irena Biháriová zo združenia Ľudia proti rasizmu.
Súd okrem iného riešil aj fakt, že podozrivý na facebooku sleduje združenie, ktoré nerešpektuje hodnoty liberálnej demokracie a má blízko k fašizmu. Nebolo však podľa Harabinovho senátu dokázané, že by obvinený vyjadril svoje sympatie k združeniu preto, že súhlasí s ich obhajobou klérofašistického slovenského štátu.

Beata
Balogová
