BRATISLAVA. Hurikánová sezóna priťahuje pozornosť na oblasť Karibiku a južného pobrežia Spojených štátov. Státisíce ľudí na Floride museli opustiť svoje domovy.
Na Slovensku meteorológovia zatiaľ nenamerali vietor, ktorý by dosahoval rýchlosť 200 kilometrov za hodinu. Prudká víchrica, najmä v horských oblastiach, však nie je výnimočná ani u nás.
„Väčšina ľudí si pamätá najmä veternú smršť z roku 2004, pri ktorej zostala zničená veľká časť Vysokých Tatier, no vietor s podobnou intenzitou sa na Slovensko pravidelne vracia,“ hovorí meteorológ Marek Kučera z portálu meteoinfo.sk.
Víchrice hrozia v zime
Podobne silný vietor zaznamenali meteorológovia napríklad aj v roku 2013 aj o rok neskôr. Výstrahu prvého stupňa vydal Slovenský hydrometeorologický ústav aj na pondelok pre oblasť Vysokých aj Nízkych Tatier.
„Vietor by v nárazoch mohol dosiahnuť aj 120 až 130 kilometrov za hodinu. Teoreticky to teda môže znamenať nebezpečenstvo pre turistov, keďže vysokohorské turistické chodníky sú stále otvorené,“ hovorí Kučera.

Na konci leta je takýto prudký vietor pre Tatry pomerne nezvyčajný. Väčšinou víchrice do hôr prichádzajú až v zime. Vtedy na to prúdenie vzduchu vytvára ideálne podmienky.
„V zime sa tlakové níže zo severu prepadajú ďaleko na juh aj nad naše územie. V lete väčšinou hlboké cyklóny idú cez Škótsko, Island, maximálne Dánsko alebo Pobaltie,“ vysvetľuje Kučera.
Ešte sa môže otepliť
Zvyšku Slovenska sa výstraha pred prudkým vetrom netýka. V pondelok by dokonca mohla teplota opäť vystúpiť aj na 30 stupňov Celzia, takúto hodnotu Kučera očakáva na juhu Slovenska, prípadne v oblasti Rimavskej Soboty.
„Potom príde krátkodobé ochladenie a potom zlepšenie počasia. Ale od 15. septembra očakávam približne päť až šesť upršaných a chladných dní,“ hovorí.
Teploty by sa mali pohybovať asi päť stupňov pod dlhodobým priemerom, čo znamená, že by nemalo byť viac ako 20 stupňov. Pri daždi na severe sa teplota môže pohybovať aj okolo desiatich stupňov.
Tropický deň, keď teplota vystúpila aspoň na 30 stupňov, meteorológovia na Slovensku doteraz zaznamenali najneskôr 30. septembra. Kučera síce hovorí, že sa v druhej polovici mesiaca bude otepľovať, no zatiaľ si netrúfa odhadovať, či a kedy by mohlo prísť takzvané babie leto.

Beata
Balogová
