BRATISLAVA. Dlhé roky boli neviditeľní. Ľudí s vírusom HIV bolo extrémne málo. Boli preto nezaujímaví pre politikov aj pre peniaze zo štátneho rozpočtu.
Situácia sa však začala dramaticky meniť v roku 2013, keď počet nových prípadov nákazy vírusom HIV stúpol o takmer sto percent. Odvtedy sa drží na vysokej úrovni a medziročne stále rastie.

Za nárastom infekcie HIV vidia odborníci nefungujúci systém prevencie a nedostatok peňazí na ňu, ako aj presvedčenie ľudí, že ochorenie je síce nevyliečiteľné, ale liečiteľné.
Raketový nárast
Ešte v roku 2012 hygienici zaznamenali na Slovensku len 43 nových prípadov nákazy vírusom HIV. Išlo o približne rovnaký počet ako za posledných sedem rokov. O rok neskôr však došlo k raketovému nárastu. V roku 2013 už bolo 80 nových prípadov infekcie vírusom HIV a ich počet medziročne rástol až k vlaňajším 87 nákazám.
Najviac nakazených žije v Bratislavskom kraji, kde ich je trikrát viac ako v Nitrianskom kraji, ktorý je druhý v poradí.
Najčastejšie sa vírusom HIV podľa štatistík hygienikov infikujú muži, ktorí majú sex s mužmi. Homosexuálnym stykom sa infekcia preniesla až takmer v 65 percentách. Ochorenie sa dominantne týka mužov, žien len v pätine až štvrtine prípadov.
Počet nových prípadov HIV
- 2014: 83
- 2015: 86
- 2016: 87
- Počet infekcii HIV od roku 1985: 934
- z toho u občanov SR: 792
- z toho v štádiu AIDS: 103
- zomrelo na HIV/AIDS: 64
Od roku 1985, odkedy sa u nás sleduje šírenie infekcie HIV, sa vírusom nakazilo 934 ľudí, z toho bolo 792 občanov Slovenska. Do štádia AIDS prešlo ochorenie v 103 prípadoch. Na zlyhanie imunitného systému doteraz zomrelo 64 ľudí.
Nefungujúca prevencia a nedostatok peňazí
"Stúpajúci trend výskytu HIV je zaznamenávaný v takmer všetkých krajinách Európy, nielen na Slovensku," hovorí Zuzana Drobová, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva.
Počet infikovaných vírusom podľa nej rastie aj preto, že ľudia nerešpektujú zásady ochrany pred nákazou. Nedodržiavanie zásad bezpečného sexuálneho správania a praktík, promiskuita, nedodržiavanie zásad aplikácie drog ich injekčných užívateľov spolu so zvýšenou migráciou osôb vedú k zvyšovaniu rizika nákazy, vysvetľuje Drobová.