BRATISLAVA. Vo vládnej koalícii nešlo podľa opozičnej poslankyne Veroniky Remišovej (OĽaNO) o krízu komunikácie, ako tvrdia koaliční predstavitelia.
Ako povedala dnes na tlačovej besede, vládna kríza bola v skutočnosti o prehadzovaní si zodpovednosti za 600-miliónový škandál na ministerstve školstva, o teplých miestach v štátnej správe a zrejme aj o miliardových kšeftoch pri nákupe zbraní na ministerstve obrany.
„Koalícii preto budeme stále dávať pozor na prsty! Koalícia zdá sa ešte nejaký čas vydrží, miliardy eur z eurofondov a štátnych zákaziek sú silné lepidlo,“ vyhlásila.
Alternatíva nekradnutia
Podľa Remišovej RobertFico, Béla Bugár a Andrej Danko radi opakujú, že k tejto ich vláde neexistuje alternatíva.

„To je jedna veľká lož. Ku kradnutiu je vždy alternatívou nekradnutie, k nečestnosti je alternatívou poctivosť a k straníckym záujmom je vždy alternatívou služba občanom. Sme presvedčení, že ľudia na Slovensku túto schopnosť rozlišovať ešte nestratili," uviedla Veronika Remišová.
"Veríme, že po budúcich voľbách, či už budú o rok alebo o dva roky, sa nám podarí zostaviť vládu zmeny, ktorá bude Slovensko spravovať dobre, čestne a s úctou ku všetkým obyvateľov krajiny,“ zdôraznila Remišová.
Koalícia vyriešila komplikovaný problém
Remišová upozornila, že rokovania k Dodatku Koaličnej zmluvy boli skutočne ťažké.
„Výsledkom sú také zásadne zmeny, ako to, že Koaličná rada sa stretne každý pondelok. Keďže Andrej Danko sedí vedľa Bélu Bugára v parlamente stále, zmena je v tom, že si s Robertom Ficom nezavolajú a nestretnú sa, jeho kancelária je necelý kilometer od parlamentu, ale naplánujú pravidelné pondelkové posedenia."

"Páni vyriešili takýto komplikovaný problém iba po mesiaci hádok, hrozieb a vzájomného vydierania, zaslúžia si pochvalu,“ uviedla s tým, že druhým zásadným rozhodnutím je to, že ministri po novom svoje návrhy do vlády nedonesú len tak, ale ich deň vopred pošlú koaličným partnerom.
„Je pravda, že návrhy zákonov a vyhlášok sú dlhé týždne zverejnené na internete a v rámci pripomienkovania sa k nim vyjadrujú všetky ministerstvá. Ak však niektorá koaličná strana nemá prístup na internet a namiesto čítania svojej pošty na ministerstve by radšej čítala súkromné listy poslancov, môže toto opatrenie komunikáciu v koalícii zlepšiť,“ konštatovala.
Remišová tiež upozornila, že tretím výsledkom koaličnej krízy je lepšia komunikácia v regiónoch.
„Prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška sa hneď na začiatku vládnej krízy sťažoval, že SNS patria nejaké miesta v štátnej správe v regiónoch, že ponúkli na ne ľudí, ale Smer nechce vypísať výberové konania. S týmto samozrejme nemôžeme súhlasiť, výberové konania by mali ľudí vyberať podľa ich šikovnosti a skúseností, nie podľa straníckej knižky,“ dodala.