BRATISLAVA. Národná rada SR dnes zamietla viacero opozičných návrhov zákonov. Je medzi nimi návrh novely zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ktorú predložila skupina poslancov za OĽaNO.
Poslanci za hnutie OĽaNO-NOVA sa pokúšali vniesť filozofiu a ducha zákona o slobode informácií aj na významné dokumenty, ktorých vypracovanie je hradené z verejných zdrojov.

Filozofia zákona o slobode informácií je postavená na premise, „čo je hradené z verejných prostriedkov, je verejnosti prístupné“.
Preto podľa predkladateľov má verejnosť plné právo vedieť, ako sa nakladá s verejnými financiami, na ktoré sa skladá zo svojich daní.
Vekový strop pre učiteľov nebude
OĽaNO nepochodilo ani s návrhom na zmenu Zákonníka práce. Hnutie navrhovalo zaviesť "vekový strop" pre učiteľov. Poslanci navrhovali stanoviť pevnú vekovú hranicu, dosiahnutím ktorej automaticky zanikne učiteľský pracovný pomer.
„Z dôvodu možných negatívnych následkov takéhoto skončenia pracovného pomeru sa zároveň zavádza možnosť zmeny pracovných podmienok a tým aj predĺženia pracovnej zmluvy o ďalšie dva roky, a to v rámci uvedeného obdobia aj opakovane," argumentovali predkladatelia.
"Pri postupne sa zvyšujúcom dôchodkovom veku je nezavedenie vekového stropu pre učiteľov jednak prejavom hlbokej neúcty voči nim a zároveň podcenenie očakávaní žiakov od svojich učiteľov," znelo odôvodnenie predkladateľov.
Výbory bez vyšetrovacích právomocí
Poslanci za OĽaNO spolu s poslancami za SaS chceli rozšíriť doterajšiu kontrolnú činnosť výborov NR SR a priznať im aj vyšetrovacie právomoci, preto predložili návrh ústavného zákona.
Aj tento návrh vládna koalícia odmietla. Ako uvádzali predkladatelia v dôvodovej správe, je to jediná schodná cesta, ako riešiť kauzy, keď si orgány činné v trestnom konaní nerobia svoju prácu tak, ako by mali.