BRATISLAVA. Národná rada v utorok prerokovali sériu zákonov z ministerstva životného prostredia.
Ako prvý hneď na úvod šiesteho rokovacieho dňa 19. schôdze v tomto volebnom období poslanci prerokovali v prvom čítaní novelu zákona o odpadoch.
Zákon o odpadoch
Novela zákona o odpadoch, ktorá má odbremeniť menších podnikateľov a živnostníkov, posunuli poslanci do druhého čítania.
Filozofia novej legislatívy - znečisťovateľ platí, ktorá sa začala vlani zavádzať do praxe, ostáva zachovaná. Zmeny by mali začať platiť od začiatku decembra, niektoré až od roku 2018 a 2023.
Ministerstvo životného prostredia si od novely zákona sľubuje sprehľadnenie systému odpadov a zníženie administratívy, ktoré má pocítiť približne 2500 malých podnikateľov a živnostníkov.
Tým, ktorí uvedú na trh do 100 kilogramov obalov či neobalov, má odpadnúť povinnosť uzatvárať zmluvu s organizáciou zodpovednosti výrobcov (OZV).
Po novom sa majú jednorazovo zaregistrovať na ministerstve, viesť evidenciu o odpade a údaje ročne ohlasovať ministerstvu.
Triedený zber
Novela by tiež mala zaviesť sankcie pre OZV v prípade, že v obciach, s ktorými majú zmluvy, nezabezpečia nádoby na triedený zber.
Niektoré obce sa podľa ministra Lászlóa Sólymosa (Most-Híd) sťažovali, že im tam "ani nezdvihnú telefón".
Výrobcovia aj štát by zároveň mali vidieť do hospodárenia OZV. Ministerstvo v nich navrhuje zavedenie dozorného orgánu, v ktorom bude zastúpený štát a samotní výrobcovia.
Zjednodušiť by sa mal aj zber odpadových pneumatík, ktoré často končia voľne pohodené v prírode.
Novelou zákona sa upravujú a spresňujú ustanovenia týkajúce sa nakladania s odpadovými pneumatikami, ktoré sa budú zbierať v rámci spätného zberu bezplatne nielen u distribútorov alebo v servisoch, ale aj na zberných dvoroch alebo na iných určených miestach v obciach.
Očakávania ministerstva
Opozičná poslankyňa Anna Zemanová (SaS) však nie je presvedčená, že novela splní niektoré očakávania ministerstva.
Poslankyňa tvrdí, že predložená novela by "mala skončiť v koši" a bolo by potrebné urobiť nový zákon.
"Toto, čo máme na stole, je neaplikovateľné a nevykonateľné v praxi. Ministerstvo deklarovalo veľké zmeny, ale realita sú len technické úpravy s argumentom, že ihneď sa začne pracovať na veľkej zásadnej novele," uviedla v pléne Zemanová.

Pripomenula, že novela zákona pohorela aj v medzirezortnom pripomienkovom konaní, pretože rezort si nedokázal obhájiť navrhované zmeny.
"Chýba jasná vízia, a preto sa len lepia drobné zmeny, podotkla Zemanová.
Neverí, že sa odbremenia podnikatelia od administratívy.
"Je tam taká jedna drobnosť. Podnikatelia sa musia jednorazovo zaregistrovať na ministerstve a viesť evidenciu, či skutočne vyprodukovali menej ako 100 kilogramov odpadu a ohlasovať ročne tieto údaje. Neviem, pán minister, či ste túto agendu robili, ale rozhodne, keď majú viesť evidenciu, že nič neprodukujú, je to zbytočná šikana," upozornila Zemanová.
Navrhuje nechať na zodpovednosť podnikateľov. "Ak má podnikateľ odpad do 100 kíl, nemusí sa registrovať, na čo má niečo ohlasovať a zaťažovať úrady. Samozrejme, ak by klamal, mal by byť za to postihovaný," doplnila Zemanová.
Zákon o ovzduší
Parlament v utorok schválil v prvom čítaní aj novelu zákona o ovzduší, ktorej hlavným cieľom je transpozícia smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ o obmedzení emisií určitých znečisťujúcich látok do ovzdušia zo stredne veľkých spaľovacích zariadení.

Rieši tiež transpozičné nedostatky týkajúce sa európskej smernice o kvalite okolitého ovzdušia a čistejšom ovzduší v Európe a smernice o priemyselných emisiách.
Návrh novely predložilo ministerstvo životného prostredia (MŽP).
Novela upravuje smogový varovný systém, aby verejnosť bola čo najskôr informovaná o znečistení ovzdušia pri vzniku smogovej situácie a zavádza elektronické predkladanie údajov z evidencie do Národného emisného informačného systému NEIS.
Túto povinnosť budú mať prevádzkovatelia veľkých zdrojov od roku 2018 a prevádzkovatelia stredných zdrojov od roku 2019.
Slovenská inšpekcia životného prostredia bude mať po novom povinnosť vypracovať a vykonávať monitorovací program pre väčšie stredné spaľovacie zariadenia ako aj pre druhotné palivá.
Varovanie v médiách
Novela sa dotkne aj verejnoprávnych médií, ktorým zrejme pribudne nová povinnosť informovať ľudí o znečistenom ovzduší.
Pokiaľ by v niektorom regióne na Slovensku vznikla smogová situácia, Slovenský hydrometeorologický ústav by im výstrahu bezodkladne poslal.

Rovnako aj ministerstvu vnútra, ktoré prostredníctvom informačného systému civilnej ochrany vyrozumie okresné úrady a obce.
Verejnoprávne médiá by podľa novely mali ľudí informovať o vzniknutej smogovej situácii najneskôr do dvoch hodín od prijatia výstrahy.
Rovnako majú priniesť odporúčania na ochranu zdravia z dielne Úradu verejného zdravotníctva.
Novelizovaný zákon o ovzduší má tiež upraviť kompetencie obcí pri zriaďovaní nízkoemisných zón.
„Zavedenie právnej úpravy o možnosti zriadenia nízkoemisných zón vyžaduje zmenu právnych predpisov v gescii rezortov dopravy a vnútra,“ píše MŽP v dôvodovej správe.
Informácie o životnom prostredí
Poslanci sa zaoberali aj návrhom novely zákona o zhromažďovaní, uchovávaní a šírení informácií o životnom prostredí.
Cieľom novely zákona o zhromažďovaní, uchovávaní a šírení informácií o životnom prostredí, ktorú schválila Národná rada, je zjednotenie nahlasovania údajov do národného registra znečisťovania.

Do slovenskej legislatívy je potrebné zapracovať požiadavky na zmeny, ktoré vyplynuli z praxe.
Keďže od vstúpenia zákona do platnosti v roku 2004 došlo k zmenám v procese nahlasovania údajov zo strany prevádzkovateľov ako aj zo strany organizácií, ktoré nahlasujú a spolupracujú na národnom registri znečisťovania, nezodpovedá súčasné znenie praxi.
Novela tiež odstraňuje duplicitu niektorých ustanovení s nariadením EÚ. Zákon nadobudne účinnosť 1. októbra tohto roku.
V registri znečisťovania sú uvedené všetky osoby, ktoré sú povinné zhromažďovať informácie napríklad o znečistení ovzdušia, vôd alebo zoznam skládok, čo prispieva k rozšíreniu možností občana získať informácie o životnom prostredí. Register je pravidelne aktualizovaný.