BRATISLAVA. Avizovaná novela zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov, ktorá mala zatraktívniť vojenskú službu, bude predložená do pripomienkového konania neskôr.
Rezort obrany predložil na vládu žiadosť na zrušenie úlohy, aby novela bola predložená v tomto roku.
Legislatívny proces by mal pokračovať až po schválení Dlhodobého plánu rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj Ozbrojených síl Slovenskej republiky s výhľadom do roku 2030. Vláda s touto zmenou súhlasila.
Ako sa vysvetľuje v predloženom materiáli, dlhodobý plán konkretizuje stratégiu transformácie ozbrojených síl, pričom dôraz kladie okrem iného aj na personál.
Zatraktívnenie vojenskej služby
Je totiž potrebné eliminovať prehlbujúcu sa negatívnu tendenciu, keď kontinuálne klesá záujem občanov o vstup do ozbrojených síl a tiež je potrebné udržať profesionálnych vojakov v štátnej službe.
Ministerstvo si podľa predloženého materiálu uvedomuje "nevyhnutné bezodkladné prijatie systémových opatrení smerujúcich k zvýšeniu atraktivity vojenského povolania a konkurencieschopnosti rezortu ministerstva obrany na trhu práce".
V návrhu zákona preto bude nutné osobitne upriamiť pozornosť na zvýšenie motivačných a stimulačných faktorov, dôraz bude kladený na systém odmeňovania profesionálnych vojakov, ktorý bude zohľadňovať zložitosť a náročnosť vykonávaných činností a zodpovednosť na funkciách na jednotlivých stupňoch velenia a riadenia s vyváženým pomerom medzi dosiahnutou hodnosťou a dobou trvania štátnej služby, vysvetľuje sa v predloženom materiáli.
Stav slovenskej armády
Rezort obrany vypracoval a zverejnil Informáciu o aktuálnom vývoji v oblasti doplňovania vojenského personálu , v ktorej sa hovorí o tom, že záujem ľudí o vstup do armády klesá, klesá aj ich kvalita.
Zároveň sa zvyšuje počet vojakoch odchádzajúcich do zálohy. Výsledkom toho je, že sa znižuje počet vojakov. K 6. júlu bolo v armáde plánovaných 16 077 funkcií profesionálnych vojakov, ale ich skutočný počet bol len 12 180, t. j. o 3 897 menej.
Podľa armádnych štatistík v roku 2012 sa do armády prihlásilo 2 417 záujemcov, z nich kritériá na vstup do armády splnilo 1 190, čo je 49 percent. V minulom roku sa hlásilo 1 637 záujemcov, znížené kritériá na vstup splnilo 511, čo je 31 percent. V prípade ponechania pôvodných kritérií v platnosti by úspešnosť záujemcov klesla pod 30 percent, uvádza sa v materiáli ministerstva obrany.
V prvom polroku tohto roku bol zaznamenaný ďalší 18-percentný pokles podaných žiadostí o vstup do OS SR v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka.
Znižujúci sa počet záujemcov o vstup do OS SR navyše nedokáže pokryť ani počet každoročne odchádzajúcich profesionálnych vojakov. Je preto vysoko pravdepodobné, že negatívny trend z roku 2016, keď bolo z OS SR viac prepustených ako prijatých profesionálnych vojakov, bude pokračovať aj v nasledujúcich rokoch.
Ministerstvo za hlavný dôvod vzniknutej situácie označilo "pokračujúci pokles atraktivity vojenského povolania a konkurencieschopnosti ministerstva obrany ako zamestnávateľa na trhu práce, zapríčinený rastúcimi rizikami ohrozenia života a zdravia profesionálnych vojakov pri plnení služobných úloh v rámci domáceho a medzinárodného krízového manažmentu, zvyšujúcimi sa požiadavkami na výkon vojenského povolania a taktiež postupne sa zväčšujúcim rozdielom medzi výškou finančného ohodnotenia profesionálnych vojakov v rezorte obrany a rastom miezd v civilnom sektore."
Vláda ďalej rokovala o:
- Nepočujúci budú mať možnosť ozvať sa na tiesňové číslo 112 prostredníctvom krátkych textových správ (SMS správ). Zabezpečí sa im tak rovnaký prístup k tiesňovým službám. Vyplýva to z novely zákona o elektronických komunikáciách, ktorú na odobrila vláda. Tiesňové služby sú totiž v súčasnosti ľuďom prístupné bezplatne prostredníctvom národných čísiel tiesňového volania 158, 155 a 150 a prostredníctvom európskeho čísla tiesňového volania 112.
- Vláda zobrala na vedomie,že Radoslav Procházka vzal späť svoj súhlas s kandidatúrou na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu. Tým sa otvorila cesta na to, aby Súdna rada SR opäť vyhlásila nové voľby. Post dodatočného sudcu, ktorý , je rok neobsadený.
- Súčasťou Stratégie Slovenskej republiky pre integráciu Rómov do roku 2020 sú dva nové akčné plány, zamerané na oblasť nediskriminácie a prístup smerom k väčšinovej spoločnosti. Materiál, ktorý na rokovanie predložil minister vnútra Robert Kaliňák v spolupráci so splnomocnencom pre rómske komunity Ábelom Ravaszom, schválili členovia vlády. Na boj proti diskriminácii Rómov vyčlenili viac než 51 miliónov eur.