BRATISLAVA. Začalo sa to listom rektorov dnes už bývalému ministrovi školstva Petrovi Plavčanovi. Mal zostať iba medzi nimi a ministrom, no dostal sa von a spustil kauzu, ktorá viedla k jeho odvolaniu.
O týždeň neskôr už unikol aj zoznam firiem, ktoré sa k eurofondom dostali. Spôsob rozdeľovania týchto peňazí sa nepáčil ani prezidentovi Andrejovi Kiskovi, ktorý Plavčana vyzval na ráznejšie kroky.
Po čase sa stal terčom aj prezident, keď niekto novinárom rozposlal výsledky daňovej kontroly v jeho firme KTAG, ktoré podliehajú daňovému tajomstvu.

Niekoľko dní predtým zase poslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) vytiahla údajný spravodajský dokument o zapletení šéfa SNS Andreja Danka do korupcie pri prerozdeľovaní eurofondov.
O probléme hovorí aj polícia, podľa ktorej sa v poslednom období objavilo viac falošných policajných písomností, s tým, že polícia nebude potvrdzovať autenticitu utajovaných informácií akéhokoľvek druhu.
"Chceme verejnosť informovať, že v poslednom období sa objavilo viac písomností, ktoré vôbec nepochádzajú z činnosti Policajného zboru a ktoré politici zneužívajú v politickom súboji," píše sa v stavisku policajného prezídia.
Úniky utajovaných dokumentov sú bežné aj vo vyspelých krajinách či v organizáciách, akou je NATO, tvrdí Jaroslav Naď, riaditeľ Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku.
Problémom podľa neho je, že sa objavujú v rukách politikov, ktorí majú dosah na bezpečnostné zložky štátu. Použijú ich v politickom boji a neskôr sa nedarí zistiť, kto tie dokumenty vyniesol von.