BRATISLAVA. Hneď ako anonym poslal v pondelok večer policajné uznesenie a neúplný protokol daňového úradu o účtovníctve firmy KTAG prezidenta Andreja Kisku, začalo sa hovoriť o spravodajských hrách.
Zo zverejnených dokumentov vyplývalo, že firma prezidenta a jeho brata musela doplatiť 27-tisíc eur, pretože do nákladov si neoprávnene započítala výdavky na Kiskovu volebnú kampaň. Spoločnosť potom sumu aj penále uhradila, a čin tak pretal.

Teraz anonymný zdroj vystupujúci ako "nespokojní zamestnanci daňového úradu" cez osobu podpisujúcu sa ako Yegor poslali z ukrajinskej mailovej adresy novinárom ďalšiu časť protokolu.
Daňováci v ňom podrobne rozpisujú, každú kontrolovanú položku súvisiacu s prezidentskou kampaňou.
Je pri nich aj poznámka, že úrad firmu vyzval, aby vysvetlila, prečo si tieto aktivity započítala do nákladov a že firma to nevedela dostatočne zdôvodniť.
Prezident hovorí o mafiánskych praktikách
Prezident Kiska zareagoval, že ak sa utajované dokumenty vyťahujú proti občanom krajiny, ide o mafiánske praktiky.
"Ak je možné, že je takýmto spôsobom napadnutá hlava štátu, žiaden človek si na Slovensku nemôže byť istý, že takéto mafiánske praktiky vydierania nebudú použité proti nemu," povedal Kiska.

Požiadal ministra financií Petra Kažimíra o vysvetlenie, ako je možné, že zákonom chránené informácie finančnej správy unikajú cez anonymné e-maily z Ukrajiny.
"Zároveň som ho vyzval, aby ma do pondelka dopoludnia pred mojim odletom na Valné zhromaždenie OSN informoval, aké dôsledky z toho vyvodí," dodal.
Kažimír prezidentovo pozvanie prijal a bude s ním o situácii hovoriť osobne, nie prostredníctvom médií.
"V tejto chvíli môžem povedať, že ho budem informovať, kto všetko s týmito dokumentmi prišiel do kontaktu v rámci finančnej správy, ako aj mimo finančnej správy a to v rozsahu informácií, ktoré je možné získať počas predĺženého víkendu. Zatiaľ nie je známe, kto predmetné dokumenty poslal a či naozaj unikli z prostredia finančnej správy, preto žiadam pána prezidenta, aby dovtedy vážil svoje slová," konštatoval Kažimír v stanovisku.
Kisku komentoval aj Fico
K prípadu sa nepriamo vyjadril už aj premiér Robert Fico. Erika Jurinová sa ho na hodine otázok pýtala, kedy sa odsťahuje z bytu podnikateľa Ladislava Bašternáka podozrivého z daňových podvodov.
V otázke uviedla, že Bašternák vyjadril nad svojimi činmi účinnú ľútosť, čo znamená, že sa k týmto skutkom priznal. "Už teda nehovoríme o človeku podozrivom z daňových podvodov, rovno môžeme konštatovať, že bývate u daňového podvodníka," povedala Jurinová.
"Vo svojej otázke ste prezidenta SR pána Andreja Kisku označili za daňového podvodníka. Pretože z vašej otázky jednoznačne vyplýva, že kto využije inštitút účinnej ľútosti, nie je už podozrivý zo spáchania daňového podvodu, ale sa k nemu priznal a je teda pre vás daňovým podvodníkom," odkázal Jurinovej Fico.
Kiska nezhody priznal
Prezident už v utorok priznal, že KTAG mala nezhody s daňovým úradom o tom, čo si môže do nákladov firmy započítať a čo nie a že napokon zaplatila penále. V podnikaní sú takéto situácie podľa neho bežné.
„Je absolútne bežné, a aj ja ako podnikateľ som sa s tým stretol, že daňový úrad nesúhlasí s nákladovými položkami, ktoré firma uvádza,“ povedal v utorok na tlačovej konferencii Kiska.
Zverejnený protokol je takmer úplný, chýba mu už len zhrnutie a poučenie firmy.
Takéto dokumenty týkajúce sa vysokých politikov by sa podľa Transparency International Slovensko mali zverejňovať legálnou cestou. Verejnosť by tak o podobných prešľapoch vedela a neboli by aj nástrojom vydierania.
Uzavretá téma
Kiska považuje túto tému rovnako ako Daňový úrad a policajný vyšetrovateľ za uzavretú, reagoval včera jeho hovorca Roman Krpelan na otázku, či prezident zverejní zmluvy a faktúry týkajúce sa jeho kampane.
Prezidenta podľa Krpelana mrzí, že spoločnosť KTAG pri účtovaní spravila chybu, ale je rád, že okamžite po kontrole finančnej správy boli dane a penále vo výške 36-tisíc eur doplatené.
"Prezident Andrej Kiska však považuje za neprijateľné, aby sa v politickom boji zneužívali dokumenty finančnej správy," povedal Krpelan.

Volebnú kampaň v zákonom stanovenom čase, ale aj výdavky pred oficiálnou kampaňou si hradil Andrej Kiska z vlastných úspor a z financií, ktoré vložil do spoločnosti KTAG v roku 2005, tvrdí Kiskov úrad.
Náklady na volebnú kampaň kontrolovalo ministerstvo financií a nezávislý audítor. Prezident Andrej Kiska minul počas oficiálnej kampane, ktorá bola zákonom časovo obmedzená sumu 250 593 eur a v čase mimo oficiálnej kampane to bolo 1 095 482 eur.
"Práve vďaka Andrejovi Kiskovi sa verejnosť prvý krát počas kampane priebežne dozvedala, koľko reálne stojí volebná kampaň," povedal Krpelan.
Preveria, či niečo uniklo
Či sú informácie pravdivé, finančná správa aj polícia odmietajú povedať.
„Ide o ďalší pokus zatiahnuť finančnú správu do politického boja. Je neprípustné, aby sa zneužívali a používali informácie podliehajúce daňovému tajomstvu,“ reagovala pre SME hovorkyňa daniarov Patrícia Macíková.
Únik dokumentov už preveruje polícia.

Beata
Balogová
