BRATISLAVA. Tento rok si pripomíname 30. výročie od spustenia výmenného programu Erasmus. Doposiaľ sa na ňom zúčastnilo asi deväť miliónov ľudí, prevažne študentov a učňov, ale aj ich učiteľov či rôznych profesionálnych pracovníkov s mládežou.
Agentúru SITA o tom informovala europoslankyňa Monika Beňová (Smer) a pripomenula, že program v terajšej podobe pod názvom Erasmus+ poznáme od roku 2014.

„Erasmus je všeobecne vnímaný ako úspešný nástroj na podporu najmä študentskej a akademickej mobility. Prispieva k formovaniu mladých ľudí a vie pomôcť v ich kariérnom smerovaní,“ uviedla europoslankyňa.
V rámci programového obdobia 2014 – 2020 sa výdavky na program zvýšili oproti minulosti až o 40 percent.
„Ukazuje sa však, že to stále nie je dosť. Program by mal byť dostupnejší pre ešte väčšie množstvo študentov, či akademických pracovníkov. Granty na získanie praktických skúseností, prehlbovanie jazykových vedomostí či spoznávanie rozličných kultúr sú v súčasnej dobe plnej rôznych dezinformácií pre každého prínosom,“ zdôraznila Beňová.
Plénum Európskeho parlamentu bude na stredajšom zasadnutí hlasovať o návrhoch budúceho rozvoja programu.
„Okrem primeraného zvyšovania finančných prostriedkov by to malo byť aj o ďalšom zjednodušovaní jeho fungovania, aby bolo možné ďalej rozvíjať pretrvávajúci vysoký záujem. Rovnako je potrebné budovať lepšiu spoluprácu medzi školami a podnikateľským sektorom, ktorý sa bude mať záujem do programu v budúcnosti zapájať,“ uzavrela Monika Beňová.