SME

Poslanci schválili novelu o ÚPN. Krajňák príde o časť kompetencií

Za ÚPN nebude rozhodovať predseda, ale správna rada. Krajňák to označil za normalizáciu.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) Ondrej Krajňák zostane vo funkcii, aj keď jeho kompetencie budú obmedzené.

Vyplýva to z pozmeňujúcich návrhov Edit Pfundtner k novele zákona o pamäti národa, ktoré vo štvrtok schválila Národná rada.

Podľa pôvodného návrhu, ktorý podpísala aj Pfundtner, neskôr však svoj podpis stiahla, mal Krajňák skončiť vo funkcii 15. októbra. Návrh poslankyne Most-Híd však pôvodný zámer zmenil.

Krajňák zostane predsedom, ale za ÚPN nebude rozhodovať predseda, ale Správna rada, ktorá má deväť členov, ako kolektívny orgán.

SkryťVypnúť reklamu

Pravidelné zasadania

Poslanci tiež schválili ďalší návrh Pfundtner, ktorým má byť zabezpečená pravidelnosť zasadnutí Správnej rady.

Prečítajte si tiež: Opoziční poslanci tvrdia, že Hrnko z SNS sa mal vyhrážať šéfovi ÚPN Čítajte 

V zákone bude uvedené, že predseda ju musí zvolať minimálne raz za dva mesiace.

Pfundtner tiež presadila do zákona ustanovenia, na základe ktorých môže byť člen správnej rady, teda aj predseda odvolaný.

Člena Správnej rady bude možné odvolať, ak porušil zákon, ak tri mesiace nevykonáva činnosť alebo boli zistené nedostatky pri výkone jeho funkcie, ktoré mu vyplývajú zo zákona. Takéto nedostatky musí konštatovať Dozorná rada ÚPN.

Krajňák hovorí o normalizácii

Krajňák považuje z hľadiska svojej funkcie za podstatné, aká je v skutočnosti jeho kompetencia, za čo zodpovedá a či vôbec má možnosť ovplyvniť budúcnosť ústavu.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Ústavný súd odročil pojednávanie v kauze Babiš a ŠtB Čítajte 

"Obávam sa, že ak tá pozícia predsedu správnej rady je oslabená, tak je to len obyčajná normalizácia. Ak by bola posilnená, vtedy by to bolo na prospech inštitúcie," uviedol vo štvrtok Krajňák.

Pred konkrétnym hodnotením si chce Krajňák schválenú podobu novely preštudovať. Dôvody návrhu zmien sú však podľa neho jednoznačné.

"Sú to politické dôvody a je to odvolanie predsedu správnej rady, práve preto, že si robíme svoju činnosť apoliticky, zodpovedne, vedecky a nezávisle," povedal novinárom v Košiciach, kde bol na Ústavnom súde SR na pojednávaní v tzv. kauze Babiš. Za súčasnej vlády bude podľa neho na ÚPN pretrvávať tlak na to, čo má alebo nemá robiť.

"Som presvedčený, že ústav má byť apolitickou inštitúciou, to znamená, robiť si úlohy úplne nestranne a zodpovedne, lebo inak ťažko hovoriť o vyrovnávaní sa s obdobím neslobody. To znamená s obdobím nacizmu a rovnako aj komunizmu. Nemôžu sa jedni tváriť, že sú proti komunistom a pritom vyznávať nacistické myšlienky, a naopak, tí druhí, ktorí majú pocit, že bojujú proti nacistom a extrémistom, nemajú problém napríklad vešať kosáky a kladivá," konštatoval Krajňák.

SkryťVypnúť reklamu

Potvrdil, že v dokumentoch archivovaných ÚPN sa stále môžu nachádzať a aj nachádzajú informácie, ktoré môžu byť pre mnohých citlivé a nepohodlné.

"Iba sčasti ich máme preštudované, sotva vieme o mnohých veciach, čo sa tam nachádza, a postupne sa dozvedáme, keď zabŕdneme do nejakých z tých tém, a sme veľakrát zhrození, čo všetko sa tam človek môže dozvedieť," dodal.

Novela zákona

Koaliční poslanci Jaroslav Paška (SNS), Mária Janíková (Smer), Edita Pfundtner (Most-Híd), Ľubomír Želiezka (Smer) a Martina Šimkovičová (nezaradená) predložili v júni návrh novely Zákona o sprístupnení dokumentov o činnosti bezpečnostných zložiek štátu 1939 - 1989 a o založení Ústavu pamäti národa a o doplnení niektorých zákonov (zákon o pamäti národa).

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Aktivisti vyzývajú poslancov, aby stiahli novelu zákona o ÚPN Čítajte 

Návrh novely upravuje podrobnosti o vzniku a činnosti organizačných zložiek, o ich postavení a vzťahy medzi nimi, ktoré upravuje organizačný poriadok.

Schváleným znením zákona sa štatutárnym orgánom stáva Správna rada ÚPN ako kolektívny orgán. To znamená, že ním už nebude len samotný predseda Správnej rady, ako to bolo doteraz.

Po novom už predsedu Správnej rady nebude voliť parlament, ale Správna rada spomedzi svojich členov. Podľa predkladateľov tak dochádza k odpolitizovaniu voľby.

KDH nesúhlasí

KDH nesúhlasí so schválenou novelou zákona o ÚPN, preto vyzýva prezidenta Slovenskej republiky, aby túto novelu nepodpísal.

Ako povedal vo štvrtok pre agentúru SITA europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec, ktorý je členom predsedníctva KDH, novelizovaný zákon o Ústave pamäti národa nemá za cieľ nič né, ako túto potrebnú inštitúciu úplne paralyzovať a znemožniť jej činnosť.

SkryťVypnúť reklamu

„A to vrátane odhaľovania pravdy o príslušníkoch zločineckej Štátnej bezpečnosti. Mrzí nás, že sa k tomuto činu nechali prepožičať aj poslanci strany Most-Híd, ktorá si hovorí občianska, no práve oni nevypočuli hlas občianskej spoločnosti a odborníkov, ktorí sa jednoznačne postavili proti novele," povedal Štefanec.

V mene obetí totalitných režimov a v mene historickej pravdy vyzval prezidenta Slovenskej republiky, aby túto novelu nepodpísal.

Sklamaní sú aj aktivisti

Aktivisti z občianskej iniciatívy Pamätaj sú sklamaní, že poslanci vládnej koalície nevypočuli hlas mladých ľudí, ktorí volali po odbornej diskusii a schválili novelu zákona o Ústave pamäti národa

Poslanci podľa aktivistov svojím hlasovaním ukázali, že im nešlo o budúcnosť ÚPN, ale iba o riešenie personálnych otázok, čo je právne aj kultúrne neprijateľné.

SkryťVypnúť reklamu

Iniciatíva Pamätaj to uviedla v stanovisku, ktoré agentúre SITA sprostredkoval jeden z jej hovorcov Juraj Šeliga.

„Veríme, že pán prezident Kiska tento zákon nepodpíše a vráti ho späť NR SR. Stále voláme po odbornej diskusii, pretože personálne problémy sa neriešia novelou,“ uviedol Juraj Šeliga.

Súčasne dodal, že aktivisti prezidentovi pripomienky doručia a radi mu ich prídu aj osobne vysvetliť. Podľa iniciatívy je prijatá novela zlá a jedinou správnou cestou bola diskusia odborníkov, ktorí mali pripraviť poriadny reformný zámer.

„Oceňujeme, že strana Most-Híd sa snažila cez svoj pozmeňovací návrh zjemniť už zlú novelu. Tešíme sa, že Festival slobody môže pokračovať. Na druhej strane však, žiaľ, musíme dodať, že pozmeňovací návrh bol len kozmetická úprava a zjemnenie, pretože kolektívne riadenie, ktoré novela zaviedla, je neefektívne a vedie k ochromeniu činnosti ÚPN,“ uvádzajú aktivisti v stanovisku.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 355
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 055
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 094
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 918
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 909
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 623
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 496
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu