BRATISLAVA. Predseda Národnej rady Andrej Danko (SNS) ešte stále nezriadil pracovnú skupinu, ktorá má riešiť prísnejšie majetkové priznania verejných funkcionárov. Chce o tom hovoriť na poslaneckom grémiu.
"Máme dohodu s pánom Poliačikom, že pristúpime k zriadeniu komisie," uviedol na štvrtkovej tlačovej konferencii v parlamente Danko.
Majetkové priznania
Tému mieni otvoriť na grémiu a v hre sú dve možnosti. Buď bude komisia v gescii výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, pod ktorý zákon o konflikte záujmov a majetkové priznania patrí alebo v gescii predsedu parlamentu.

"Je nespochybniteľné, že tento zákon (ústavný zákon o konflikte záujmov, pozn. TASR) sa musí zmeniť a že niektoré veci musia byť viac identifikované. Ale je tu aj otázka zachovania súkromia. Ja sa takým témam nebránim," doplnil Danko.
V zákone je podľa neho "veľa nezrovnalostí z hľadiska identifikácie majetku". Za potrebné považuje sledovanie majetkových prírastkov.
Predseda výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Martin Poliačik (SaS) už dávnejšie Danka žiadal o zriadenie komisie. Hovorili o tom spolu ešte koncom minulého roka.
Danko neskôr uviedol, že zmeny zákona by mohli byť známe túto jeseň, po tom, čo už budú spracované majetkové priznania verejných funkcionárov.
Prísnejšie pravidlá
V auguste, kedy bola koalícia v kríze a SNS prichádzala s rôznymi požiadavkami, Danko oznámil, že SNS bude na rokovaní Koaličnej rady (25.8.) žiadať prísnejšie pravidlá pre zverejňovanie majetkových priznaní verejných funkcionárov. Koalícia o tom neskôr neinformovala.
Sprísnenie majetkových priznaní sa spomína už roky, zriadené boli viaceré pracovné skupiny. Jedna tvorila zmenu ústavného zákona o konflikte záujmov aj v minulom volebnom období.
Hoci sa dohodla na zmenách, Smer od nich odstúpil. Následne prišli ďalšie návrhy od opozície aj vládnej strany, ale ani jeden pre nedostatok hlasov neprešiel.
Na zmeny ústavného zákona treba aspoň 90 hlasov. V súčasnom zložení parlamentu to znamená, že sa musí koalícia a opozícia spojiť.