SME

Slovenskí študenti utekajú do Česka. Patria tam medzi elitu

Slovensko patrí medzi tri krajiny OECD, ktoré „vyvážajú“ najviac študentov. Počet Slovákov študujúcich v cudzine stúpol na vyše 36-tisíc.

Ilustračné foto. (Zdroj: SME - Jozeg Jakubčo)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor: Zuzana Petková / Trend

V priestoroch brnianskej fakulty informatiky počuť slovenčinu rovnako často ako český jazyk. Takmer polovica študentov je zo Slovenska.

Informatické odbory lákajú najviac uchádzačov, celkovo na Masarykovej univerzite v Brne študuje do šesťtisíc Slovákov. Pre školu a samo mesto predstavujú významný prínos. Patria tam medzi elitu.

Jedným zo Slovákov, ktorý práve nastupuje do prvého ročníka magisterského štúdia aplikovanej informatiky, je Juraj Pančík z Banskej Bystrice. „Už na strednej škole som začal programovať, spravil som štyri hry, ktoré mali 700-tisíc stiahnutí cez telefón,“ opisuje.

Keď sa rozhodoval, kam ísť po maturite, jednoznačne vyhralo Brno. „Ešte ako stredoškolák som absolvoval korešpondenčný seminár na matfyze v Bratislave a mal som možnosť spoznať ľudí aj prostredie,“ dodáva. Z bratislavskej univerzity mal pocit, že sa do nej toľko neinvestuje, priestory mu prišli ošarpané.

IT hviezdy

Všeobecne je známe, že Slovensko dáva z HDP na školstvo menej, ako je priemer OECD. Informatika je oblasť, kde všetko rýchlo napreduje, J. Pančík mal preto obavy, či slovenská škola dokáže pri nedostatku financií udržať krok so svetovou špičkou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Z Andreja sa stala IT hviezda. Vlani len 27-ročný mladík predal firmu za odhadovanú sumu sto miliónov dolárov.

Po absolvovaní bakalára J. Pančík svoju voľbu neľutuje. Nie je typ, ktorý by vysedával na prednáškach, ocenil preto najmä flexibilitu štúdia.

V rozvrhu má len povinné minimum predmetov. Inak si ho modeluje sám. Na nepovinné prednášky nechodí – a napriek tomu patrímedzi najlepších študentov. „Vybral som si základy filmovej tvorby, divadelnú hru. Celý rok som strávil tým, že som robil veci, ktoré ma bavia, hoci s mojím odborom priamo nesúvisia,“ vraví.

Cez prázdniny chodí pracovať do firmy Google, jedno leto bol v jej švajčiarskej pobočke, druhé v Kalifornii. J. Pančík má dvoch bratov, Michala a Andreja. Aj oni študovali informatiku v Brne. Michal teraz pracuje pre slovenský Eset a z Andreja sa stala IT hviezda.

Ešte počas študentských čias založil úspešný charitatívny start-up Prizeo a neskôr firmu Represent, zameranú na kampane a predaj tovaru s osobným dizajnom.

Vlani ju len 27-ročný mladík predal za odhadovanú sumu sto miliónov dolárov.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C52W6 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Radosť hráčov Bayernu.

Rozhodujúci gól strelil Harry Kane.


Alexander Ovečkin sa raduje z gólu proti Caroline.

Útočník Washingtonu môže pokoriť rekord Wayna Gretzkého už v najbližšom zápase.


TASR
Radosť futbalistov Žiliny.

Pozrite si prehľad športových udalostí v sobotu, 5. apríla. Aký je program dňa?


SkryťZatvoriť reklamu