Symbolika, na ktorú žiada strana Marian Kotlebu ochranné známky, jednoznačne odkazuje na polovojenskú organizáciu Hlinkovej slovenskej ľudovej strany.
V neskoršom období sa stala symbolom slovenskej fašistickej ideológie, hovorí v rozhovore pre SME LEON SOKOLOVSKÝ, profesor histórie z Katedry archívnictva a pomocných vied historických Filozofickej fakulty Univerzity Komenského.
Vidíte v logu ĽSNS odkaz na Hlinkove gardy?
„Červený rovnoramenný dvojkríž v bielom kruhu na modrom poli sa v podobe vlajky stal pôvodne, ešte počas prvej Československej republiky, znakom Hlinkovej slovenskej ľudovej strany a zároveň hnutia za slovenskú autonómiu v tejto republike.
Koncom tridsiatych rokov 20. storočia si ho však osvojila Hlinkova garda, pre ktorú sa stal signifikantným a potom všeobecne vnímaným ako jej vlastný.
Napríklad na rukávových páskach čiernych gardistických uniforiem. Samotný rovnoramenný dvojkríž možno preto jednoznačne vnímať ako symbolický odkaz na niekdajšiu Hlinkovu gardu.“

Čo mal rovnoramenný dvojkríž symbolizovať v čase, keď ho začali používať gardisti?
„Existujú názory odborníkov, podľa ktorých bol červený rovnoramenný dvojkríž v bielom kruhu vnímaný aj ako pendant znaku nemeckej NSDAP − čierneho hákového kríža v bielom kruhu.
Tento súvis je evidentný. Predstavuje teda minimálne podobnosť oboch ideológií, ktoré tieto znaky symbolizovali.“
ĽSNS tvrdí, že rovnaký dvojkríž, aký má v logu, majú v erboch aj viaceré slovenské mestá a obce, napríklad Nitra, Topoľčany, Skalica či Rajec. Je to porovnateľné?