BRATISLAVA. Nakúpia si špičkovú výbavu, neraz ani to nie, a s pocitom dobre vybaveného horolezca sa vydajú na hory. Horská záchranná služba sa čoraz častejšie stretáva s prípadmi ľudí, ktorí nezodpovedne vyjdú mimo značených chodníkov a zablúdia, prípadne sa stratia.
Len od mája museli záchranári pomáhať v 330 prípadoch. Aj keď v porovnaní s minulým rokom úrazov na turistických cestách výrazne nepribudlo, pomáhať treba najmä neskúseným turistom, ktorí sa na vlastnú päsť vyberú do ťažkého terénu.
"Zaznamenali sme zvýšený počet úrazov a uviaznutí vo voľnom teréne," hovorí Katarína Števčeková z Horskej záchrannej služby. Vysvetľuje, že takýto terén je pre skúsených horolezcov, nie pre ľudí, ktorí si iba kúpia potrebný výstroj a nevedia ho správne používať.

Podcenená situácia
Pred dvoma rokmi sa na Gerlachovský štít vybrala trojica českých turistov. Vyrazili bez sprievodcu, neskoro, v obyčajných teniskách a s krátkymi lanami. O ich výstupe vznikol krátky dokumentárny film Sevřené hrdlo na Gerlachu, ktorý pred dvoma rokmi vyhral prvé miesto na festivale outdoorových filmov.
"Na vysoké hory chodí čoraz viac ľudí. Nie všetci majú primerané skúsenosti a odhad. My sme boli jednými z nich," píše sa v komentári k filmu. Aktéri dokumentu si sami uvedomujú, že keby nemali toľko šťastia, nemuseli svoj výlet vôbec prežiť.
"Na vrchole sme sa zasnúbili. Ale ja som po celý čas myslela na to, či sa svojej svadby aj dožijem," hovorí turistka, ktorá v dokumente vystupuje ako Soňa. Napokon po ceste dolu turisti stretli iných horolezcov a s ich pomocou sa im podarilo zísť.
Smrteľné nehody v Tatrách
2013 - 21
2014 - 19
2015 - 40
2016 - 34
2017 - 13 *
* za prvých osem mesiacov
Horský vodca Michal Gerčák z Mountain Addiction hovorí, že toto je len jeden typ nezodpovedných turistov.
"Druhá kategória sú ľudia, ktorí si kúpia lano a sedačku bez toho, aby absolvovali kurz. Nevedia, aké sú pravidlá, ako sa lezie," hovorí s tým, že mnohí takíto "horolezci" majú pocit, že keď majú materiál, stanú sa skúsenými a môžu ísť do terénu v horách.
"Keď si kúpite mačky, neznamená to, že v nich viete chodiť. Musíte ovládať techniku aj sa istiť," hovorí.
Problémy podľa neho súvisia aj s tým, že rastie návštevnosť hôr. "Ľudia chodia liezť na skaly, ľadopády, viac si veria, idú do náročnejších terénov, do terénov, ktoré nepoznajú a s tým súvisí aj vzrastajúca úrazovosť," tvrdí.

Smrteľných nehôd je menej
Úlohu môže do istej miery hrať aj zmätok v informáciách, myslí si šéf horských záchranárov Jozef Janiga. Pred časom vyšla na verejnosť informácia, že niekdajší návštevný poriadok v Tatrách už neplatí.
"Ľudia však už nepočuli druhú časť informácie, a to, že Správa TANAP-u aj štátna ochrana prírody vydali iné nariadenia, ktorými by sa mali ľudia riadiť," hovorí. Lokality, kde sa môže športovať, presne vymedzil zákon, a žiadny voľný vstup do veľhôr neplatí.
Riziko vážnych úrazov, prípadne, že sa niekto stratí v horskom teréne, rastie práve v tomto období. Traduje sa, že od polovice septembra býva v horách najstabilnejšie počasie, a tak je to ideálny čas na vysokohorské túry. Riziko je však napríklad v tom, že sa už oveľa skôr stmieva.
"Čo sa týka počasia, jeseň nám zatiaľ nepraje. Tento rok je z pohľadu počasia pomerne atypický, aj keď babie leto niekedy môže vyvolať ilúziu stabilného počasia. Avšak napríklad počas uplynulých nocí bolo na štítoch aj šesť stupňov pod nulou," hovorí Janiga.
Tento rok horskí záchranári zaznamenali pomerne málo smrteľných nehôd, za prvých osem mesiacov ich bolo 13. Minulý rok narátali 34 obetí v horách, v roku 2015 až 40.
"Po snežení a výraznom oteplení prišlo náhle ochladenie. Sneh totálne stvrdol a pre horolezcov to boli storočné podmienky na lezenie v Tatrách," hovorí Gerčák. Za dva týždne vtedy zahynulo 12 ľudí, nielen turistov, ale aj skúsených horolezcov.

Beata
Balogová
