BRATISLAVA. Nezriadením parlamentnej komisie na kontrolu použitia informačno-technických prostriedkov (ITP) podľa predsedu parlamentného výboru na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) Gábor Grendela (OĽANO) parlament blokuje kontrolu použitia ITP.
Ako povedal Grendel v utorok v rozprave k správam o použití ITP, podľa zákona má komisia kontrolovať použitie ITP povinne raz ročne.
Problém s Galkom
"My ju nerobíme z politických dôvodov. Nie sme schopní skontrolovať, či ITP používajú orgány v súlade so zákonom a nie sme schopní riešiť sťažnosti občanov na používanie ITP," zdôraznil Grendel.
Peter Šuca (Smer) uviedol, že správy sú podľa zákona a presne tak, ako majú byť. "Komisia nevznikla pre politikárčenie, ale koalícia má problém s nomináciou Ľubomíra Galka, pretože je dôvodne podozrivý, že ako minister obrany zneužíval ITP a nasadzoval ich halabala. Je podozrivý, že odpočúval premiérku. Nie je vhodné, aby v komisii sedel," vyhlásil Šuca.
Grendel mu však pripomenul, že trestné stíhanie v prípade Galka bolo v tejto veci zastavené. Zároveň dodal, že každé použitie ITP bolo schválené súdom.
Parlamentná komisia

Komisia na kontrolu používania ITP mala byť od 1. januára 2017 novou komisiou, zriadenou novelou zákona o ochrane pred odpočúvaním.
Komisiu by mali tvoriť šiesti členovia nominovaní osobitnými kontrolnými výbormi a výborom pre obranu a bezpečnosť, pričom traja členovia majú byť zástupcami vládnych strán a traja zástupcami opozície.
Ďalší dvaja členovia majú byť z mimoparlamentného prostredia. Na používanie ITP majú dozerať nominant vládnej koalície Elemér Jakab (Most-Híd) a za opozíciu Gábor Grendel (OĽaNO-NOVA).
Za kandidátov koalície do komisie sú zatiaľ okrem nich nominovaní výbormi Anton Hrnko (SNS) a Martin Glváč (Smer) a výborom na kontrolu Vojenského spravodajstva Galko.
Parlament v utorok zobral na vedomie správy parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť, Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS a Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva o používaní informačno-technických prostriedkov v prvom polroku tohto roka.
Zo správ vyplýva, že celkovo na slovenské súdy doručili 881 žiadostí o použitie ITP. Z toho súdy vyhoveli 861 žiadostiam. O žiadostiach rozhodovali krajské súdy a tiež Špecializovaný trestný súd.
Súdy príslušné na rozhodovanie o žiadostiach na použitie ITP nezistili v prvom polroku 2017 nezákonné použitie ITP.
Hlasovaním o správach výborov poslanci ukončili po deviatich dňoch rokovanie 19. schôdze NR SR. Zákonodarcovia na schôdzi prerokovali 91 bodov.
Program stihli prerokovať o tri dni skôr, ako mali pôvodne naplánované. Začiatok ďalšej schôdze parlamentu je naplánovaný na 10. októbra. Poslanci sa však možno zídu skôr.
Opozícia už totiž uvažovala, že požiada o zvolanie mimoriadnej schôdze, na ktorej sa pokúsi vysloviť nedôveru ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi.