Prečo začali do médií v poslednom čase vo veľkom vstupovať rôzni oligarchovia?
„Ide o trend, ktorý začal v nadväznosti na globálnu finančnú krízu, kedy zahraniční majitelia printových médií začali predávať svoje investície a odchádzať z regiónu strednej a východnej Európy. Ako potenciálni kupci sa objavili väčšinou miestne podnikateľské elity, biznismeni a silné skupiny.“
Ako sa po ich vstupe zmenilo mediálne prostredie?
„Došlo k radikálnej transformácii vlastníckych štruktúr. Poznamenalo to aj situáciu mediálnej autonómie novinárov a mediálnych domov. Médiá väčšinou kupujú oligarchovia, ktorí majú svoje primárne záujmy v oblastiach ekonomiky alebo vstupujú do politiky. Nevyhnutne sa preto črtá otázka, prečo tieto investície robili a čo je ich motiváciou. Vo väčšine prípadov je zrejmé, že motiváciou nebolo zarobiť, ale týmto spôsobom sa majitelia snažia získať nástroj vplyvu.“

Je rozdiel v tom, ak vlastní médiá človek s politickými ambíciami a ak ich vlastní podnikateľ bez priamych politických ambícií?
„Všeobecný trend je, že si spravodajské médiá kupujú vplyvní biznismeni, ktorí majú záujmy v politike. Každá skupina je nejako prepojená s politikou. To, že by nejaký podnikateľ vstupoval do printových médií s tým, že im chce pomôcť, alebo že by mal nejakú filantropickú motiváciu, je naivná predstava.“
Sú podľa vás všetky médiá, v ktorých majú podiel aj finančné skupiny či oligarchovia, pod ich vplyvom?