BRATISLAVA. Slovensko by malo do roku 2030 získať spolu 14 kusov viacúčelových taktických lietadiel za sumu viac ako 1,1 miliardy eur.
Rezort obrany momentálne rokuje s viacerými výrobcami, vylučuje však nákup stíhacích lietadiel z Ruska. Na štvrtkovom brífingu to uviedol minister obrany Peter Gajdoš (nominant SNS).
V súvislosti s nákupom nových stíhacích lietadiel sa najviac spomínajú švédska ponuka na gripeny a nákup F-16 z USA.
"Rokujeme aj s inými výrobcami stíhacích lietadiel. Jednoznačne naše riešenie je proeurópske a proatlantické a, samozrejme, vykonám analýzu ponúk aj ostatných európskych štátov a USA," povedal Gajdoš.
Nákup MiGov vylúčil
Vylúčil však prípadný nákup stíhacích lietadiel z Ruska.

"Čo sa týka ponuky producenta MiG-29, je to skutočne záležitosťou iba ponuky, ktorá bola daná z hľadiska porovnania spôsobilostí, taktických možností a cenovej ponuky z hľadiska dostupnosti, vrátane infraštruktúry," uviedol minister.
Nákup stíhacích lietadiel produkcie MiG je podľa neho vylúčený.
Úplne však neodmieta dvojmotorové stroje. "Dôležité sú záležitosti operačnej spôsobilosti a ponuka, ktorá bude daná," skonštatoval.
V rámci dlhodobého plánu rozvoja obrany do roku 2030 je na nákup viacúčelových taktických lietadiel vyčlenená suma viac ako 1,1 miliardy eur. Ešte sa však môže zmeniť.
"Záleží to na rokovaniach, chcem najvýhodnejšie a najefektívnejšie riešenie pre Slovenskú republiku," uzavrel Gajdoš.
SaS: Dilema pre Slovákov
Podľa strany Sloboda a Solidarita minister obrany za SNS Peter Gajdoš postavil občanov Slovenska pred frustrujúcu dilemu.
Ako uvádzajú predseda SaS Richard Sulík a podpredsedovia Ľubomír Galko a Jana Kiššová v tlačovej správe, ktorú poskytla hovorkyňa strany Katarína Svrčeková, Slováci sa buď zmieria s tým, že o pár mesiacov nebudú mať Ozbrojené sily SR dostatočné technické kapacity na ochranu vzdušného priestoru, alebo štátny rozpočet vyplatí milióny eur na predĺženie životnosti súčasných migov, čo bude len provizórne riešenie.

Keby minister Gajdoš chcel slúžiť ruským záujmom, konal by podľa strany presne tak, ako koná dnes. Namiesto toho, aby pre vládu pripravil návrh rozhodnutia vo veci nadzvukového letectva, požiadal ju o ďalší čas.
Rozhodovať o výbere nových strojov sa má až na budúci rok. Napĺňa sa tak scenár, ktorý verejnosti predostrel štátny tajomník ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák z Mosta-Híd. „Predĺži sa závislosť slovenskej armády na ruskej technike, čo je rozpore s európskou a proatlantickou orientáciou Slovenska,“ upozorňuje SaS.
Podľa liberálov neexistuje žiaden legitímny dôvod, ktorý by ospravedlnil postup ministra obrany Petra Gajdoša.
„Kritická situácia v súvislosti s ochranou vzdušného priestoru je roky známa a podľa slov bývalého ministra za Smer Martina Glváča na ministerstve obrany bolo všetko pripravené na jej vyriešenie nákupom nových stíhačiek západnej proveniencie. Ani samotný minister Gajdoš si nedal námahu, aby verejnosti vysvetlil svoje pohnútky a zároveň odpovedal na zásadnú otázku, ako a za akú cenu bude zabezpečená ochrana vzdušného priestoru nad Slovenskom,“ povedali v SaS.
„Ak je minister Gajdoš taký neschopný, že nevie ani po roku a pol prijať kľúčové strategické rozhodnutie, ku ktorému mal aj podľa vyjadrenia jeho predchodcu vytvorené optimálne podmienky, mal by zvážiť, či tým ministrom chce byť a či zvládanie rezortu nie je nad jeho sily,“ uzavrel podpredseda SaS a exminister obrany Ľubomír Galko.
Potrebuje vyhodnotiť ponuky
O nadzvukovom letectve v stredu hovoril minister obrany Peter Gajdoš (nominat SNS) aj na rokovaní vlády. Ako po schôdzi uviedla ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd), minister členov krátko informoval a vysvetlil im, že na rozhodnutie potrebuje viac času. Má viac ponúk, ktoré potrebuje vyhodnotiť, dodala.
Ministerka uviedla, že nemôže tlmočiť názor Mosta-Híd, pretože sa o tom ešte nerozprávali. Podľa jej mienky nie je ale veľký priestor na spor. Práve štátny tajomník Mosta-Híd na ministerstve obrany Robert Ondrejcsák kritizoval v utorok oddialenie rozhodnutia o budúcnosti nadzvukového letectva.
Kaliňák: Je to zodpovedné rozhdnutie
Minister obrany členov vlády podľa ministra hospodárstva Peter Žigu informoval o tom, že v zásade nejde o zmenu orientácie na niektorú konkrétnu výrobu, ale ide len o posunutie termínu. To je celé, dodal.

Nemyslí si, že odklad rozhodnutia dotlačí Slovensko k predĺženiu súčasnej abonentnej zmluvy na prevádzku dosluhujúcich stíhačiek Mig-29. Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka je pred nami zodpovedné rozhodnutie a nie je to jednoduché.
Prichádzajú nové ponuky, niektoré ponuky sa menia, niektoré v pozitívnom, niektoré v negatívnom zmysle. Treba to veľmi citlivo vyhodnotiť, ide o rozdiely v desiatkach, stovkách miliónov. Kaliňák chápe politickú stránku veci, o ktorej hovoril Ondrejcsák, ale podľa neho si túto otázku musia vydiskutovať na ministerstve.
Šéf rezortu obrany v stredu zároveň zdôraznil, že otázka ochrany vzdušného priestoru Slovenskej republiky je pre neho zásadná a bude zabezpečená tak ako doteraz - 24 hodín denne, sedem dní v týždni.