BRATISLAVA. Zo sľubného návrhu, aby štát a jeho úrady museli zverejňovať viac informácií, sa pred dvoma rokmi do parlamentu dostala iba malá časť. Prijal len nevyhnutné zmeny, ktoré žiadali európske smernice.
Veľkú novelu infozákona pripravoval vtedajší minister spravodlivosti za Smer Tomáš Borec a analytici boli spokojní. Prvýkrát sa napríklad počítalo s tým, že verejnosť sa dozvie, aké sú platy štátnych manažérov.

Tentoraz sa o zmenu infozákona snaží ministerka spravodlivosti za Most-Híd Lucia Žitňanská. Návrh, ktorý vláda sľúbila v programovom vyhlásení, sa už pripomienkuje.
Niektoré ohlásené zmeny Žitňanská len prevzala z pôvodného Borecovho návrhu, pri iných ide ďalej. Mimovládne organizácie tak opäť hovoria o desiatkach zmien k lepšiemu, hoci návrh vnímajú ako kompromis medzi tým, čo samy presadzovali, a medzi predstavami štátnych inštitúcií.
„Zmeny by mali zlepšiť aj vymáhateľnosť transparentnosti a uľahčiť verejnú kontrolu,“ zhodnotil Peter Kunder z Aliancie Fair-play.
S Transparency International Slovensko však zároveň upozorňuje, že pracovná verzia novely, na ktorej spolupracovali, bola vo viacerých bodoch iná.
Napríklad, síce sa predĺžila lehota zverejnenia štátnych zmlúv z piatich na desať rokov, no neprešla požiadavka, aby sa počítala od konca účinnosti zmluvy, a nie od jej začiatku ako dnes.
„Výsledkom bude, že zmluvy s účinnosťou dlhšou ako desať rokov budú môcť byť z internetu stiahnuté hneď po konci ich účinnosti,“ vysvetlila Transparency.
Rovnako ako Kunder tak ešte chce diskutovať o ďalších úpravách návrhu.
Denník SME prináša hlavné body, ktoré by mala novela priniesť.
1. Policajti budú vysvetľovať
K najdiskutovanejším zmenám infozákona bude pravdepodobne patriť návrh, aby polícia musela v niektorých prípadoch sprístupniť rozhodnutie, prečo odmietla trestné oznámenie.