Kedy ste začali spoznávať Dunaj a ako na vás zapôsobil?
"Priznávam, do Dunaja som zaľúbený. Objavil som ho, keď som prišiel v roku 1990 študovať do Bratislavy. Stihol som si pozrieť našu vnútrozemskú deltu pred výstavbou vodného diela Gabčíkovo. V tom istom roku som bol prvýkrát aj v dunajskej delte v Rumunsku. A to bolo niečo úžasné! Dva týždne po návrate som sa tam vrátil. Musel som ten zázrak ukázať kamarátom z Trenčína! Vtedy som prvýkrát v živote videl poriadnu riečnu krajinu, poriadnu mokraď. U nás v Trenčíne bol len Váh, aj ten bol zničený Vážskou kaskádou a veľmi znečistený.“
V čom spočíva čaro našej najväčšej rieky?
"Pre mňa v jeho veľkosti. U nás je Dunaj impozantne široký a má nádherné štrkové pláže. Môj najzamilovanejší kraj je pri Štúrove. Dunaj tam má nádherné pláže a ostrovy, nad ním sú kopce s vinicami a s dubovými lesmi. Do vnútrozemskej delty už chodím zriedka. Lesy tam boli zničené, ramená poprehadzované, pribudlo ľudí."

A dunajská delta?
"Tú treba vidieť. Je tam množstvo nádherných jazier, porastených vodnými rastlinami. Sú pospájané ramenami a kanálmi. K tomu moria trstiny a na niektorých miestach vystupujú z vody ostrovy s pieskovými dunami, starobylými lesmi, stádami divokých koní a dedinkami, kde zastal čas. Aj delta bola postihnutá reguláciami, ale stále je to funkčný riečny ekosystém. Množstvo pelikánov, ktoré tam žijú, ohromí každého.“
Ako vyzerá život v Dunaji?
"Našiel som údaj, že v Dunaji žije až 103 druhov rýb, z toho sedem endemických. To sú také, ktoré nežijú nikde inde. Život v Dunaji sa výrazne zmenil. Najskôr to bolo odlesňovanie povodia ešte v neolite. Potom prišli regulácie toku v dôsledku plavby, pridalo sa znečisťovanie. Priehradami je silne poznačený celý horný Dunaj v Rakúsku a v Nemecku. V sedemdesiatych rokoch 20. storočia boli postavené Železné vráta – priehrada v Rumunsku, ktorá narušila migráciu rýb z dolného Dunaja smerom do stredného a horného. Pre ňu vymizla jeseterovitá ryba vyza veľká z nášho Dunaja. My sme postavili vodné dielo Gabčíkovo. Dunaj sa pre reguláciu nerozlieva do riečnej nivy, zmizli miesta na rozmnožovanie mnohých druhov rýb, ale aj pre život iných živočíchov a rastlín. Zmizli napríklad kolmé ílovité brehy, v ktorých hniezdia brehule a včeláriky a pod vodou si hrabú úkryty larvy podeniek veľkých. U nás kedysi tiahli dunajské ryby cez Čiernu vodu až do Jurského Šúru, napríklad sa tam chodili neresiť (rozmnožovať, pozn. red.) šťuky.“
Dá sa povedať, že Dunaj je čistá rieka?
"Kvalita vody v hlavnom koryte Dunaja je celkom dobrá. Hygienici vám asi nedajú pečiatku, že je vhodná na kúpanie, ale v zásade je Dunaj čistý.“