BRATISLAVA. Výtvarník Peter Kalmus vlani údajne osekal kosák a kladivo z košického pomníka padlým obetiam v druhej svetovej vojne, samosudca Ladislav Bujňák ho za to odsúdil trestným rozkazom na štyri mesiace väzenia podmienečne.
Deje sa to v čase, keď v policajnej cele nedávno držali aj umelca Ľuboša Lorenza za to, že z pomníka symboly naozaj strhol.

Kalmus je pripravený proti trestnému rozkazu podať odpor. "Nečakal som to ja ani môj právny zástupca Daniel Lipšic. Samosudca takto rozhodol bez riadnych svedkov," hovorí Kalmus.
Za trestným rozkazom vidí snahu zastrašiť umelcov. "Chcú nás poslať do basy, aby sa ostatní zľakli," hovorí Kalmus. Ako prípad dopadne po podaní odporu, si netrúfol odhadnúť. "Na Slovensku nikto nevie," dodal.
Trestný rozkaz sa týka prípadu z augusta minulého roka, keď Kalmusa zastavili v noci policajti a pýtali sa ho, či strhol komunistické symboly. Kalmus to poprel, no polícia mu povedala, že ho udal nejaký muž.
Kalmus tiež odmietol zaplatiť škodu na pomníku, pretože " som nevinný a nevidím dôvod zaplatiť ani cent".
Kalmusa aj Lorenza stíhajú aj za poškodenie busty komunistického pohlavára Vasila Biľaka v obci Krajná Bystrá, ktorý poliali pred dvoma rokmi červenou farbou. Rozhodovať by o tom mal Okresný súd vo Svidníku tento týždeň.
Symboly zrejme vrátia
Komunistické symboly miznú z košického pomníka často. Lorenza za ich odstránenie zatkli na prelome augusta a septembra a držali ho v cele dva dni. O prípad sa zaujímal aj prezident Andrej Kiska.

Kosáky a kladivá sú historickou súčasťou pamätníka v Košiciach a nemali by sa z neho odstraňovať, tvrdí vo svojom stanovisku košický pamiatkový úrad.
Na názor úradu sa odvolávajú mesto Košice aj košická správa zelene, ktorá sa o pamätník stará.
Vo všeobecnosti je použitie všetkých autentických symbolov na pamätníku podľa úradu neoddeliteľnou súčasťou národnej kultúrnej pamiatky.
V prípade košického pamätníka úrad odsúhlasil doplnenie chýbajúcich symbolov s ohľadom na výsledky historického a reštaurátorského výskumu. Zároveň odporúča, aby sa osadenie symbolov prerokovalo s Veľvyslanectvom Ruskej federácie na Slovensku.
„Návrh neráta s preglejkovými pozlátenými napodobeninami,“ tvrdí riaditeľka pamiatkového úradu v Košiciach Kristína Markušová.

Kosáky a kladivá by nemali byť témou pre pamiatkový úrad, ale pre trestných právnikov, tvrdí Lorenz.
„Je to absurdné. Namiesto toho, aby sa pamiatkový úrad pýtal odborníkov na trestné právo, obráti sa na ruské veľvyslanectvo,“ reagoval Lorenz.
Ministerstvo kultúry na otázky denníka SME od minulého piatka neodpovedalo.
Dodržiavanie zákona
Trestný zákon umožňuje trestať nielen popieranie, spochybňovanie či ospravedlňovanie zločinov nacizmu, ale aj komunizmu už od roku 2011.
„Je preto mylné sa domnievať, že svastika je zakázaná, ale kosák s kladivom už nie,“ napísal na svojom facebooku Daniel Lipšic, keď vysvetľoval, prečo sa Lorenza rozhodol právne zastupovať.
Kosáky a kladivá na Pamätníku padlým vojakom sovietskej armády oficiálne odstránili medzi decembrom 1989 až májom 1990. Potom bol na pamätníku len jeden originál a v takomto stave sa nachádzal až do roku 2010. Vtedy mesto osadilo nové hviezdy a doplnilo 21 chýbajúcich kosákov a kladív.

Odvtedy ich pravidelne strhávali, okrem Lorenza medzi týchto ľudí patril aj jeho brat Jakub či politický väzeň z obdobia normalizácie Vojtech Pástor.
Denník SME sa chcel s košickým primátorom Richardom Rašim rozprávať, prečo sporné symboly opakovane na pamätník osádza, no ten to odmietol.
„Opravuje to správa mestskej zelene ako správca pamätníka a teraz bude čakať na stanovisko pamiatkarov, ako postupovať ďalej, keďže v médiách sa objavili ohľadom opravy či neopravovania rozličné rozporuplné informácie,“ odpísal Raši v SMS správe.

Beata
Balogová
