BRATISLAVA. Podrobnosti o tom, ako to bolo s financovaním predvolebnej kampane prezidenta Andreja Kisku, sa verejnosť zrejme nedozvie. Prezident sa aj po návrate z pracovnej cesty v USA vyhýba presnému opísaniu toho, akým spôsobom bola do jeho propagácie pred voľbami zapojená firma KTAG, ktorú vlastní s bratom Jaroslavom.
Dokumenty, ktoré zaslal anonym v polovici septembra do redakcií viacerých médií, pritom vyvolali špekulácie o tom, či Kiska v roku 2014 neprekročil zákonom povolený strop nákladov na kampaň. Ten bol v čase posledných prezidentských volieb stanovený na úroveň 265-tisíc eur. Prezident sa podľa oficiálnych čísel do limitu zmestil pomerne tesne, s rezervou 15-tisíc eur.
Po zverejnení dokumentov vyšlo najavo, že Kiska platil väčšinu nákladov na kampaň práve prostredníctvom spoločnosti KTAG.
Prehĺbenie nedôvery
Nejasností okolo financovania kampane cez KTAG je viacero. Prezident nevysvetlil, prečo si firma myslela, že je správne zaúčtovať si výdavky na predvolebnú kampaň ako daňovo uznateľné náklady. ,

Keď jej to daňoví kontrolóri vyčítali, musela neskôr doplatiť aj s penále približne 27-tisíc eur.
Nejasné zostáva aj to, odkiaľ a akým spôsobom tiekli tieto peniaze cez firmu. Rodinná eseročka Kiskovcov totiž v účtovných výkazoch priznala za rok 2014, keď bola kampaň v plnom prúde, nulový objem služieb pre budúceho prezidenta. Podobne v roku 2015 ich odhadla len na 664 eur. Všetky služby tohto druhu pritom mala uviesť vo svojich výkazoch, a to bez ohľadu na to, či za ne Kiska zaplatil, alebo šlo len o akýsi dar zo strany firmy.
Kiska nezverejnil ani zmluvy, ktoré s firmou mal.
Prečo sa to nestalo, Kiska dosiaľ nepovedal. Jeho hovorca Roman Krpelan v pondelok len zopakoval, že je neprijateľné, aby sa v politickom boji zneužívali dokumenty finančnej správy.