Prečo ste sa rozhodli prísť na tretí protikorupčný pochod a vystúpiť na ňom?
"Bola som veľmi rada, že ma organizátori pozvali, príliš som to nečakala. Do kín ide práve môj film o Mečiarovi, tak som si povedala, že by bolo dobré povedať, prečo som ten film urobila. Súvisí to práve s myšlienkami tohto pochodu."
Tereza Nvotová
Je režisérka, niekoľko rokov žije v Prahe. Nedávno natočila celovečerný film Špina, ktorý je o téme znásilnenia. Teraz jej ide do kín film Mečiar.
Študenti už niekoľko mesiacov žiadajú napríklad odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka, no premiér za ním stojí. Myslíte, že tieto pochody majú zmysel, aj keď sa nič nedeje?
"Absolútne to má zmysel. My sme si tu tak nejako navykli na to, že urobíme jednu hurá akciu a hotovo. Ale keď sa človek pozrie do iných krajín, demonštruje sa tam úplne bežne. Aj politici musia potom reagovať na tlak a ten musí byť kontinuálny. Na nejakú jednu akciu sa dá, samozrejme, rýchlo zabudnúť, ale na to, že to bude stále, už nie. Jednak to už má nejaké pozitívne výsledky a dúfam, že to bude mať aj ďalšie. Uvidíme, máme tam takých, ktorých sme si zvolili."
Myslíte tým zrušenie Mečiarových amnestií, ktoré študenti takisto žiadali?
"Áno."

Čo hovoríte na odpoveď premiéra na pozvanie študentov na pochod? Odkázal im, že dvom vybraným vysokoškolským absolventom vie poskytnúť postgraduálne štúdium na Medzinárodnej protikorupčnej akadémii v Rakúsku, hovoril aj o školeniach pre študentov o boji proti korupcii.
"Dúfam, že sa na tých zahraničných školeniach o tom, ako sa bojuje proti korupcii, minimálne zúčastní, aby sa z nich trochu mohol naučiť."
Žijete v Prahe trinásť rokov. Je tam situácia v súvislosti s korupciou porovnateľná alebo iná?
"Nie som odborníčka, štatisticky neviem. Ale pocitovo sa tam teraz všetci veľmi boja, pretože o chvíľu idú voľby a vyzerá to, že vyhrá Babiš. Je veľa bublín, ja žijem v takej, kde sa práve toho obávajú a hovoria, že aj preto chceli pustiť môj film do HBO predtým, ako budú voľby. Myslia si, že niečo podobné sa môže stať aj v ich krajine. Je to 'blbé' a nie je to len na Slovensku. Môžeme sa pozrieť aj do Poľska, kde situácia nie je dobrá. No je to všetko na ľuďoch."
Film Mečiar bude dokumentom o ňom, aký je, alebo bude skôr mapovať jeho politickú kariéru?

"Je to, samozrejme, aj o tom. Snažím sa to mapovať od začiatku revolúcie, hlavne vládu Mečiara, teda 90. roky. Ale nielen preto, aby sme si zrekapitulovali, čo sa tu stalo. Myslím, že ľudia, aj tí, ktorí sem dnes (v pondelok, pozn. red.), prišli a aj ja sama som si potrebovala dať veci do kontextu. Je veľmi jednoduché povedať si, že teraz je to zlé, ale ak chceme niečo naozaj zmeniť, musíme sa na to pozrieť trochu zoširoka. Tým filmom som chcela sebe, svojej generácii aj ďalším ľuďom ukázať celý kontext, aby sme tomu rozumeli a vedeli, ako na to."
Podľa dokrútky k filmu ste sa dostali k Mečiarovi. Vnímali ste uňho nejakú sebareflexiu?
"Dostala som sa k nemu celkom jednoducho, to bolo zaujímavé. Správal sa ku mne veľmi milo, akoby tam nebol v rámci nakrúcania žiadny problém. Či si uvedomuje, alebo neuvedomuje, je ťažké povedať. Aj ja sama som sa snažila v rámci nakrúcania skúmať, čo sa vlastne stalo a čo si myslí on."

Beata
Balogová
