BRATISLAVA. Ministerstvo spravodlivosti avizuje prípravu zákona, ktorým sa ustanovia definície a množstvá omamných látok a psychotropných látok a rastlín a húb obsahujúcich omamné látky alebo psychotropné látky.
Na portáli slov-lex je zverejnená predbežná informácia, pripomienky k nej je možné zaslať do 2. októbra. V októbri by mal byť do pripomienkového konania predložený samotný návrh zákona.
Prvý užívateľský prehrešok len ako priestupok
Zákonom by sa mali odstrániť problémy aplikačnej praxe pri postihovaní drogovej trestnej činnosti a nastaviť účinnejší model drogovej politiky, vysvetľuje sa v predloženom materiáli.

Mali by sa stanoviť množstvá omamných látok a psychotropných látok, ktoré budú postihované podľa zákona o priestupkoch, a naopak, v ktorých prípadoch sa bude postupovať už podľa trestného zákona a pôjde teda o trestný čin.
Na tejto legislatíve pracuje skupina zložená z odborníkov ministerstiev spravodlivosti, vnútra, zdravotníctva, sociálnych vecí a rodiny, prokuratúry, ako aj odborníkov na drogovú politiku.
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská potvrdila, že sa pracuje s tým, aby prvý užívateľský prehrešok bol na úrovni priestupku. K trestnému činu by došlo až po opakovanom čine.
Zdôraznila, že pripravovanú zmenu nevníma ako extrémne liberálnu právnu úpravu ale skôr ako rozumný návrh. Vyzvala, aby sa počkalo na finálne znenie a až potom sa o návrhu začalo diskutovať.
Zmiernenie trestov
Podľa informácií, ktoré získal denník SME, návrh obsahuje tabuľky, čo bude štát považovať za jednorazové dávky drog na osobnú spotrebu.

Napríklad by malo ísť o jeden gram marihuany či 0,2 gramu pervitínu. Aj tresty za malé množstvá drog by sa mali zmierniť.
Ak u niekoho polícia nájde množstvá na osobnú spotrebu, za priestupok mu bude hroziť pokuta do 165 eur. Ak sa situácia zopakuje a z priestupku sa stane trestný čin, bude mu hroziť rok väzenia. Sadzby za drogy sú dnes až do troch rokov väzenia.
Mali by platiť aj naďalej, ale len pre ľudí prichytených s väčším množstvom drog. Autori si od novely sľubujú, že sa štát viac zameria na ľudí, ktorí drogy distribuujú vo veľkom a nie na ľudí, ktorí ich skúšajú.
Pri mládeži Žitňanská podľa denníka plánuje aj ďalšiu novinku. Neplnoletí, ktorých prichytia s drogami, budú musieť ísť na vyšetrenie, či od nich nie sú závislí, a potom sa prípadne aj liečiť.