
BRATISLAVA. Viac spojov v Bratislavskom kraji, posilnenie dopravy či kratší prestupový čas.
Štyria kandidáti na bratislavského župana hovorili v predvolebnej diskusii SME asi najviac o doprave, ktorá je podľa nich jedným z hlavných problémov najbohatšieho kraja. Jeden z nich pritom vôbec necestuje autom, iní sa presúvajú najradšej pešo.
Kým súčasný župan Pavol Frešo (nezávislý) povedal, že integrovaná doprava v kraji funguje, len treba viac spojov, jeho súperi o nej vraj nevedia.
"Jediné, čo je integrované, je vydávanie cestovných lístkov," povedal poslanec za SaS Juraj Droba (kandiduje za širšiu pravicovú koalíciu) s tým, že integrovaná doprava je mýtus. Neexistuje ani podľa ďalšieho kandidáta, starostu mestskej časti Nové Mesto Rudolfa Kusého (nezávislý).

"Ozajstná integrovaná doprava sa nachádza v Brne," povedal Kusý. Tam si podľa neho môže človek na najbližšej vlakovej stanici odložiť auto či bicykel, na ktorom tam príde, nasadnúť a nemá počas cesty obavy, že mu zmizne.
Bývalého bratislavského primátora Milana Ftáčnika (nezávislý) prekvapilo, že Frešo hovorí, čo by chcel zmeniť na doprave. Upozornil, že doteraz bol v župnom úrade. Treba podľa neho zabezpečiť kratšie prestupové časy a lepšiu nadväznosť spojov.
Frešo označil za hlavnú tému župných volieb v Bratislave dopravu zadarmo. "Tým, čo tu žijú, nemajú tu trvalý pobyt, a prihlásili by sa, ponúkneme za to dopravu zadarmo," povedal. Ftáčnik sa pri jeho slovách o hlavnej téme volieb pousmial. "Doprava zadarmo neprinesie lepšiu dopravu," reagoval.
Prvé kroky možných županov
Dopravu označili všetci kandidáti za problém. Na otázku, ako sa najčastejšie presúvajú oni, Kusý prekvapil, že autom vôbec nejazdí, žiadne totiž nemá. Odôvodnil to tým, že v dvanástich rokoch si povedal, že nebude jazdiť, kým bude vzduch plný splodín. Najviac preto chodí pešo. Podobne je na tom aj Frešo.
Droba zasa v letných mesiacoch využíva skúter, na dlhšie trasy či v zime auto, no chodí aj trolejbusom. Ocenil, že spoj vedie priamo od jeho bydliska do centrály SaS či k šéfovi strany Richardovi Sulíkovi, ku ktorému chodí na občasné rady. Ftáčnik často využíva električku, bicykel, no bez auta sa na dlhších trasách nezaobíde.

Kandidáti sa pokúšali divákom vysvetliť, prečo je dôležité ísť na župné voľby, ktoré majú pravidelne nízku účasť.
Kým podľa Drobu župy dostatočne nekomunikujú, čo majú na starosti, ďalší kandidáti konkrétne menovali prímestskú dopravu, stredné školy, sociálne zariadenia, starostlivosť o seniorov či zdravotnú dostupnosť.
Čo by urobili ako prvé, ak by ich voliči zvolili za župana? Frešo spomínanú dopravu zadarmo. Kusý hovoril najmä o spolupráci s mestom a štátnymi inštitúciami a spomenul aj Gymnázium na Einsteinovej, kde by chcel vyriešiť splodiny či huby, ktoré deti musia dýchať.
Ftáčnik by ako prvé oslovil zvolených župných poslancov, lebo tí podľa neho rozhodujú o tom, kam dá kraj peniaze.
Droba by rozviazal ruky riaditeľom stredných škôl, aby mohli samostatnejšie hospodáriť, zvýšil by možnosť odmeňovania sociálnych pracovníkov a začal spolupracovať s magistrátom aj so slovenskými železnicami, aby sa dostali k viacerým pozemkom, ktoré by mohli slúžiť ako záchytné parkoviská napríklad pre prímestské obce.
Ako jediný spomedzi súperov by zrušil niektoré z gymnázií. "Situácia je zlá, niektoré gymnáziá bude treba zlučovať," povedal.
Zhodli sa aj na tom, že absolventov odborných škôl je málo. Frešo pri tom reagoval, že zaviedli duálnu akadémiu vo Volkswagene a plánujú to aj v Slovnafte.
Kusého kampaň zaujala
V diskusii kandidáti na seba neútočili, až kým neprišlo na tému financovania kampane. Droba vyzval Kusého, nech vysvetlí, odkiaľ financuje svoju kampaň, pretože "otapetoval celý kraj" už dlho pred župnými voľbami.
Kusý reagoval, že prvú fázu kampane hradil z úspor, zo zdrojov od rodiny či otca, teraz už má transparentný účet. Konkrétnejší však nebol. Na koľko odhaduje celú kampaň? "Desaťtisíc," zavtipkoval Frešo. Kusý povedal, že okolo 220-tisíc.
Ftáčnik predpokladá, že minie asi 150-tisíc eur. Kampaň platí z vlastných zdrojov aj z peňazí sympatizantov. Drobovi dala stotisíc eur na kampaň SaS.
Frešo tvrdí, že jeho kampaň je založená na myšlienke. "Nemáme žiadne bilbordy, ktoré tu robia totálny vizuálny smog," povedal s tým, že sa to netýka len Kusého. Prvé vyúčtovania chce ukázať v najbližších týždňoch.
Droba vysvetľoval Kočnera
Droba v rámci diváckych otázok vysvetľoval aj to, aký má vzťah k podnikateľovi z tzv. mafiánskych zoznamov Marianovi Kočnerovi, ktorý figuroval v kauze SaS Sasanka. Tá sa týkala esemesiek a kontaktov Drobovho straníckeho šéfa Richarda Sulíka s kontroverzným podnikateľom.
Droba priznal, že sa párkrát s Kočnerom stretol, keď chcel v minulosti kúpiť apartmán na Donovaloch, no nakoniec ho nekúpil a odvtedy sa nevideli.
Ftáčnik zasa vysvetľoval svoje členstvo v KSČ a Frešo siahodlhú a problematickú rekonštrukciu električkovej trate na Špitálskej ulici.
Ftáčnik prízvukoval svoju skúsenosť aj sociálnu politiku, na ktorú dáva dôraz, Droba ľuďom odkázal, že si zaslúžia viac než tých, ktorí majú za sebou roky funkcií, ale nie výsledky. Kusý povedal, že jeho výhodou je úplná nezávislosť aj výsledky.
Hoci Frešo si svoj čas na diskusiu minul ako prvý, jeho súperi súhlasili, aby mohol na záver vystúpiť aj on. Ľudí sa snažil osloviť tým, že župa je podľa neho historicky v najlepšej kondícii.

Beata
Balogová
