SME
Piatok, 22. september, 2023 | Meniny má Móric

Psychologička: Starší vek sa vníma ako asexuálne obdobie, vôbec to tak nie je

Mladá Slovenka vyvracia rozšírené mýty o starnutí. Seniori podľa nej nie sú žiadni mimozemšťania, hoci sa k nim tak niekedy správame.

Tatiana Sedláková je doktorandkou sociálnej psychológie na Masarykovej univerzite v Brne, venuje sa téme starnutia. Pracovala v Medzinárodnom centre klinického výskumu v Nemocnici svätej Anny v Brne, kde skúmala poruchy pamäti. Je spoluzakladateľkou občianskej iniciatívy Zrejme, ktorá sa venuje podpore medzigeneračných vzťahov a kvalitných sociálnych služieb pre starších ľudí a ich príbuzných na Slovensku. Organizuje prvý medzigeneračný festival na Slovensku Old’s Cool. Žije v Bratislave. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sociálnu psychologičku TATIANU SEDLÁKOVÚ od témy starnutia na vysokej škole odrádzali. Hovorili, že je šikovná a má sa venovať deťom. Nenechala sa odradiť ani všadeprítomnými stereotypmi, keď vo výskume slovenskí stredoškoláci hovorili, že starí ľudia sú rozkošní alebo dementní. V najnovšom výskume búra aj mýty o tom, že sexuálny život sa končí v šesťdesiatke.

Prečo ste sa začali venovať téme starnutia? Pre mladého človeka je to dosť nezvyčajné.

"Vždy som mala pocit, že je dôležité hovoriť o skupinách ľudí, ktorí majú menšie šance mať sa dobre. Téma o starnutí sa zrodila v mestskej hromadnej doprave. Zdalo sa mi, že banálne situácie sú plné napätia. Staršieho človeka často urazí, že ho niekto pustí sadnúť alebo naopak a ani mladí ľudia nevedia, ako sa majú zachovať. Na psychológii ma s tou témou nikto veľmi nechcel. Niektorí mi dokonca hovorili, že som šikovná, že sa mám venovať deťom, že zahadzujem svoj potenciál. Keďže som tvrdohlavá, len ma to utvrdilo v tom, že som si vybrala správne. Demograficky starneme, no naša kultúra je zameraná na mladosť a výkon. Cenia sa rýchlosť, ambicióznosť a výkony v práci. Zaujal ma tento kontrast v spoločnosti."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Väčšinou ste sa venovali výskumu v Česku, no zaujímavé výsledky ste mali zo slovenského gymnázia. Aké mali študenti predsudky?

"Snažila som sa vytvoriť program pre stredné školy na podporu medzigeneračných vzťahov. Zisťovala som v rámci neho aj prítomnosť stereotypov a tie boli veľmi rôznorodé. Jedny boli, že sú všetci starší rozkošní, milí a dobrosrdeční, a druhé, že majú iné základné životné potreby ako mladí ľudia, sú nudní, konzervatívni, dementní a menej inteligentní. Alzheimer je obrovská stigma, ľudia sa ho veľmi boja a často nemajú dosť informácií oni ani ich praktickí lekári. Dva roky som pracovala v nemocnici s ľuďmi, ktorí sa prišli dať vyšetriť na poruchy pamäti a pozornosti. Niektorí mali štyridsať rokov alebo aj menej a báli sa, že majú demenciu. Bolo to však len o roztržitosti, prepracovaní. V ich živote často iba chýbala nejaká náplň, alebo nový postoj k novému životnému obdobiu."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Aké sú najčastejšie mýty o starnutí?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Dominik Takáč.

Musel vypiť kalich horkosti až do dna.


TASR 26m
Wide receiver tímu Dallas Cowboys CeeDee Lamb.

Pozrite si to najdôležitejšie z predošlého týždňa v NFL.


Vladimír Kurek 3 h
Maxima Štrbáka si vybral tím Buffalo Sabres v drafte NHL 2023 z 45. miesta.

Nezúčastní sa na prípravnom kempe Buffala Sabres.


17 h
Roger Federer po jeho poslednom zápase kariéry so spoluhráčmi z Tímu Európy aj Tímu sveta na Laver Cupe 2022.

Prvýkrát bude favoritom Tím zvyšku sveta.


Martin Kožiak 21. sep
SkryťZatvoriť reklamu