SME

Psychologička: Starší vek sa vníma ako asexuálne obdobie, vôbec to tak nie je

Mladá Slovenka vyvracia rozšírené mýty o starnutí. Seniori podľa nej nie sú žiadni mimozemšťania, hoci sa k nim tak niekedy správame.

Tatiana Sedláková je doktorandkou sociálnej psychológie na Masarykovej univerzite v Brne, venuje sa téme starnutia. Pracovala v Medzinárodnom centre klinického výskumu v Nemocnici svätej Anny v Brne, kde skúmala poruchy pamäti. Je spoluzakladateľkou občianskej iniciatívy Zrejme, ktorá sa venuje podpore medzigeneračných vzťahov a kvalitných sociálnych služieb pre starších ľudí a ich príbuzných na Slovensku. Organizuje prvý medzigeneračný festival na Slovensku Old’s Cool. Žije v Bratislave. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sociálnu psychologičku TATIANU SEDLÁKOVÚ od témy starnutia na vysokej škole odrádzali. Hovorili, že je šikovná a má sa venovať deťom. Nenechala sa odradiť ani všadeprítomnými stereotypmi, keď vo výskume slovenskí stredoškoláci hovorili, že starí ľudia sú rozkošní alebo dementní. V najnovšom výskume búra aj mýty o tom, že sexuálny život sa končí v šesťdesiatke.

Prečo ste sa začali venovať téme starnutia? Pre mladého človeka je to dosť nezvyčajné.

"Vždy som mala pocit, že je dôležité hovoriť o skupinách ľudí, ktorí majú menšie šance mať sa dobre. Téma o starnutí sa zrodila v mestskej hromadnej doprave. Zdalo sa mi, že banálne situácie sú plné napätia. Staršieho človeka často urazí, že ho niekto pustí sadnúť alebo naopak a ani mladí ľudia nevedia, ako sa majú zachovať. Na psychológii ma s tou témou nikto veľmi nechcel. Niektorí mi dokonca hovorili, že som šikovná, že sa mám venovať deťom, že zahadzujem svoj potenciál. Keďže som tvrdohlavá, len ma to utvrdilo v tom, že som si vybrala správne. Demograficky starneme, no naša kultúra je zameraná na mladosť a výkon. Cenia sa rýchlosť, ambicióznosť a výkony v práci. Zaujal ma tento kontrast v spoločnosti."

Väčšinou ste sa venovali výskumu v Česku, no zaujímavé výsledky ste mali zo slovenského gymnázia. Aké mali študenti predsudky?

"Snažila som sa vytvoriť program pre stredné školy na podporu medzigeneračných vzťahov. Zisťovala som v rámci neho aj prítomnosť stereotypov a tie boli veľmi rôznorodé. Jedny boli, že sú všetci starší rozkošní, milí a dobrosrdeční, a druhé, že majú iné základné životné potreby ako mladí ľudia, sú nudní, konzervatívni, dementní a menej inteligentní. Alzheimer je obrovská stigma, ľudia sa ho veľmi boja a často nemajú dosť informácií oni ani ich praktickí lekári. Dva roky som pracovala v nemocnici s ľuďmi, ktorí sa prišli dať vyšetriť na poruchy pamäti a pozornosti. Niektorí mali štyridsať rokov alebo aj menej a báli sa, že majú demenciu. Bolo to však len o roztržitosti, prepracovaní. V ich živote často iba chýbala nejaká náplň, alebo nový postoj k novému životnému obdobiu."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Aké sú najčastejšie mýty o starnutí?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CAC2J na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu