BRATISLAVA. Zriadenie nových ozbrojených poriadkových útvarov na Slovensku, ktoré by v rámci krajských samospráv dohliadali na bezpečnosť či ochranu majetku, to navrhla extrémistická strana Kotleba – Ľudová Strana Naše Slovensko (ĽSNS).
Šéf strany a predseda Banskobystrického kraja Marian Kotleba iniciatívu na vytvorenie takzvanej domobrany zdôvodnil údajne zhoršujúcou sa bezpečnostnou situáciou v krajine. Očakáva sa, že parlament návrh ĽSNS odmietne.
Mimovládky myšlienku vytvorenia domobrany odsúdili, návrh ĽSNS kritizovala aj jedna z vládnych strán.
Napriek klesajúcej kriminalite
Podľa ĽSNS, ktorá v minulosti organizovala napríklad protirómske pochody, sú obyvatelia v mnohých regiónoch krajiny „asociálmi obťažovaní, napádaní, znásilňovaní a vraždení“.

Z údajov slovenského ministerstva vnútra však vyplýva, že od roku 2006 počet trestných činov v krajine klesol o dve pätiny.
Vlani v porovnaní s predchádzajúcim rokom síce pribudlo vrážd a tiež násilnej kriminality, no podľa ministerstva je to pre dôraz polície na vyšetrovanie prípadov domáceho násilia.
Návrh ĽSNS počíta s tým, že domobranu by zriaďovali kraje. Príslušníci zboru by mohli nosiť zbraň a v prípade potreby používať podobné donucovacie prostriedky ako štátna polícia.
Tragická historická skúsenosť
„Vytváranie akýchkoľvek paralelných poriadkových síl je neprijateľné a pre extrémistov je to iba medzikrok k vytváraniu oficiálnych paramilitantných zložiek. Slovensko má s podobnými zložkami tragickú historickú skúsenosť,“ povedal ČTK v reakcii na návrh ĽSNS výkonný riaditeľ neziskovej organizácie Centrum pre otvorenú politiku Peter Markovič.

Polovojenská organizácia pod názvom Hlinková garda fungovala na Slovensku v období vojnovej republiky, ktorá bola spätá s nacistickým Nemeckom a ktorú obhajuje ĽSNS. Gardy sa za druhej svetovej vojny podieľali na perzekúciách obyvateľstva.
Koaličná strana Most uviedla, že aktivity ohľadom domobrany nemajú v civilizovanom svete svoje miesto. Zámer ĽSNS označila za primitívny a nezlučiteľný s demokratickými princípmi občianskej spoločnosti.
Návrh na vytvorenie domobrany predstavila ĽSNS asi mesiac pred krajskými voľbami, v ktorých napríklad Kotleba bude obhajovať v priamej voľbe post predsedu Banskobystrického kraja.
Militantné nápady
ĽSNS, ktorá prekvapivo uspela v minuloročných parlamentných voľbách na Slovensku, v krajine už skôr vyvolávala pozornosť nasadením vlastných hliadok do vlaku. Toto opatrenie rovnako zdôrazňovala snahou o zaistenie bezpečnosti cestujúcich.
Obmedziť aktivity ĽSNS vo vlakoch a najskôr snažil sám štátny železničný dopravca ZSSK. Neskôr parlament zmenou zákona rozhodol, že dohľad nad verejným poriadkom a ochranu cestujúcich vo vlakoch a na nástupištiach môžu vykonávať iba policajti a osoby, ktoré určí dopravca či prevádzkovateľ železničnej infraštruktúry.
Kotlebova strana skôr neúspešne navrhovala zmiernenie podmienok pre držbu zbrane. Aj túto iniciatívu zdôvodňovala tým, že podľa nej sa v krajine zhoršila bezpečnostná situácia.