BRATISLAVA. Poslancov Národnej rady čaká voľba členov novej Rady pre štátnu službu. Jej zriadenie priniesol nový zákon o štátnej službe, ktorý je účinný od 1. júna 2017.
Rada má byť nezávislým koordinačným a monitorovacím orgánom. Jej základnou úlohou bude ochrana princípov, na ktorých je štátna služba budovaná a dohľad nad dodržiavaním etického kódexu štátneho zamestnanca.
Nominácie
Parlament má zvoliť päticu členov rady. Výbor Národnej rady pre sociálne veci nominoval Pavla Tkáča, verejná ochrankyňa práv Danielu Zemanovičovú, predseda Najvyššieho kontrolného úradu Ľuboša Pastora.
Predseda Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie Ctibora Košťála a Konfederácia odborových zväzov Annu Ištokovú. Zvolený bude ten kandidát, ktorý získa nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov.
Funkčné obdobie členov rady je sedem rokov a začne plynúť 1. januára 2018. Po zvolení všetkých členov rady sa vykoná voľba jej predsedu. Aj tú budú mať v rukách poslanci.
Odpolitizovanie štátnej správy
Spomínaný zákon o štátne službe sľubuje odpolitizovanú štátnu správu. Právnu normu vypracoval Úrad vlády, pričom zákon nahrádza doterajšiu úpravu štátnozamestnaneckých vzťahov z roku 2009, ktorá bola novelizovaná 21-krát.
Princípy štátnej služby majú vymedzovať prijímanie štátnych zamestnancov, stabilitu ich štátnozamestnaneckého pomeru, kariérny rast, hodnotenie výkonností a tiež odmeňovanie.
V porovnaní s doterajšími princípmi sa ich počet rozšíril zo šesť na deväť a boli podrobnejšie rozpracované.
Ide o princíp politickej neutrality, zákonnosti transparentného zamestnávania, efektívneho riadenia štátnych zamestnancov, nestrannosti, profesionality, transparentného a rovnakého odmeňovania, stability a rovnakého zaobchádzania.
Služobné hodnotenie
Štátni zamestnanci budú po novom tiež prechádzať pravidelným služobným hodnotením. Zavádzajú sa aj zásady ich vzdelávania, ktoré má byť systémové, flexibilné, hospodárne a účelné. Tiež inštitút mentora, ktorý by mal takisto prispieť k vyššej kvalite úrovne vzdelávania.
Poslanci sa museli novým zákonom zaoberať dvakrát. Potom, ako ho schválili ešte v decembri 2016, ho do parlamentu vrátil prezident Andrej Kiska.
Hlava štátu zákon vetovala, lebo narúša vyváženosť postavenia niektorých zákonom zriadených kancelárií. Poslanci Kiskove výhrady nepodporili a zákon vo februári schválili v pôvodnom znení.