SME

Transparentnosť banskobystrickej župy sa po nástupe Kotlebu znížila

Najtransparentnejším samosprávnym krajom je podľa Transparency trenčianska župa.

Marian Kotleba.Marian Kotleba. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Najtransparentnejším samosprávnym krajom je Trenčiansky kraj so skóre transparentnosti 74,8 percenta. Za ním nasledujú Žilinský samosprávny kraj (55,2 %), Nitriansky (54,6 %) a Prešovský kraj (52,6%).

V druhej polovici rebríčka sú Banskobystrický samosprávny kraj (51,1 %), Bratislavský kraj (49,7 %), Trnavský (48,6 %) a na poslednom mieste je Košický samosprávny kraj so skóre transparentnosti 48,0 percent.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako na štvrtkovej tlačovej konferencii vysvetlili riaditeľ Transparency International Slovensko (TIS) Gabriel Šípoš a programový koordinátor TIS pre oblasť samosprávy Michal Piško, priemerné skóre bolo 54,3 percenta, roku 2015 to bolo 50,3 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

Transparentnosť krajov

Samosprávne kraje sú tak podľa TIS o niečo otvorenejšie ako stovka najväčších slovenských miest, ktoré v poslednom hodnotení z roka 2016 získali 51,3 percenta.

Prečítajte si tiež: Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú Čítajte 

Tvorcovia rebríčka ale priznávajú, že na náraste sa práve podieľa vysoký skok Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktorý po prvýkrát neskončil posledný a zaznamenal nárast z necelých 41 percent na takmer 75 percent a posunul sa tak z posledného na prvé miesto. Ostatné kraje podľa TIS skôr stagnujú.

Pri tvorbe rebríčka skúmali niekoľko oblastí, najväčšiu váhu pri tom mali kategórie: prístup k informáciám a financovanie a verejné obstarávanie (zhruba po 24 % z celkového hodnotenia).

Ďalej v TIS skúmali kritériá ako účasť na verejnom rozhodovaní, etika a konflikt záujmov, predaj a prenájom majetku, mediálna politika, podniky a organizácie VÚC, dotácie a granty, zariadenia sociálnych služieb a dopravná politika.

SkryťVypnúť reklamu

Otvorená župa

Za nárastom transparentnosti v Trenčianskom kraji môže podľa TIS zriadenie sekcie „Otvorená župa“ na webovej stránke kraja, na ktorej začali zverejňovať množstvo dovtedy neprístupných materiálov.

Prečítajte si tiež: Kusého kampaň súperov zaujala, Droba kritizoval množstvo bilbordov Čítajte 

Sú tam videozáznamy z rokovaní zastupiteľstiev, zápisnice z komisií, registre investičných akcií, priebeh a výsledky verejných obchodných súťaží na predaj a prenájom majetku, zoznamy pridelených dotácií, majetkové priznania politikov či informácie o počte miest a žiadostí v zariadeniach sociálnych služieb.

Banskobystrická župa zaznamenala najväčší prepad z pomedzi samosprávnych krajov, dosiaľ vždy figuroval na čele rebríčka.

Zástupcovia TIS konštatovali, že po nástupe Mariana Kotlebu sa kraj začal uzatvárať verejnej kontrole a z náskoku 65 percent v roku 2013 sa prepadol na dnešných 51 percent, oproti poslednému rebríčku klesol o zhruba päť percentuálnych bodov.

SkryťVypnúť reklamu

Banskobystrický kraj prestal zverejňovať zápisnice z obchodných verejných súťaží na predaj alebo prenájom majetku, pozície vedúcich oddelení a referentov obsadzoval cez výberové konania len výnimočne, naďalej pretrváva zneužívanie župných novín a facebookového profilu na nadmernú propagáciu predsedu kraja a očierňovanie jeho oponentov.

Košický kraj skončil posledný

Hoci je Košický kraj na poslednom mieste, TIS upozorňuje, že sa nezhoršil oproti minulému roku radikálne, prepad je na úrovni dvoch percentuálnych bodov.

Prečítajte si tiež: K premiérovi zo Smeru je dobrý aj župan zo Smeru, myslia si voliči Čítajte 

„Niektoré kraje sa zlepšili, prijali niekoľko protransparentných opatrení, Košický kraj zrejme neprijal nič nové, možno niekde poľavil a výsledkom je, že sa umiestnil na poslednom mieste. Ale určite nemožno hovoriť o dramatickom prepade,“ vysvetlil Piško.

SkryťVypnúť reklamu

Vyčítajú im však to, že majú vysoký objem nesúťažným postupov, teda veľa priamych zadaní, ktoré sú na úrovni 79 percent, čo je najviac spomedzi krajov.

Takisto nezverejňujú informácie o dotáciách pridelených predsedom, čiže verejnosť nevie, čo sa stane so 150-tisíc eurami ročne.

Takisto je problémom obsadzovanie referentských pozícií alebo vedúcich oddelení, na ktoré nevyužívajú výberové konania.

Hodnotenie krajov

Rebríček zverejnili krátko pred voľbami do samosprávnych krajov, ktoré sa konajú 4. novembra.

Prečítajte si tiež: SaS aj Kotleba rozbiehajú hry o Banskú Bystricu Čítajte 

„Volebná kampaň je v plnom prúde, diskutuje sa o tom, čo župani a ich protikandidáti chcú zmeniť v zdravotníctve, pri oprave ciest, v chode úradu. Tieto debaty sú strašne dôležité, ale nás zaujíma aj to, ako to chcú zmeniť, ako chcú zapojiť občanov, či bude možná verejná kontrola, aby peniaze boli efektívne využívané,“ povedal Šípoš.

SkryťVypnúť reklamu

Ako ho Piško doplnil, kraje hospodária s rozpočtom zhruba 1,5 miliardy eur a majú dôležité kompetencie v oblastiach dopravy, zdravotníctva či školstva, a preto je dôležité sledovať, akým spôsobom župy narábajú s prerozdeľovaním peňazí.

Takisto priznávajú, že došlo aj k miernej zmene metodiky, v tomto prieskume dostali kraje 15 nových otázok, vylučujú však, že by významne ovplyvnili porovnateľnosť rebríčkov.

Kvalitnejšia kontrola

Tvorcovia okrem toho rebríčka upozornili, že meranie transparentnosti je účinným nástrojom na ceste ku kvalitnejšej verejnej kontrole, ktorá môže výrazne zúžiť priestor na korupčné a klientelistické správanie.

Rebríček však nemeria samotnú korupciu, ale iba otvorenosť zverejňovania a nastavené pravidlá. Najlepšie hodnotená župa sa tak automaticky nedá označiť za nekorupčnú.

Rebríček transparentnosti samosprávnych krajov je súčasťou Programu Otvorená samospráva, ktorý podporili Open Society Institute v Budapešti a veľvyslanectvo USA na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky informácie o rebríčku vrátane podrobných výsledkov možno nájsť na stránke samosprava.transparency.sk.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 455
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 097
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 696
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 661
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 030
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 088
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 735
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 562
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Na snímke fanúšikovia Spartaka počas odvety semifinále Slovenského pohára FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava.

Vo finále pohára sa stretnú MFK Ružomberok a FC Spartak Trnava.


Slovenskí hokejisti v príprave na MS v hokeji 2025.

Prečítajte si odpovede na časté otázky o MS v hokeji 2025, ktoré hostí švédsky Štokholm a dánsky Herning.


Matej Balciar.

Matej Balciar oblieka dres 1.FC Slovácko.


Fínsky hokejista Valtteri Filppula.

Fínsky center odohral v NHL viac ako 1000 zápasov, reprezentáciu doviedol k zlatu na MS aj ZOH.


SkryťZatvoriť reklamu