SME

Nikto to nebude čítať a chápať, mysleli si ruskí cenzori o Kapitále

Karl Marx sa čudoval, že jeho kritika kapitalizmu bola najúspešnejšia práve v Rusku, ktoré na revolúciu zďaleka nebolo zrelé

Málokto z tých, ktorí sa na Marxovo dielo odvolávali, ho naozaj aj prečítal. Odrádzali ich stovky strán aj komplikovaná štylistika s množstvom historických, literárnych či mytologických odkazov. (Zdroj: SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Po takmer tridsiatich rokoch mravčej práce bol rukopis diela, ktoré malo zmeniť svet, hotový. Karl Marx hrubý a ťažko čitateľný opus hrdo odviezol osobne do Hamburgu vydavateľovi Ottovi Meisnerovi.

Prvý výtlačok Kapitálu – kritiky kapitalizmu, na ktorú sa svojho času odvolávalo šesťdesiat krajín sveta vrátane socialistického Československa, vyšiel v septembri pred 150 rokmi.

Krátko pred vydaním Kapitálu naliehal Marx na svojho najbližšieho spolupracovníka Friedricha Engelsa, aby si prečítal Balzacovu poviedku Neznáme veľdielo. Bola podľa neho sama veľdielom plným irónie.

Hovorí sa v nej o maliarovi Frenhoferovi, ktorý desať rokov prepracováva jeden portrét, o ktorom je presvedčený, že spôsobí revolúciu v umení. Keď ho však ukáže svojim kolegom, sú zhrození z mazanice na plátne. Frenhofer si ich údiv vysvetľuje ako obdiv. Keď zistí svoj omyl, kolegov vyženie, všetky plátna spáli a zabije sa.

Príhoda, ktorú opisuje Francis Wheen v biografii Marx’s Das Kapital (Marxov Kapitál), bola zosobnením Marxových vlastných obáv. Stále so svojím dielom Kapitál nebol spokojný, rozvíjal ďalšie podrobnosti a prepracovával ho, až sa proces tvorby natiahol cez dve desaťročia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Aj keď bol pripravený na to, že mu kniha „neprinesie ani toľko peňazí, než stáli cigary, ktoré pri písaní vyfajčil“, dúfal, že spôsobí revolúciu.

Kritika politickej ekonómie s množstvom literárnych, historických, mytologických a filozofických odkazov sa stala jedným z najvplyvnejších diel modernej histórie, hoci málokto z tých, ktorí sa na ňu odvolávali, ju aj celú prečítal.

Kniha bola taká náročná, že autor už na začiatku varoval čitateľov, aby ju otvárali s túžbou naučiť sa niečo nové, a teda boli pripravení premýšľať aj sami. Marxova žena Jenny rovno odporúčala rodinnému priateľovi-socialistovi, aby prvé časti preskočil.

Ruskí cenzori sa neobávali

Marx však čakal na revolúciu márne. Na pultoch nemeckých kníhkupectiev na Kapitál dlho sadal prach. Prvých tisíc kusov sa v Nemecku predalo až po štyroch rokoch. Nepomáhali ani Engelsove pokusy o zviditeľnenie, keď písal anonymné nepriateľské recenzie na dielo v nemeckých časopisoch.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C53C7 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Radosť hráčov Bayernu.

Rozhodujúci gól strelil Harry Kane.


Alexander Ovečkin sa raduje z gólu proti Caroline.

Útočník Washingtonu môže pokoriť rekord Wayna Gretzkého už v najbližšom zápase.


TASR
Radosť futbalistov Žiliny.

Pozrite si prehľad športových udalostí v sobotu, 5. apríla. Aký je program dňa?


SkryťZatvoriť reklamu