BRATISLAVA. Ústavy Slovenskej akadémie vied (SAV) sa zmenia na verejné inštitúcie, upraví sa aj ich financovanie.
Umožní to zákon o verejnej výskumnej inštitúcii (VVI), ktorý prezident SR Andrej Kiska podpísal.
Osobitný typ právnickej osoby
SAV spravuje majetok štátu, no ten má prejsť na VVI. Vedci tak budú môcť tento majetok predať alebo inak zhodnocovať.
Ak bude chcieť SAV nakladať s prioritným majetkom do hodnoty 25.000 eur, bude potrebný súhlas ministerstva financií. Ak pôjde o prioritný majetok v hodnote nad 25.000 eur, bude sa vyžadovať zároveň aj súhlas vlády. SAV napríklad nebude môcť darovať trvalo nepotrebný majetok neziskovej organizácii.
Verejná výskumná inštitúcia bude osobitný typ právnickej osoby. Jej hlavnou úlohou bude najmä výskumná činnosť.
Pôjde o právnickú osobu, ktorá bude na rozhraní medzi verejnoprávnou inštitúciou a neziskovou organizáciou.
Na rozdiel od viacerých doterajších výskumných organizácií, ktoré sú rozpočtovými organizáciami alebo príspevkovými organizáciami, bude VVI disponovať vlastným majetkom.
Jej hlavným zdrojom budú finančné prostriedky poskytované zriaďovateľom zo štátneho rozpočtu. Takéto inštitúcie sa budú môcť pritom uchádzať aj o ďalšie prostriedky z verejných zdrojov, najmä rezortné dotácie či iné granty. VVI by mohla aj podnikať.
Jednoduchšia participácia na projektoch
Zákon o verejných výskumných inštitúciách sa pripravoval od jesene 2014. Transformácia ústavov SAV mala pôvodne prebehnúť k 1. 1. 2016. Teraz sa počíta s dátumom 1. 7. 2018.
"Prijatie tohto zákona znamená pre Slovenskú akadémiu vied otvorenie možnosti stať sa plnoprávnym a konkurencieschopným členom európskeho výskumného priestoru, pretože sa dostaneme do rovnakej právnej a ekonomickej roviny, ako sú podobné inštitúcie v susedných krajinách," povedal po schválení zákona parlamentom šéf SAV Pavol Šajgalík.
Zmena umožní SAV podľa neho jednoduchšiu participáciu na európskych projektoch.
"Ale v neposlednom rade, čo chcem zdôrazniť, aj priamejší a intímnejší kontakt s podnikateľským a súkromným sektorom, kde SAV do dnešných dní zaznamenáva istý deficit," doplnil.
Kiska ďalej podpísal:
- Účastníci národného boja za oslobodenie a vdovy a vdovci po týchto osobách dostanú vyššie príspevky. Prezident SR Andrej Kiska totiž podpísal novelu zákona o poskytovaní príspevku účastníkom národného boja za oslobodenie a vdovám a vdovcom po týchto osobách z dielne poslancov SNS Antona Hrnka, Jaroslava Pašku a Tibora Bernaťáka a poslanca Smeru Dušana Čaploviča. Príspevok priamym účastníkom boja za oslobodenie sa zvýši naraz na 70 eur mesačne, a to dňom nadobudnutia účinnosti zákona. "Úprava sa týka 950 osôb podľa vyjadrenia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov," vysvetlil Hrnko. Vdovy a vdovci po účastníkoch národného odboja za oslobodenie by mali od 1. januára 2019 dostávať 35 eur mesačne.
- Cieľom novely zákona o zhromažďovaní, uchovávaní a šírení informácií o životnom prostredí, ktorú v stredu podpísal prezident Andrej Kiska, je zjednotenie nahlasovania údajov do národného registra znečisťovania. Do slovenskej legislatívy bolo potrebné zapracovať požiadavky na zmeny, ktoré vyplynuli z praxe. Keďže od uvedenia zákona do platnosti v roku 2004 došlo k zmenám v procese nahlasovania údajov zo strany prevádzkovateľov, ako aj zo strany organizácií, ktoré nahlasujú a spolupracujú na národnom registri znečisťovania, nezodpovedá súčasné znenie potrebám praxe.
- Slovensko upraví rozsah použitia európskeho vyšetrovacieho príkazu v trestných veciach na svojom území. Prezident SR Andrej Kiska podpísal v stredu (27.9.) zákon o európskom vyšetrovacom príkaze v trestných veciach, ktorým sa do slovenského právneho poriadku zavádza smernica Európskeho parlamentu a Rady EÚ z roku 2014. Cieľom eurosmernice je uľahčiť spoluprácu členských štátov pri získavaní dôkazov v trestnom konaní pre skutok, ktorý je trestným činom podľa práva dotknutého členského štátu EÚ, a zjednotiť mechanizmus získavania takých dôkazov. Európsky vyšetrovací príkaz má pritom predstavovať účinný a jednotný nástroj na získavanie dôkazov a prispieť k zabezpečeniu efektívnej spolupráce členských štátov EÚ.
- Prezident v stredu podpísal zákon, ktorý umožňuje obciam, aby mohli využívať finančnú náhradu za výrub dreviny nielen na úhradu nákladov spojených so starostlivosťou o dreviny rastúce na jej území. Návrh novely zákona o ochrane prírody a krajiny predložila štvorica poslancov z Mosta-Híd a Smeru Peter Antal, Gábor Gál, Jaroslav Baška a Milan Panáček. V praxi sa podľa predkladateľov čoraz častejšie vyskytujú prípady, keď v dôsledku rozsiahlych infraštruktúrnych investícií (výstavba diaľnic a rýchlostných komunikácií, výstavba a rekonštrukcia železničných tratí či elektrických sietí) malá obec dostane finančnú náhradu za výrub drevín na svojom území v hodnote niekoľko desiatok až stoviek tisíc eur. Využitie tejto finančnej náhrady je však viazané výlučne len na úhradu nákladov spojených so starostlivosťou o dreviny rastúce na jej území.
- Prezident Andrej Kiska v stredu 27. septembra podpísal zákon, ktorý upravuje postup orgánov pri vydávaní, uznávaní a výkone európskeho vyšetrovacieho príkazu. Poslanci Národnej rady SR ho schválili 6. septembra. Zákon upravuje najmä rozsah použitia európskeho vyšetrovacieho príkazu, stanovenie príslušnosti orgánov Slovenskej republiky tak pri vydávaní európskeho vyšetrovacieho príkazu, ako aj pri vykonávaní európskeho vyšetrovacieho príkazu, náležitosti európskeho vyšetrovacieho príkazu a jeho vzor.
- Kiska podpísal novelu zákona o eGovernmente. Cieľom novely zákona je v reakcii na prvé skúsenosti s povinným výkonom verejnej moci elektronicky od 1. novembra 2016, ako aj v nadväznosti na schválenú Národnú koncepciu informatizácie verejnej správy, vykonať úpravy, ktorými sa majú najmä zjednotiť používané nástroje, zjednodušiť využívanie elektronických služieb a zaviesť mechanizmus kontroly dodržiavania povinností.Medzi hlavné oblasti, ktoré upravuje novela zákona, patrí zjednotené doručovanie v prípadoch, kedy elektronická schránka nie je aktivovaná, zavedenie povinnosti používania centrálnej elektronickej podateľne, zjednodušenie „podpisovania“ elektronických podaní.