BRATISLAVA. Keď sa verejnosť dozvedela o cene právnych služieb v prípade sporu Tiposu s cyperskou firmou Lemikon alebo keď sa štát súdil s poisťovňami pri zákaze zisku, bol z toho škandál.
Tieto sumy však ani zďaleka nedosahujú to, čo má dostať advokát Radomír Bžán, ktorému štát sľúbil asi jedenásť percent z ušetrenej sumy za zastupovanie Slovenska v arbitráži o vodnú elektráreň v Gabčíkove v spore s talianskym Enelom.

Kedže Enel žaloval Slovensko o 588 miliónov, Bžán by mal dostať 64 miliónov.
Za podobnú sumu bez DPH si chce napríklad Železničná spoločnosť Slovensko prenajať desať rušňov na desať rokov alebo investor Chipita vybudovať továreň na croissanty v Kostolných Kračanoch neďaleko Dunajskej Stredy.
"Tá suma je skutočne extrémne vysoká. Ak by si žalobca vypýtal sto miliárd eur, tak by MH Manažment, a teda štát advokátovi zaplatili dvadsať miliárd eur? Asi treba zvážiť, či by zodpovedné osoby takto postupovali aj vo svojej súkromnej veci. Domnievam sa, že v súkromnom sektore by s najväčšou pravdepodobnosťou nikto takúto odmenu advokátovi nebol ochotný zaplatiť.” povedal právnik Tomáš Kamenec z advokátskej kancelárie Paul Q.
Práve preto podľa neho v zahraničí nie je všade obvyklé, aby sa s advokátom dohadovala podielová odmena z "ušetrenej sumy", ak zastupuje zažalovanú stranu.
Štátna akciokva MH Manažment, ktorá Bžána najala, sa chce s advokátom dohodnúť na konečnej výplate až po úplnom uzavretí prípadu, čo je podľa viacerých oslovených právnikov takisto neštandardné.
Spory o poisťovne
„Ak si to poisťovne chcú rozdať, som pripravený“, povedal premiér Robert Fico, keď sa rozhodol zakázať súkromným poisťovniam zisk.
Zdravotné poisťovne následne začali štyri arbitrážne spory medzi Slovenskom a majiteľmi poisťovní. Jedna arbitráž bola pre plány Fica zaviesť na Slovensku monopolnú štátnu zdravotnú poisťovňu a tri sa týkali zákazu zisku.