BRATISLAVA. Ak šoféri prechádzajú v týchto dňoch cez Stupavu, míňajú popri ceste viacerých predajcov, ktorí majú na stolíkoch rozostavené fľaše s burčiakmi.
Na jeseň sa začína burčiaková sezóna, podobne ako v Stupave ich predajcovia núkajú aj v ďalších oblastiach. Kúpiť si tento rozkvasený hroznový nápoj je možné aj na vinobraniach či trhoch, no nie každý je kvalitný a môže sa nazývať burčiakom.
Ako vzniká burčiak
- Hrozno sa vylisuje a šťava z neho sa vleje do nádob, kde sa odkaľuje. Horná odkalená časť sa potom preleje do iných nádob, kde sa nechá vykvasiť. Zjednodušene povedané, keď šťava začne pracovať, vznikne burčiak. "Keď je už príliš vykysnutý, nazývame ho rampáš, a keď rampáš dozrie, je z toho víno," vysvetľuje Andrej Kováč.
"Dobrý a kvalitný burčiak je vylisovaný z hrozna a nebola doň pridávaná voda," hovorí vlastník vinice Andrej Kováč, absolvent Slovenskej poľnohospodárskej univerzity.
Burčiak predáva v Stupave vo dvore domu, kde sú vystavené viaceré fľaše s povoleným uzáverom. Je to preto, aby burčiak "nevybuchol".
"Kupovať sa má burčiak, ktorý vo fľaši aspoň trochu pracuje. Keď je vychladený, nevidno to, ale inak musí bublinkovať," vysvetľuje Kováč.
Kvalitný burčiak by podľa neho nemal byť na pohľad v žiadnom prípade číry. "To môže byť len mušt," vysvetľuje.
Jeho zákazníci majú najradšej sladký burčiak. "Chcú si ho vychutnať, nie sa opiť," hovorí. Burčiak podľa neho obsahuje okolo päť percent objemu alkoholu, čo je približne rovnako ako pivo.
Priveľa cukru

Kontrolu kvality burčiakov má na starosti Štátna veterinárna a potravinová správa.
Z hodnotenia kvality burčiakov z minulých rokoch vyplýva, že najčastejším nedostatkom, ktorý kontrolóri zistili, je veľa pridaného repného cukru.
Predajcovia vo viacerých prípadoch podľa vyhodnotenia kvality za rok 2010 takisto nesprávne označovali burčiak, na fľaši chýbal údaj o výrobcovi.