BRATISLAVA. Našou ambíciou je otestovať inovatívne prístupy vo vzdelávaní najmenších detí príslušníkov národnostných menšín žijúcich na Slovensku a detí zo sociálne znevýhodneného prostredia.
Pri prezentácii pilotného projektu IKATIKA to v piatok uviedol štátny tajomník ministerstva školstva Peter Krajňák. Agentúru SITA o tom informovala Lucia Kažimírová z Kancelárie štátneho tajomníka.
Pre materské školy a nulté školské ročníky
Cieľom projektu, ktorý sa uskutoční od októbra do decembra tohto roku, je overiť v praxi možnosti uplatnenia inovatívnych foriem menšinového vzdelávania detí.
IKATIKA je určená deťom a žiakom z 30 vybraných materských škôl a nultých ročníkov základných škôl s vyučovacím jazykom rusínskym, maďarským a rómskym.

„Pomocou moderných metodických materiálov pre pedagógov, do ktorých sú zakomponované inovatívne učebné metódy a postupy, s využitím bilingválneho digitálneho edukačného obsahu chceme spestriť výučbu a urobiť ju pre deti viac atraktívnou,“ povedal Peter Krajňák.
Rozvoj emocionálnej stránky
V rámci projektu IKATIKA si deti pri interaktívnych aktivitách vypočujú inštrukcie a audionahrávky v slovenskom aj vo svojom materinskom jazyku. Podľa ministerstva budú motivované a zlepší sa spolupráca medzi rovesníkmi i s vyučujúcimi.
Interaktívne vyučovanie prispeje nielen k zvýšeniu vedomostnej úrovne detí a žiakov, ale bude rozvíjať aj emocionálnu stránku ich osobnosti a ich tvorivosť.
Ako uviedol štátny tajomník, skúsenosti ukazujú, že vedomosti osvojené zážitkovou interaktívnou formou, na rozdiel od informácií získaných memorovaním, si deti pamätajú lepšie, a práve to je cieľom každého vzdelávania.
Trvalejšie znalosti v materinskom jazyku
Ministerstvo zároveň pripomenulo, že výučba pomocou digitálneho edukačného obsahu nemá ambíciu nahrádzať tradičnú výučbu, je iba jej doplnkom.
„Je preukázané, že čím viac rôznorodých metód aplikuje učiteľ vo výučbe, zvlášť ak sú spracované v materinskom jazyku detí, tým kvalitnejšie a trvalejšie sú znalosti detí a žiakov,“ uviedli zástupcovia ministerstva.
Súčasťou projektu sú aj odborné školenia pre učiteľov. Ich cieľom je oboznámiť zúčastnených pedagógov s možnosťami využitia nových metodík a digitálneho vzdelávacieho obsahu ešte predtým, než ich začnú využívať v praxi.
Metodické materiály pre pedagógov obsahujú jedenásť tém prepojených na digitálny edukačný obsah, ktoré sú umiestnené na internetovej stránke Planéty vedomostí.