BRATISLAVA. Slovenského saleziánskeho kňaza Titusa Zemana v sobotu v Bratislave vyhlásili za blahoslaveného ako mučeníka.
V úvode svätej omše v Petržalke ho za blahoslaveného vyhlásil prefekt Kongregácie pre kauzy svätých kardinál Angelo Amato, ktorého na Slovensko ako svojho vyslanca poslal pápež František.
Na slávnosť sa zaregistrovalo vyše 500 kňazov, prítomných je aj mnoho rehoľníkov a rehoľníčok, organizátori pripustili, že ich môže byť aj viac. Na obrad blahorečenia prišlo okolo 25-tisíc veriacich.
Prenasledovaný za komunizmu
Dekrét o mučeníctve slovenského saleziánskeho kňaza Titusa Zemana, ktorý bol za komunizmu prenasledovaný a zomrel na následky mučenia a väznenia v roku 1969, schválil pápež František na jar tohto roku.
„Na základe našej apoštolskej právomoci a po porade s Kongregáciou pre kauzy svätých sme sa rozhodli splniť prianie nášho brata Stanislava Zvolenského, bratislavského arcibiskupa – metropolitu, ako aj viacerých ďalších bratov v biskupskej službe a mnohých veriacich. Nech sa teda ctihodný Boží služobník Titus Zeman, kňaz a rehoľník Spoločnosti svätého Františka Saleského, mučeník, ktorý sa vzdal seba samého až po obetovanie vlastného života, aby vytrvalo chránil i rozvíjal kňazské povolanie viacerých mladíkov, nazýva odteraz blahoslaveným. Dňom jeho oslavy nech je každoročne na miestach a formami, ktoré stanovuje právo, 8. január, deň, keď vstúpil do neba. V mene Otca i Syna i Ducha Svätého. Amen,“ prečítal kardinál vôľu Svätého Otca.
Väznený na Slovensku aj v Česku
„Mučeník umiera násilným spôsobom, „rukou“ prenasledovateľa, ktorý na neho útočí, až pokiaľ nezapríčiní jeho smrť. Dôležitým prvkom je, aby prenasledovateľ nenávidel vieru, nie osobu mučeníka. Teda mučeník nezomiera pre antipatiu, pre osobný spor, ale zomiera, lebo prenasledovateľ nenávidí kresťanskú vieru. A ak by to bolo možné, chcel by zničiť v osobe mučeníka samého Krista,” hovorí o mučeníkovi na špecializovanej internetovej stránke www.tituszeman.sk profesorka Lodovica Maria Zanet z Milána.
Beatifikácia, alebo po slovensky aj blahorečenie, znamená vyhlásiť toho, kto bol doteraz nazývaný Boží služobník, alebo ctihodný, za blahoslaveného.
Blahorečenie sa deje počas slávnostnej svätej omše. Je to akt, ktorým – po uskutočnení predpísaného procesu – pápež dovolí, aby sa Božiemu služobníkovi preukazoval verejný cirkevný kult, na istom území a predpísanými spôsobmi, napríklad v diecéze, ktorá proces viedla, alebo aj v celom národe, do ktorého Boží služobník patril, alebo v určitej skupine veriacich, napríklad v reholi.
Zároveň pápež stanoví aj dátum liturgického slávenia sviatku nového blahoslaveného.
Titus Zeman
- narodil sa 4. januára 1915 vo Vajnoroch, dnešnej mestskej časti Bratislavy. Ako 25-ročný sa stal saleziánskym kňazom a pôsobil ako kaplán, školský radca a profesor chémie. Keď komunistický režim v bývalom Československu 13. apríla 1950 zrušil mužské kláštory, Zeman zorganizoval a viedol dva úspešné ilegálne prechody do Talianska. Pri nich sprevádzal najmä mladých saleziánov bohoslovcov, aby tam mohli doštudovať a stať sa kňazmi.
Tretí prechod 9. apríla 1951 sa pre rozvodnenú rieku Moravu nevydaril. Titusa Zemana spolu s ďalšími zatkli. Nasledovalo vypočúvanie spojené s neľudským mučením. Vo vykonštruovanom procese ho 22. februára 1952 odsúdili za špionáž a velezradu na 25 rokov väzenia. Vystriedal väznice v Bratislave, Ilave a Leopoldove na Slovensku a v Mírove, Jáchymove a Valdiciach v dnešnej Českej republike. Z väzenia ho podmienečne prepustili v roku 1964 vo veľmi vážnom zdravotnom stave. Štátna bezpečnosť (ŠtB) ho však naďalej sledovala.
V roku 1968 dostal súhlas na verejnú pastoračnú službu ako kňaz. Utrpenie spôsobené trinásťročným pobytom vo väzení spôsobilo, že 8. januára 1969 v Bratislave zomrel.
Po Nežnej revolúcii (1989), pri ktorej padol vo vtedajšej Československej socialistickej republike (ČSSR) komunistický režim, začal byť Titus Zeman vnímaný ako mučeník za záchranu duchovných povolaní. V roku 1991 bol rehabilitovaný. V novembri 2012 mu v Trnave odhalili pamätnú tabuľu.