BRATISLAVA. Trestné činy, najmä korupcia, by sa mali nahlásiť polícii, a nie do médií, tvrdil prednedávnom premiér Robert Fico zo Smeru.
Komentoval tak sporné delenie eurofondov na vedu a výskum na ministerstve školstva, ktoré spadá pod SNS.
Kritizoval, že ľudia s informáciami o korupcii idú do médií a pre políciu sú podľa neho potom takéto poznatky bezcenné. V nedeľu svoju zásadu o nahlasovaní trestných činov porušil v priamom prenose.
Na tlačovej besede na Úrade vlády Fico tvrdil, že Andrej Kiska mu pred rokom hovoril o o svojich problémoch s daňami a o tom, že sa snažil ovplyvňovať predstaviteľa orgánu činného v trestnom konaní.

Na otázku, či sa preto Fico obrátil na políciu, v pondelok tlačové oddelenie Úradu vlády neodpovedalo.
„Vo všeobecnosti platí zásada, že ak verejný činiteľ vie o nejakom protiprávnom konaní, mal by to ohlásiť,“ hovorí bývalý vyšetrovateľ Peter Vačok. Či bude teraz Fico súčasťou vyšetrovania úniku informácií o daniach Kiskovej firmy, bude závisieť od toho, či polícia začne skúmať aj údajné ovplyvňovanie.
Fico nehovorí pravdu
Kiska v pondelok na Ficove vyhlásenia ostro reagoval a premiéra označil za klamára. Pripustil, že sa asi pred dvoma rokmi stretol v hoteli Bôrik s premiérom, generálnym prokurátorom a vtedajším riaditeľom SIS a pri rozhovore sa zmienil, že firmu, v ktorej je spolumajiteľom, vyšetrujú.
„Hovoril som, že mám obavu, že to môže byť zneužité na diskreditačnú kampaň proti mojej osobe, nič viac,“ povedal Kiska.
Dodal, že s Ficom sa mu opakovane stáva, že sa z médií dozvie veci, ktoré medzi nimi údajne odzneli a ktoré údajne povedal.
Premiér na Kiskove vyjadrenia reagoval cez svoj tlačový odbor. Povedal, že si za svojím stanoviskom v plnom rozsahu stojí, pretože prezident potvrdil, že sa o svojich daňových problémoch zmienil dávno predtým, ako sa o nich dozvedela verejnosť.